"Emsal", yapının inşa edilen tüm kat alanlarının toplamının imar parseli alanına oranını ifade etmektedir.

Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği’nin "İmar planı yapımı" başlıklı 36'ncı maddesinde 16.04.2020 ve 22.10.2020 tarihlerinde yapılan değişikliklerle; "sanayi parsellerinde emsal" konusunda köklü değişiklikler yapılmıştır.

Bugün yürürlükte olan haliyle OSB'lerde emsal konusundaki düzenlemeler, şu içeriktedir:

  1. Sanayi parsellerinde Emsal, "0.70" ya da "1.00" olarak belirlenebilecektir. OSB'ler, emsalleri konusunda karar verecek ve eğer "1.00" emsale çıkmak yönünde karar verirlerse, imar planı değişikliği ile bu kararlarını hayata geçirebileceklerdir.
  2. Ortak kullanım alanı için ayrılması zorunlu olan miktarlar, sanayi parselleri için belirlenen Emsal ile orantılandırılmıştır. Buna göre, sanayi parselleri için

*Emsal 0.70 olarak belirlenen OSB'lerde %8,

*Emsal 1.00 olarak belirlenen OSB'lerde %10 oranında

ortak kullanım alanı ayrılacaktır.        

  1. Emsal hesaplamasına katılacak alanlara ilişkin düzenlemelere göre;

Sanayi parsellerinde yapı emsali belirlenirken; çekme ve çatı katı ile kapalı çıkmalar dahil kullanılabilen bütün katların toplamı hesaplanır.

Bu hesaba;

1- Bodrum katlar,

2- Asma kat,

3- Taban alanına dahil edilmeyen kullanımlar,

4- 19/12/2007 tarihli ve 26735 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik gereğince yapılması zorunlu yangın merdiveni ile yangın güvenlik holünün 6 m²’si,

5- Mekanik ve elektrik tesisat bölümleri, ışıklıklar, asansör boşlukları ilgili mevzuat, standart ya da 3/7/2017 tarihli ve 30113 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğine göre hesap edilen asgari alanları,

6- Bodrum katlarda yapılan sığınak, bacalar, şaftlar, kömürlük, yakıt ve su depoları, jeneratör ve enerji odasının ilgili mevzuat, standart ya da Planlı Alanlar Yönetmeliğine göre hesap edilen asgari alanları,

7- Bahçede yapılan açık otoparklar ile bodrum veya çatıda yapılan zorunlu otoparklar,

8- Mescitlerin 300 m²’si,

9- Galeri ve atrium boşlukları,

10- 6 m²’yi geçmeyen bekçi kulübeleri

dahil edilmez.

Emsal harici bırakılan bodrum katlardan, zemin altı ilk bodrum kat haricindeki diğer bodrum katlarının ve asma katın toplamı parselin toplam emsale esas alanının % 30’unu aşamaz. Ancak; yukarıda sayılan kullanımlardan 4, 5, 6, 7, 8 ve 9 sırada bulunanların yer aldığı kısımlar, bu hesaba dahil edilmez.

Sanayi parselleri haricinde kalan kullanımlarda, emsal hesabına ilişkin olarak, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği hükümleri uygulanır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.