Tarih, kültür ve doğal güzellikleri ile Türkiye’nin kesişim noktasında bulunan Sakarya, coğrafi konumu ve ulaşım olanakları ile sanayi sektörü için cazibe merkezi olurken; Sapanca Gölü, Acarlar Longozu, tabii güzellikleri, yaylaları, gölleri, ormanları ve termal alanları ile oldukça önemli bir turizm potansiyelini bünyesinde barındırmaktadır.

Güçlü konumu ve sanayi altyapısına sahip olan Sakarya’da ulaşım araçları sektörü, ildeki sanayi sektörünün toplam bilançosunun üçte ikisini oluşturmakta ve en fazla kayıtlı istihdamı yaratmaktadır. Bununla birlikte makine ve teçhizat, orman ürünleri, gıda ürünleri ve içecek imalatı, ana metal sanayii, tarım sektörü ilimizde başat sektörler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sakarya, 6 faal OSB’si ve üretim gücü ile son yıllarda 160’tan fazla ülkeye gerçekleştirdiği yıllık 4,5-5 milyar dolarlık ihracatla, tüm iller arasında 7’nci sıradaki yerini korumaktadır. Aynı zamanda, ülkemizin ilk 1.000 ihracatçısından 24’ü Sakarya’da yer almakta ve güncel İSO 500 listesinde 35 Sakarya firması bulunmaktadır.

Sahip olduğu konum ve potansiyel ile yatırımcıların cazibe merkezi olan Sakarya’da, 2020 yılı içerisinde enerji, imalat, hizmetler, tarım ve madencilik sektörlerinde toplam yatırım değeri 7,71 milyar TL olan ve 3 bin 60 kişiye istihdam sağlayacak 112 adet yeni yatırım için teşvik belgesi alınmıştır.

Sanayinin itici gücü, olmazsa olmazı olan eğitim ve AR-GE bakımından da önemli bir şehir olan Sakarya’da, 2 üniversite, 2 teknoloji transfer ofisi, 1 teknokent, 24 AR-GE ve 4 tasarım merkezi bulunmaktadır.

2010 yılından günümüze kadar Sakarya’nın potansiyelini ve rekabet gücünü dikkate alarak, eğitim, tarım, turizm ve imalat sanayine yönelik birçok alanda, sektörlerin önünü açan, istihdam yaratan, yön gösteren, kümelenmeyi ve yenilikçiliği teşvik eden alanlarda destekler verdik. Bu kapsamda, Sakarya’da 282 adet projeye 46,5 milyon TL destek vererek yararlanıcıların eş finansmanıyla toplam 81 milyon TL’lik yatırım hacmi oluşturduk.

Ülke ekonomilerinin ve sanayisinin gelişmesi için en temel sektörlerden biri olan makine imalat sektörüne yönelik kümelenmenin sağlanması amacıyla, Sakarya Makine İmalatçıları Birliği ile birlikte Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde Doğu Marmara Makine İmalatçıları İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına destek verdik. Büyük çabalarla kurulan bu OSB’de 500 milyon doların üstünde yatırım yapılmasını bekliyoruz.

Sakarya’dan bahsederken, sadece sanayiden değil verimli toprakları ve sahip olduğu güçlü tarımsal potansiyelden bahsetmeden geçmek olmaz. Ajansımız bu potansiyel doğrultusunda oldukça önemli birçok projeye destek olmuştur. Bu kapsamda, hâlihazırda yürütülen 4 önemli proje bulunmakla birlikte ülke tarımımız için oldukça önemli 2 projeden kısaca bahsetmek gerekir.

Bu projelerden ilki Sakarya Ticaret ve Sanayi Odasının yürüttüğü “Sakarya Tarımsal Ürünler Mükemmeliyet Merkezi” projesidir. Bu proje ile yıllık 30 milyon kapasitede yurt içinde ve yurt dışında talep gören süs ve gıda bitkilerinin fide ve tohumlarının, hastalıktan ari ve genetiği ile oynanmadan doku kültürü teknolojisi ile çoğaltılarak sektörün dışa bağımlılığının azaltılması ve ihracat kapasitesinin arttırılması amaçlanmaktadır. Yaklaşık 4 milyon TL’si ajansımız tarafından desteklenen ve 5,3 milyon TL bütçeli bu proje kapsamında kurulan merkez önümüzdeki günlerde faaliyete geçecektir.

Diğer önemli bir projemiz ise, Sakarya Büyükşehir Belediyesinin toplam 44 dekar alan olmak üzere 25 dekar sera alanı üzerinde jeotermal ısıtmalı, tam otomasyonlu ve topraksız tarım ile seracılık faaliyetleri yapılabilmesi amacıyla hazırlanan “Seracılık Mükemmeliyet Merkezi” projesidir. Bu örnek proje kapsamında, örtü altı sebze yetiştiriciliği yapmak isteyen üreticilerimize ve yatırımcılarımıza “otomasyon sistemi ile uygun üretim sistemi, verimli ve doğru gübreleme, verimli sulama” konularında uygulamalı eğitimler verilecek ve staj programları düzenlenecektir. Ajansımız tarafından 5,7 milyon TL destek verilen toplam 15,5 milyon TL bütçeli bu proje için çalışmalar başlamıştır.

Ajansımız istihdama, özellikle de dezavantajlı grupların istihdamına ayrıca önem vermektedir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen ve bölgemizde ajansımız aracılığı ile koordinasyonu sağlanan “Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı” (SOGEP) kapsamında 2019 ve 2020 yıllarında Sakarya’da 8 milyon TL bütçeli 4 proje destek almaya hak kazanmıştır. Bu projelerin uygulama süreci devam etmektedir. 2021 yılında da aynı program için proje hazırlıklarını yürütmeye devam ediyoruz.

Verdiğimiz bu desteklerin dışında “Stratejik Yönetim Danışmanlığı” kapsamında KOBİ’lere; kurumsallaşma-markalaşma, inovasyon, ihracatın artırılması ve yönetim danışmanlığı alanlarında danışmanlık hizmeti sağlıyoruz.

Geçmişte yapılan, hâlihazırda yapılmakta olan ve gelecek için planlanan çalışmalarımızla Sakarya’nın potansiyelinin doğru değerlendirilmesi ve küresel rekabette daha yukarılara çıkması temennilerimle, Sanayi Gazetesi’nin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.