Bilindiği üzere Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği’nde yapılan ve 16.04.2020 tarihi itibariyle yürürlüğe giren değişiklikle, müteşebbis heyet/genel kurulun görev ve yetkilerine ilişkin olarak yeni birtakım düzenlemeler getirilmiştir.

Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen OSB genel kurulları yapılabilir aşamaya gelindiğinde, genel kurul gündemi hazırlanırken ve/veya müteşebbis heyet toplantılarında dikkate alınmak üzere, bu değişiklik hükümleriyle ilgili bazı hatırlatmalar yapılmasında fayda görülmektedir.

1- OSB'lerin tür değişikliği

OSB Uygulama Yönetmeliği’nin 5'inci maddesine, "karma ya da ihtisas olarak kurulmuş OSB'nin türünün, müteşebbis heyet/genel kurul kararı ve Bakanlık onayı ile değiştirilmesinin mümkün olduğuna ilişkin" hüküm eklenmiştir.

Eğer OSB'nin türünde değişiklik yapılması düşünülüyor ve Bakanlıkça da kabul edilebilecek gerekçeler bulunuyorsa, müteşebbis heyet/genel kurul gündemine bu konuya ilişkin madde eklenmesinde yarar olacaktır.

2- OSB'lerin bağış yapması

OSB Uygulama Yönetmeliği’nin 23'üncü maddesinin birinci fıkrasına eklenen hükümle, müteşebbis heyet ve genel kurulun görev ve yetkilerine, "bağış yapılmasına karar vermek ve bu kararı Bakanlığın onayına sunmak" da eklenmiştir. Bu, yönetim kuruluna devredebilecek görev ve yetkiler arasındadır.

OSB tarafından yapılması planlanan bağış varsa bunun ve yönetim kuruluna bağış yapmak konusunda yetki verilmesi isteniyorsa bu hususun müteşebbis heyet/genel kurul tarafından karara bağlanmasının uygun olacağı düşünülmektedir.

3- OSB organ üyelerinin huzur hakkı

OSB Uygulama Yönetmeliği’nin 31'inci maddesinde yapılan değişiklikle, organ üyelerinin huzur hakkının "aylık olarak da tespit edilebileceği" yönündeki hüküm kaldırılmıştır. Bu değişiklikle, OSB organ üyelerine huzur hakkı ödenecekse, "toplantı başına" belirlenmesinin hedeflendiği görülmektedir.

Her ne kadar Yönetmeliğin 23'üncü maddesinde, müteşebbis heyetin ve genel kurulun yönetim kuruluna devredemeyeceği görev ve yetkileri arasında yer alan "Yönetim ve denetim kurulu üyelerine ödenecek toplantı başına huzur hakkının veya aylık ücretin tespit edilmesi" hükmünde bir değişiklik yapılmamış ise de bu hususun gözden kaçtığı kabul edilebilir.

Mevzuat yapıcının iradesi dikkate alınarak, yapılacak müteşebbis heyet/genel kurul toplantılarında huzur hakkına ilişkin ödemelerin "toplantı başına" belirlenmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir.

4- Bakanlıktan görüş isteme

OSB Uygulama Yönetmeliği’nin 23'üncü maddesinde yapılan değişiklikle; müteşebbis heyet/genel kurulun, "katılımcılar ile OSB yönetim kurulu, denetim kurulu ve bölge müdürlüğü arasında doğabilecek uyuşmazlıklar hakkında, gerektiğinde Bakanlığın görüşünü de alarak karar vermek" görev ve yetkilerini, yönetim kuruluna devredemeyeceği kabul edilmiştir.

Bu itibarla katılımcılar ile OSB yönetim kurulu, denetim kurulu ve bölge müdürlüğü arasında doğmuş bir uyuşmazlık varsa, yapılacak müteşebbis heyet/genel kurul toplantılarında bu konuya ilişkin karar alınması uygun olacaktır.

5- Altyapıya ilişkin karar verme

OSB Uygulama Yönetmeliği’nin 23'üncü maddesinde yapılan değişiklikle; müteşebbis heyet/genel kurulun, "OSB’nin ihtiyacı olan elektrik, su, kanalizasyon, doğal gaz, arıtma tesisi, yol, haberleşme, spor tesisleri gibi altyapı ve genel hizmet tesislerini kurma ve işletme, kamu ve özel kuruluşlardan satın alarak dağıtım ve satışını yapma; bu çerçevede üretim tesislerini, ortak sağlık ve güvenlik birimlerini kurma ve işletme konularında gerekli kararları almak" görev ve yetkilerini, yönetim kuruluna devredemeyeceği kabul edilmiştir.

Bu konulara ilişkin karar verilmesine ihtiyaç varsa, yapılacak müteşebbis heyet/genel kurul gündemine alınması uygun olacaktır.

6- İmar planı değişikliği konusu

OSB Uygulama Yönetmeliği’nin "imar planı yapımı" başlıklı 36'ncı maddesinde yapılan değişiklik çerçevesinde emsal artışı yapılmasına karar verilirse, imar planı değişikliği yapılarak bu karar hayata geçirilebilecektir.  

OSB Uygulama Yönetmeliği’nin 23'üncü maddesinde, "imar ve parselasyon planları ve değişikliklerine ilişkin prensipleri" belirlemek, müteşebbis heyet/genel kurulun yönetim kuruluna devredebileceği görev ve yetkileri arasında sayılmaktaysa da;

Yönetmelik değişikliğiyle, sanayi parselleri için belirlenen emsal ile ortak kullanım alanı için ayrılması zorunlu olan miktarlar orantılandırılmış olduğundan; bu konuda alınacak karar, tüm OSB'yi ilgilendiren sonuçlar doğuracaktır. Bu nedenle bu konuya ilişkin müteşebbis heyet/genel kurul kararı alınmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.