Türkiye, sahip olduğu genç nüfusuyla başarılı bir gelecek hedefleyen önemli potansiyel sahibi ülkelerden biridir. Mesleki eğitim gücünü ve işlevselliğini her ülke için o ülkenin sosyoekonomik şartlarına göre ortaya koyar.  Dolayısıyla mesleki eğitimin varlığı işgücü piyasaları ile anlam kazanır ve temel amacı da iş çevrelerinin nitelikli iş gücü talebini karşılamak olarak şekillenir. Bizler Anadolu Mesleki Eğitim Derneği ve Yerel Kalkınma Derneği olarak OSB’lerde faaliyet gösteren işletmelerin iş gücü ihtiyacının büyük oranda mesleki eğitim almış kişiler tarafından karşılanması gerektiğini ve bu şekilde işletmelerin daha verimli çalışacağı kanaatindeyiz. Aynı zamanda nitelikli eleman istihdamının, günümüzün en büyük problemlerinden biri olan genç işsizliği de minimuma indirmek için önemli bir yer tuttuğu gerçeği kaçınılmazdır. Genç işsizlik oranları, hemen hemen tüm ülkelerde genel işsizlik oranlarının üzerinde seyrediyor.

   
Günümüzde özellikle pandemiden dolayı OSTİM ve İvedik OSB’de bulunan KOBİ’lerde mali kaynak sorunları olması nedeniyle çok sayıda nitelikli eleman iş alanı bulmakta zorlanmaktadır. Çalışanların ise ücretsiz izne gönderilmeleri veya işten çıkarılmaları riski ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Pandemi döneminde her ne kadar çalışma ödenekleri sağlanmış olsa da bu ödeneğin bedeli vasıfsız elemanlar için bir imkân olmuş, ancak nitelikli elemanlar için düşük kalmıştır. Dolayısıyla da OSB’ler bu durumdan olumsuz etkilenmiştir. Bu noktada nitelikli elemanlar ve gençlerin istihdamı için sağlanabilecek mevcut teşvik destekleri hakkında işverenler bilgilendirilir, bu desteklerden ve güncellemelerden haberdar edilir ve yararlanırlarsa, nitelikli elemanların birçoğu işine devam ediyor olabilir ve yeni iş arayışında olanlar da istihdamda yer alabilirler. Böylece istihdam korunmuş, ülke gelişiminde önem teşkil eden bu nitelikli eleman istihdam sorununu azaltmak için bir sinerji sağlanmış olacaktır. Bu amaçla 2021 yılı içerisinde Derneğimiz ile yerle ortaklarımız işbirliği ile hazırlanan “İş’te Nitelik” isimli proje kapsamında, işletmelerin nitelikli eleman istihdamı ve devlet teşvik ve desteklerinden faydalandırılmasını sağlayacak veri tabanını oluşturulması, bölgemizde iştigal eden firmalara ücretsiz danışmanlık hizmeti verilerek, üretim sektöründe nitelikli eleman ihtiyacı olan işletmeler ile işe ihtiyaç duyan nitelikli eleman ve diğer ara elemanların istihdamlarına çözüm olunması planlanmıştır.
   

Tüm bunların yanı sıra bölgemizde Mesleki Eğitim Merkezine kayıt yaptıracak, ortaokul mezunu çırak öğrenci adaylarına İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri çatısı altında İŞKUR, OSB temsilcisi, mesleki eğitim veren okul müdürlerinin katılımı ile kurul kurulması bu kurul altında re’sen üye seçilen meslek dersi alan öğretmenleri ve rehber öğretmenler tarafından mesleki rehberlik ve yönlendirmelerinin sağlıklı ve performansa dayalı olarak yapılması, OSB’lerin mesleki eğitim ile istihdam politikalarının yeniden gözden geçirilmesi ve bu rehberlik ve yönlendirme ile rehberlik faaliyetine finansal desteğini mesleki ve teknik okullara performansa dayalı sağlaması üretim sektöründe nitelikli eleman yetiştirilmesine ve istihdamın arttırılmasına katkı sağlayacaktır.
   

Ankara örnekleminde mesleki ve teknik liselerinden mezun olan gençlerin kolaylıkla istihdam alanı bulabilecekleri güncel mesleklerde sanayinin ara eleman ihtiyaçlarının karşılanması da önem arz etmektedir. İşletmelerde yapılan fizibilite çalışmalarında mesleki eğitimin iş gücü piyasasının ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte olmadığı, mevcut mesleki ve teknik eğitim programlarının ilgili tüm taraflarla işbirliği yapılarak güncellenmesi gerektiği, üretim sektöründe gelişen teknolojilerin mesleki eğitim (maddi ve beşeri kaynaklar) ile ilişkilendirilmekte zayıf kalması mesleki eğitimin en önemli sorunlarındandır. Ayrıca, eğitim-istihdam ilişkisinin istenilen seviyeye gelmesi Türkiye’de iş gücü piyasası problemleri içerisinde önemli bir paya sahip olan “yapısal işsizlik” sorununu da gündeme getirmektedir. Bu nedenle mesleki ve teknik eğitim ile iş gücü piyasası ilişkisi ve mesleki eğitimdeki mevcut alan/dalların teknoloji çağının ve günümüzün gerekliliklerine uygun sektörel dönüşümü gibi kendine özgü yapısal sorunlarının öncelikli olarak ele alınmasını gerektirmektedir.

   
Yapılan fizibilite çalışması ve araştırmalarda Ankara’da sanayi bölgelerindeki işletmelerde kayıt dışı çalışan uluslararası ve ulusal koruma altında bulunan yabancı (Iraklı, Suriyeli, Afgan, İranlı vb.) ve bu gruplara ev sahipliği yapan Türk genç işçilerdir. Bu gençler ile yapılan yüz yüze görüşmelerde zorunlu eğitim çağında olup, çalışmak zorunda kalan bu hedef grubun mesleki eğitim merkezlerine yönlendirmelerine ve okullaşma oranlarını arttırmalarına katkı sağlayacak iyi uygulama OSTİM Mesleki Eğitim Merkezinde tarafımızca yürütülmekte olan “Hayata Fırsat” projesi ile öğrenciler çıraklık sistemine dahil edilmiştir. Söz konusu eğitim uygulaması Alman Die WELT) ve ILO küresel web sayfasında iyi uygulama olarak tanıtımları yapılmıştır. Bu kapsamda; bölgemizde kayıt dışı çalışan veya en verimli çağlarını ne iş’te ne de eğitimde bulunmayan Yabancı ve Türk gençlerin mesleki eğitim ile Sosyal ve ekonomik uyum ve zorunlu eğitime dahil edilmesi sağlanmıştır. İşsiz ve kayıt dışı çalışan gençlere ve mesleki eğitim kursu, Türkçe eğitimleri, çıraklık eğitim ile zorunlu eğitime dahil edilmeleri sağlanmış, işletmelerde kayıt dışı çalışmalarının çıraklık eğitim kapsamında önlenmesi ve işletmelere stajer olarak istihdam ettiği her bir çırak için devlet teşviki verilmiş, OSTİM Mesleki Eğitim Merkezi tarafından SGK primi yatırılmıştır.

Sorunların analizine yönelik diğer bir iyi uygulama, Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan bir çalışma olan Gölbaşı’nda faaliyet gösteren sanayi sektörü firmalarıyla görüşülmüş, sektörün ihtiyaçları analiz edilmiş ve bu bağlamda mesleki eğitim kurumlarında çeşitli alanların açılması ya da kapatılmasına yönelik önermelerde bulunulmuştur.
   

Sonuç olarak, yukarıda belirtilen hususlarda ile ilgili yapılan değerlendirmeler sonucunda Tüm ülkelerde mesleki oda ve OSB’ler tarafından finanse edilen mesleki eğitim politikaları orta öğretim seviyesinde yaygınlaştırılmalı, benzer çalışmalar, önermeler ve iyi uygulamaların tüm OSB’lerde uygulanması ve mesleki eğitimde işletmelerin talebi odaklı nitelikli eleman yetiştirilmesi son derece gereklidir.

İyi uygulamalar...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.