Ar-Ge veya tasarım merkezleri ya da çeşitli kamu veya uluslararası kurumlarca desteklenen Ar-Ge projeleri yürüten, teknopark içinde ya da dışında veya kendi bünyesinde Ar-Ge birimi kurmak suretiyle bu faaliyetleri yürüten şirketler açısından esas değer, kurumun sahip olduğu ve onun entelektüel sermayesini temsil eden çalışanlarıdır.

Gerek ülkemiz gerekse de şirketlerimiz açısından ihtiyaç duyduğumuz yenilik getiren, teknolojik ürün niteliğine haiz ve dünyanın diğer ülkelerince de talep gören nitelikte Ar-Ge projeleri gerçekleştirebilmek açısından kurum bünyesinde Ar-Ge kültürüne sahip olmanın, birbiriyle entegre muhasebe, vergi ve insan kaynakları ve etkin işleyen bir iletişim sistemi kurmanın ve nihayet gerek bireysel gerekse de takım olarak öne sürülen yeni fikirleri desteklemenin ve bunlara değer vermenin önemi gün geçtikçe ortaya çıkmaktadır.

İletişim ve koordinasyon

Ar-Ge süreci doğası gereği belli bir dönem boyunca sürdürülen ve başlangıçta ilgili projenin başarılı olup olmayacağı belli olmayan bilimsel nitelikte araştırma ve geliştirme faaliyetleri bütünüdür. Böyle bir süreçte, şirketin insan kaynakları, finans, muhasebe, vergi ve Ar-Ge faaliyetlerini yürütecek ekipleri büyük bir takım olarak çalışmalı, bu takım arasında Ar-Ge süreç, faaliyet ve harcamalarına ilişkin bilgi akışı tam, zamanında sağlanmalı ve kullanılan ERP veya muhasebe sistemi bu süreci destekleyecek ve sağlayacak şekilde oluşturulmalıdır.

İyi işleyen bir sistem

Bu noktada daha anlaşılır olmak açısından örnek vermek gerekirse, Ar-Ge projeleri yürüten bir sanayi işletmesinde teknik personelin Ar-Ge faaliyetinde kullanılacak ham maddenin satın alınması ile ilgili talebi, gerek teknik ekip gerekse muhasebe-finans-vergi birimi tarafından takip edilebilmeli, satın alınan ham maddenin ne kadarının stokta kaldığı, ne kadarının Ar-Ge sürecinde ve ne kadarının ise genel işletme ya da üretim faaliyetlerinde kullanıldığı takip edilebilmeli, oluşturulan sisteme bununla ilgili veri girişi sağlanmalı, teknik ve mali ekipler bu ve benzeri konularla ilgili olarak sürekli iletişim içinde olmalıdır.

İnsan kaynağı en önemli değer

Şirket bünyesinde çalışan kişilerin yenilik getiren, değer yaratma niteliği olan ve Ar-Ge projelerine konu olabilecek fikir, çalışma ve faaliyetleri çeşitli teşvik mekanizmaları ile yönetimce desteklenmeli ve hatta bu konuda açık politikalar oluşturularak çalışan tüm personel ile paylaşılmalı ve böylelikle yenilik ve inovasyon kültürü teşvik edilerek, hayata geçirilebilmelidir.

Amaç bu kapsamda yeniliğe ve insana değer veren kurum kültürü oluşturmak olmalı, süreç ve Ar-Ge projeleri sadece mali ekip tarafından değil, bu sürece dahil olan Ar-Ge faaliyetinde görev alan tüm kişi ve ekiplerce sahiplenilmelidir. Böylelikle, bilgiye, yeniliğe ve insana değer veren sistem ve uygulamalar bütünü gerek şirketlerin ekonomik büyümesinde gerekse de ülkemizin ekonomik gelişmesinde rekabet üstünlüğü yaratabilecektir.

Böyle bir sistem ve uygulamalar bütünü aynı zamanda Ar-Ge projelerini yürüten şirketlere devlet tarafından sağlanan teşvik ve desteklerden en doğru şekilde yararlanılmasına da katkı sağlayabilecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.