Türkiye’de sanayileşme niyetinin öne çıktığı 1950’lerden bugüne kendi coğrafyasında güvenli ve gelişmiş bir ulus olma iddiasını sürdürmesi ve başarması için ulusal teknoloji kazanma ve teknolojiye dayalı sanayileşme konusunda yeni bir sıçramaya ihtiyacımız olduğu bir gerçektir. Aynı zamanda ulusal imkânlarımız ile milli bir sanayileşme hareketini seferberlik anlayışı ile başlatmak ülkemizin “Orta Gelir Tuzağından” çıkışı için önemli bir adım olacaktır.

Bu anlayış doğrultusunda; yerli ve millî üretim kavramı; yalnızca “bir ürünün imalatına dair bütün süreçlerin yurt içinde sağlanması” olarak okunmamalıdır. Çünkü yerli ve millî üretim; bir milletin kendi maddi ve manevi değerlerine yabancılaşmadan, millî menfaatlerinin istikbal ve istiklalinin merkeze alındığı ve her türlü vesayete karşı bir duruşu ifade etmektedir. Bu nedenle yerli ve millî üretimden asıl muradımız, öz kaynaklarımızın üretim süreçlerimiz üzerindeki hâkimiyetini artırarak, ülke ekonomisinin her türlü dış etkiden bağımsız bir yapıya kavuşabilmesidir.

MÜSİAD olarak, yerli ve millî üretimin artırılmasına yönelik adımlarımızı bu şuurla atmaya gayret ediyoruz. Bu anlayışın konjonktürel değil sürdürülebilir bir yapıya kavuşması ve tabana yayılması, ekonomimizin daha millî bir hüviyete kavuşmasını sağlayacaktır. Bu da başta imalat sanayii olmak üzere, reel sektörün bütününe oldukça olumlu yansıyacaktır. Zira ithal girdi oranının asgari seviyede tutulması ve kademeli bir şekilde yerli ve millî üretime geçiş, geleceğimizin teminat altına alınması anlamına gelmektedir. Bu anlayışla, faaliyetlerimizi, bünyemizde kurduğumuz Milli ve Yerli Üst Kurulu ile genişletmeye çalışıyoruz. Yine bu kapsamda, yeni dönemde Türkiye ekonomisinin önceliğinin “kredi ekonomisi” olarak tanımlayabileceğimiz mevcut sistemden çıkış olması gerektiğini savunarak, “ortaklığa dayalı” finansman modeline geçişi öneriyoruz. Firmalarımız arasında ortaklık kültürünü yaymayı ve böylece yerli ve millî üretimin daha geniş ölçeklerde karşılık bulmasını hedefliyoruz. Aynı zamanda üretimin önündeki en büyük engellerden biri olarak gördüğümüz faize karşı geliştirmekte olduğumuz Girişim Sermayesi Fonu’yla da, büyüme potansiyeli olan yerli ve millî girişim veya fikirleri, üretim odaklı finansal modellerle geliştiren bir yapı tesis etmek istiyoruz.

Ülkemizde yerli ve milli üretim anlayışının güçlenmesi adına üniversite, kamu, sanayi üçgeninde de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu bağlamda, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Düzce Üniversitesi ve Ege Üniversitesi başta olmak üzere, ülkemizin önde gelen üniversiteleriyle iş birliği imzaladık. Özellikle kenevir üretimi konusunda ciddi çalışmalarımız var. İlerleyen dönemlerde de bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. Buna ek olarak; “Üretim ve Yatırım Üsleri” adını verdiğimiz Orta Ölçekli Sanayi projemiz ile ülkemizdeki sanayi tesislerinin modernizasyonunun sağlanmasını ve alt yapısının günümüz koşullarına göre inşa edilmesini sağlıyoruz. İlkini bu haziran ayı içerisinde Tekirdağ’da açtığımız projemizi, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 81 ilde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Her türlü felaket, salgın hastalık ve olumsuz duruma göz önüne alınarak planlanan projemizle, içerisinde okulların, hastanelerin, meslek liselerinin, park, bahçe, tiyatro gibi sosyal alanların yer aldığı kompleks tesisler inşa edeceğiz.

MÜSİAD olarak Sanayi 4.0 olarak nitelendirilen ve devrim niteliğinde dönüşümlerin yaşanacağı bu yeni döneme adapte olabilmek ve bu konuda söz sahibi bir ülke olabilmek için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.