SAVUNMANIN AR-GE ÜSSÜ

Manisa Teknokent, savunma sanayine yönelik yürüttüğü faaliyetlerle dikkat çekiyor. AKÜM ve MASTEK projelerini tamamlayan teknokent, büyük savunma firmalarının üretim partnerliğini yapacak.

SAVUNMANIN AR-GE ÜSSÜ

Manisa Teknokent, savunma sanayine yönelik yürüttüğü faaliyetlerle dikkat çekiyor. AKÜM ve MASTEK projelerini tamamlayan teknokent, büyük savunma firmalarının üretim partnerliğini yapacak.

26 Ağustos 2021 Perşembe 16:00
SAVUNMANIN AR-GE ÜSSÜ

Resmi olarak kuruluş tarihi 10 yıl öncesine dayanan ancak aktif olarak faaliyetlerine 2017 yılı Nisan ayında başlayan Manisa Teknokent, girişimcilere sunduğu olanaklar sayesinde kısa sürede yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Sanayicilerle temas kuran, Vestel ile iş birliği yaparak önemli bir adım atan Teknokent, üç yıl gibi kısa bir sürede 112 girişimciye ev sahipliği yapmaya başladı. Yine bu sürede Teknokentte girişimciler 478 AR-GE projesini başarıyla tamamladı, 211 proje ise halen devam ediyor. Ayrıca Teknokent firmaları 9 adet patentlenen ürün geliştirme başarısı gösterdi. Savunma sanayiye odaklanan Manisa Teknokent, içinde bulunduğu ekosistemi de bu alana yönlendirmeye çalışıyor.

TERSİNE MÜHENDİSLİK

Manisa Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Aktaş, savunma sanayinde yürüttükleri projeler hakkında bilgi verdi. Bu kapsamda Zafer Kalkınma Ajansı destekleriyle 2018 yılında toplam 23 milyon TL bütçeli iki önemli güdümlü proje başlattıklarını anlatan Aktaş, “Akıllı Ürün ve Üretim Sistemleri Araştırma ve Eğitim Merkezi (AKÜM)” projesinin bu yılın başında başarıyla tamamlandığını söyledi. Aktaş, “Bu proje çerçevesinde ürünlerin tasarımından fiziksel prototiplemesine kadar olan süreçte tersine mühendislik faaliyetlerini de içeren bir kapasitenin mevcut durumda ortaya çıkması sağlandı. Vestel Venture’ın yatırım yaptığı start-up firmalarına prototipleme hizmetleri verilmeye başlandı. Merkez bünyesinde hâlihazırda ülkemizde üretilmeyen yüksek katma değere sahip Claw Tipi Turbo Blower, Freeze Dryer ve -86oC Medikal Dolap, Faz Dizili Radar Soğutma Sistemleri ve Kombi Isıl Hücresi tasarım ve prototiplemeleri yapıldı” dedi.

ÜRETİM PARTNERLİĞİ

Diğer güdümlü projelerinin de “Manisa Savunma Sanayisi Teknoloji Geliştirme Kümesi (MASTEK)” olduğunu dile getiren Aktaş, bu kümelenme ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinin bünyesinde savunma sanayisine yönelik teknoloji transferini sağlayacak olan “Manisa Tasarım ve Birleştirme Teknolojileri Merkezi (TABTEM)” kurulduğunu kaydetti. Prof. Dr. Aktaş, MASTEK projesi ile Türkiye’de faaliyet gösteren ASELSAN, TAI, MKEK, Otokar, TEI, TÜBİTAK-SAGE, ROKETSAN gibi çeşitli savunma sanayi firmalarının ve yurt dışı firmaların ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde altyapı yatırımları yapıldığını ifade etti. Merkezin, bünyesinde bulunan birleştirme teknolojileri altyapısı sayesinde savunma sanayinde ana yüklenici firmalara üretim partnerliği yapacağını belirten Aktaş, bu kapsamda pek çok ürün üretileceğini anlattı.

SANAYİ İLE GÜÇLÜ BAĞ

Genel Müdür Prof. Dr. Hüseyin Aktaş, ülke olarak global alanda rekabet edebilmek için Endüstri 4.0 gibi uygulamalara büyük önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Dijital dönüşüm ve sürdürülebilirliğin ancak teknokentlerde yer alan girişimcilerin pratikteki deneyimleri ile üniversitelerdeki bilimsel bilginin bir araya getirilmesiyle mümkün olacağını kaydeden Aktaş, “Manisa Teknokentte yazılım şirketlerinin yanı sıra makine ve diğer sektörlere yer vermeye büyük çaba harcadık. Sanayicilerin kapısını birebir çaldık, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ile önemli proje ve iş birliktelikleri yaptık ve bugün üniversite sanayi iş birliği konusunda önemli bir aşama kaydettik. Manisa Teknokent olarak bundan sonraki süreçte otomotiv elektroniği, e-mobilite ve akıllı tarım uygulamaları üzerine çalışmalar yapılması hedefleniyor” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.