Bilindiği üzere; 02.02.2019 tarihli ve 30674 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren OSB Uygulama Yönetmeliği ile eski Yönetmelik tümüyle yürürlükten kaldırılmıştır. Yapılan bu değişiklikle, OSB Uygulama Yönetmeliğinin sadeleştirildiğini, mükerrer ve bulunmasında gerek olmayan hükümlerin çıkarıldığını, sistematiğinin çok daha iyi bir şekle büründüğünü görüyoruz. Böylesi bir değişikliğe ihtiyaç vardı.

            Ancak bu kadar büyük bir değişim, haliyle bir kafa karışıklığı yarattı. Hangi hükümler aynen muhafaza edilmiş, neler değişmiş, hangi yenilikler getirilmiş, yürürlükten tümüyle kaldırılan hükümler hangileri ve bütün bunların sonucu ne olacak? Değişen durumlara ilişkin bir karşılaştırma tablosu çalışması yürütmekteyim, bittiğinde ilgililerle paylaşacağım.

            Fakat Yönetmelikte gecikmeden ortaya konulup uygulanması gereken süreli bir geçici düzenlemenin varlığını görünce; tahsis sahibi katılımcılara tanınmış bir hakkın kullanımı hususundaki kısa sürenin kaçırılmaması için, konuyu bir an önce gündeme taşıma gereği duydum.

            Bilindiği üzere;

  • Eski Yönetmeliğin 108'inci maddesi gereğince;  "Tahsis edilen arsa ile ilgili olarak; yapı ruhsatı alındığı tarihten itibaren 2 yıl içinde veya  makul sebeplerin varlığı halinde bu süre yönetim kurulu tarafından 2 yılı geçmemek üzere uzatılmış ise uzatılan süre sonunda işyeri açma ve çalışma ruhsatını almayan katılımcılara yapılan tahsisin, yönetim kurulu tarafından iptal edileceği" yönünde düzenleme bulunmaktaydı.
  • Yeni Yönetmeliğin 60'ıncı maddesinde de eski hükme aynen yer verilmiş ve ona ilave olarak "belirtilen sürede de inşaata başlanmış ve yapı kullanma izni alamamış katılımcılar için bu sürenin toplamda 1 yılı geçmemek üzere Bakanlık tarafından uzatılabileceği" kabul edilmiştir.

            02.02.2019 tarihinde yürürlüğe giren OSB Uygulama Yönetmeliğinin geçici 6'ncı maddesinde "(1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapı ruhsatını almış olup, 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (b) bendi ile ikinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen sürelerde işyeri açma ve çalışma ruhsatı almayan ve arsa tahsisleri iptal edilmeyen katılımcılar için bu süreler, bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren katılımcının 3 ay içinde OSB yönetimine başvurması ile yeniden başlar. Ayrıca OSB tüzel kişiliği en geç 1 ay içinde bu durumdaki tüm katılımcılarını bu konuda bilgilendirmek zorundadır." hükmüne yer verilmiştir.

            Söz konusu hüküm ile; yapı ruhsatı alındığı tarihten itibaren 2 yıl içinde veya  makul sebeplerin varlığı halinde bu süre yönetim kurulu tarafından 2 yılı geçmemek üzere uzatılmış ise uzatılan süre içinde işyeri açma ve çalışma ruhsatını almayan katılımcılara, yeni bir hak verildiği görülmektedir. Bu durumdaki katılımcıların, 2 Mayıs 2019 tarihine kadar OSB'ye başvurması halinde bu sürelerin yeniden başlayacağı kabul edilmiştir.

            Süresi içerisinde başvurarak Yönetmeliğin geçici 6'ncı maddesi hükmünden yararlanan katılımcıların; bu şekilde yeniden başlayan ve Yönetmeliğin 60'ıncı maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi, ikinci fıkrasının (b) bendi ve üçüncü fıkrasında belirtilen süreler içinde de işyeri açma ve çalışma ruhsatı almamaları halinde, artık tahsislerinin iptal edilmesi gerekecektir.

            Geçici 6'ncı maddede katılımcılara getirilen bu imkanın süreye bağlı olması ve bu sürenin de çok kısa olması nedeniyle gözden kaçmasını önlemek amacıyla olsa gerek; OSB’lere, 1 ay içinde bu durumdaki tüm katılımcılarına konuya ilişkin bilgi verme yükümlülüğü getirildiği görülmektedir.

Özetle;

  1. 2 Şubat 2019 tarihinden önce yapı ruhsatını almış olup, yapı ruhsatının alındığı tarihten itibaren 2 yıl içinde veya  makul sebeplerin varlığı halinde bu süre yönetim kurulu tarafından 2 yılı geçmemek üzere uzatılmış ise uzatılan süre içinde işyeri açma ve çalışma ruhsatını almayan katılımcılar, 2 Mayıs 2019 tarihine kadar geçici 6’ncı maddeden yararlanmak talebiyle OSB’ye başvurarak Yönetmeliğin 60’ıncı maddesinde öngörülen işyeri açma ve çalışma ruhsatı alma sürelerinin yeniden başlamasını sağlayabilirler.
  2. OSB’ler, 2 Mart 2019 tarihine kadar, bu durumdaki tüm katılımcılarını bu konuda bilgilendirmek zorundadır.

Son olarak belirtmeliyim ki; geçici 6'ncı madde hükmünün, sadece "yönetmelikte belirtilen işyeri açma ve çalışma ruhsatı alma süresi dolmuş, fakat henüz arsa tahsisleri iptal edilmemiş katılımcılar" için değil; onların yanı sıra, “02.02.2019 tarihinden önce yapı ruhsatını almış olup, henüz yapı ruhsatı alındığı tarihten itibaren 2 yıl dolmamış veya makul sebeplerin varlığı halinde bu süre yönetim kurulu tarafından 2 yılı geçmemek üzere uzatılmış ise uzatılan bu süre henüz dolmamış katılımcılar” için de uygulanmasının mümkün ve hakkaniyete/hukuka uygun olacağı kanaatindeyim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.