YENİLİĞE “MERKEZ” KANADI

Sektöründe isim yapmış büyük markaların gelişme sahası olan, Türkiye’nin öncü ve yenilikçi sanayi bölgesi Manisa OSB, bünyesinde yenilik merkezi barındıran ilk OSB olma sıfatına sahip. Manisa OSB Başkanı Dr. Sait Türek, “Yenilik Merkezi olarak bölge firmalarımızın AR-GE, yenilikçilik, girişimcilik, dijitalleşme, küresel rekabet kapasitelerinin artırılmasını amaçlıyoruz” dedi.

YENİLİĞE “MERKEZ” KANADI

Sektöründe isim yapmış büyük markaların gelişme sahası olan, Türkiye’nin öncü ve yenilikçi sanayi bölgesi Manisa OSB, bünyesinde yenilik merkezi barındıran ilk OSB olma sıfatına sahip. Manisa OSB Başkanı Dr. Sait Türek, “Yenilik Merkezi olarak bölge firmalarımızın AR-GE, yenilikçilik, girişimcilik, dijitalleşme, küresel rekabet kapasitelerinin artırılmasını amaçlıyoruz” dedi.

26 Ağustos 2021 Perşembe 15:55
YENİLİĞE “MERKEZ” KANADI

Kentinin en çok ihracat yapan ve ekonomiye katkı sunan firmalarının ev sahibi olan Manisa OSB (MOSB), yeniliğe açık ve inovatif yönüyle örnek gösteriliyor. Bölge, daha önce gerçekleştirmiş olduğu birçok yeniliğe yakın zamanda bir yenisini daha ekleyerek bünyesinde yenilik merkezi bulunduran ilk OSB olarak tarihe geçti. 2021 yılı başında resmi olarak faaliyetlerine başlayan MOSB Yenilik Merkezi, gerçekleştirdiği sonuç odaklı faaliyetler ile çok sayıda firma ve kuruluşla etkin iş birliği çalışmalarına imza atmaya devam ediyor. OSB, bu merkez vasıtasıyla yenilikçilik ve dijitalleşme gibi alanlarda rekabetçilik kapasitesini artırmayı hedefliyor. 

REKABET ANLAYIŞI DEĞİŞTİ

Yeni nesil OSB olma yolundaki dönüşümün sağlanması açısından Yenilik Merkezinin hayati bir önemi olduğunu belirten Manisa OSB Başkanı Dr. Sait Türek, Türkiye’nin yüksek gelirli bir ekonomiye geçiş sürecinde, maliyet etkinliği ve verimlilik temelli rekabet anlayışından, yenilikçilik temelli rekabet anlayışına doğru bir değişim yaşadığını ifade etti. Başkan Türek, “Günümüz koşullarında, sürdürülebilir rekabet üstünlüğü sağlamada yenilik yeteneğinin rolü yadsınamaz boyuttadır. Bu yönde Türk sanayisinin gelişiminde ve verimlilik ekonomisinde önemli bir rol oynayan OSB’lerin, önümüzdeki dönemde yenilikçi bir ekonomideki değişen rollerini geliştirmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından desteklenen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile UNDP iş birliğinde yürütülen ‘OSB’lerde Teknoloji Geliştirme Projesi’ adı altında çok taraflı bir inisiyatif geliştirilmiştir” şeklinde konuştu.

FİRMALARIN YOL ARKADAŞI

Söz konusu proje kapsamında, bu dönüşümü sağlayacak oluşum olarak, bir pilot uygulamanın gerçekleştirileceği OSB seçilen Manisa OSB’nin, yenilikçilik yolunda kritik bir rol üstlenmekte olduğunu vurgulayan Türek, kuruluşundan bu yana firmaların dijitalleşme yolculuğunda onlara yol gösterebilmek adına çok sayıda faaliyetler gerçekleştirdiklerini ifade etti. OSB’lerin, bünyesinde faaliyet gösteren firmalara sadece alt ve üst yapı hizmetleri sunmasının yeterli olmadığını belirten Türek, “Firmalara sadece alt ve üst yapı hizmetleri sunmak yeterli değil. Bu çerçevede, yeni nesil OSB olma yolundaki dönüşümün sağlanması açısından Yenilik Merkezinin rolü çok önemli. İlerleyen süreçte de daha da önemli bir hale gelecektir” ifadelerine yer verdi.

AKTÖRLERLE GÜÇLÜ BAĞ

Misyon ve hedefler hakkında fikir veren Başkan, son olarak şöyle konuştu:

“Genel anlamda Yenilik Merkezinin temel misyonu, şirketlerin erişim mesafesinde yer alarak, ticari ihtiyaçlarını anlamak ve hedeflerine yönelik yenilikçi, ölçeklenebilir çözümler geliştirebilmelerine destek vermek ve bu yönde aktörler arasındaki ilişkileri güçlendirmek olarak sıralanabilir. Daha somutlaştırmak gerekirse, Yenilik Merkezi olarak bölgemizde yer alan firmalarımızın AR-GE, yenilikçilik, girişimcilik, dijitalleşme, küresel rekabet kapasitelerinin artırılmasını amaçlıyoruz. Bu kapsamda 24 ay sürecek olan pilot proje çerçevesinde OSB’lere özgü geliştirdiğimiz hizmet paketleri ile sanayicimize destek veriyoruz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.