2019 yılı hem küresel ekonomi hem de Türkiye ekonomisi açısından oldukça zor bir dönemeç oldu. Bu süreçte ticaret savaşları, korumacı politikalar ve jeopolitik risklerden önemli ölçüde etkilenen küresel ekonomide, gerek büyüme oranlarının gerekse ticaret hadlerinin beklentilerin gerisinde kaldığına şahit olduk. Böylesine zorlu bir süreçte Türkiye ekonomisi ise, birçok uluslararası kuruluş tarafından yılın başında yapılan küçülme tahminlerine karşın ciddi bir direnç gösterdi ve beklentiler pozitif büyümeye revize edildi. Bu bağlamda yılın ilk iki çeyreğinde sırasıyla 2,3 ve 1,6 puan küçülen Türkiye ekonomisi, üçüncü çeyrek itibariyle toparlanma sürecini hızlandırdı ve yüzde 0,9 oranında büyümeyi başardı.

Bu dönemde T.C. Merkez Bankasının temmuz ayından itibaren üst üste aldığı faiz indirimi kararlarının, bilhassa iç tüketimi destekleyerek büyümeye olumlu yansıdığını gördük. Bununla birlikte, yatırımların hâlâ önceki yılın gerisinde kalması, büyüme rakamlarını sınırlandırdı. Bu minvalde, TCMB’nin faiz indirimi noktasındaki kararlı duruşunun 2020 yılında da sürmesini bekliyor ve böylece yatırımların da yeniden büyümeye pozitif katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Önceki üç çeyrekte gerçekleşen düşüşünü sonlandırarak büyümeye 0,3 puan ile pozitif katkı veren sanayi sektörü, üçüncü çeyrek itibariyle ekonomik aktivitede gözlenen canlanmada önemli bir rol oynadı. Bununla birlikte, pozitif büyümenin ekonomimizde kökleşmesi ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşması için, sanayinin katkısının daha üst seviyelere çıkarılması elzemdir. Bu nedenle Türkiye ekonomisinin, sürdürülebilir kalkınma ve küresel rekabet gücü için, üretim yeteneğini, ileri teknolojiye dayalı yüksek katma değerli üretimin ve teknolojik düzeyi daha üst seviyelere taşıyacak bir yapısal dönüşüm gerçekleştirmesi gerektiğini yinelemek istiyoruz. Bu dönüşümün sağlanabilmesi ve 2023 hedeflerine ulaşılması için belirlenen öncelikli teknoloji alanlarında ürüne dönük sanayileşmeyi gerçekleştiren stratejik hedefleri belirlemek ve geç kalmadan uygulamak olacaktır. Teknolojik ürünlerde sanayileşme ancak sabit yeni yatırımların yapılması, yenilikçi üretim teknolojilerine ve yapmasını bilen nitelikli-yetenekli insan kaynağını hem üniversitelerde hem de sanayinin içinde yetiştirmek ve elde tutmakla mümkün olacaktır.

Bu bağlamda, MÜSİAD olarak üretim alanları ve imkânları kısıtlı olan “küçük sanayi sitesi” üreticilerinin organize sanayi bölgelerine rahat geçiş yapabilmelerini sağlamak amacıyla 81 ilde “Orta Ölçekli Sanayi Siteleri” (OSB) kurmayı hedefliyoruz.

Yapılması planlanan OSB projeleri ile sitenin kurulacağı il ve ilçenin ekonomik ve üretim potansiyeline göre, 200 dönüm ile 1.000 dönüm arası araziler üzerinde inşa edilmesi öngörülüyor. İmalathaneler ise zeminde 500 metrekare, 1.000 metrekare, 1.500 metrekare ve 2 bin metrekare olacak şekilde tasarlanıyor.

Bu doğrultuda MÜSİAD olarak Orta Ölçekli Sanayi Siteleri Projesi TEKMÜSKOOP’un temellerini geçtiğimiz günlerde attık. MÜSİAD olarak proje kapsamındaki asıl hedefimiz, Türkiye’ye on yılda 20 bin yeni orta büyüklükte işletme kazandırmak ve GSMH’ye yılda doğrudan 200 milyar dolar artı katkı sağlamaktır. Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda belirlediği “üretim ekonomisi” anlayışının söylemden eyleme geçirilmesi adına en rasyonel çözüm, 81 ilde kurulacak OSB’lerin bir an önce hayata geçirilmesidir.”

Özetle Türkiye, ekonomik açıdan durgun bir yıl geçirse de siyasi belirsizliklerin sona erdiği ve gerekli yapısal reformların hayata geçirildiği bir ortamda, avantajlı nüfus yapısı ve coğrafi konumu sayesinde, uzun dönemde önemli iş fırsatları sunamaya devam etmektedir. 2020 yılı ve sonrasında; teknolojik gelişim, dijital dönüşüm ve bunlara yön verebilecek yetenekli insan kaynağına ulaşmak konusunda yatırımların yapılması ve ekonomik reform süreci, Türkiye’nin ekonomi hikâyesinin yeniden yazılmasında belirleyici rol oynayacaktır. Önemli yapısal reformların hayata geçirilmesi durumunda; önümüzdeki süreçte Türkiye ekonomisi, YEP kapsamında hedeflenen yıllık ortalama yüzde 5’lik büyüme hızını yakalayacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.