KATMA DEĞERLİ İHRACATIN ADRESİ

Türkiye’nin sanayi malı ihracatında ortalama birim değer kilogram başına 1,45 dolar, makine sektörü genelinde ise 5,8 dolarken İMES Dilovası OSB’de bu rakam 6,9 dolara kadar çıkıyor. Makine üreticilerinin yanı sıra otomotiv yan sanayi ve savunma sanayi firmalarına da ev sahipliği yapan bölge, nitelikli üretim ve katma değerli ihracatıyla dikkat çekiyor.

KATMA DEĞERLİ İHRACATIN ADRESİ

Türkiye’nin sanayi malı ihracatında ortalama birim değer kilogram başına 1,45 dolar, makine sektörü genelinde ise 5,8 dolarken İMES Dilovası OSB’de bu rakam 6,9 dolara kadar çıkıyor. Makine üreticilerinin yanı sıra otomotiv yan sanayi ve savunma sanayi firmalarına da ev sahipliği yapan bölge, nitelikli üretim ve katma değerli ihracatıyla dikkat çekiyor.

25 Mayıs 2021 Salı 11:15
KATMA DEĞERLİ İHRACATIN ADRESİ

Haber: Esra ÖZSÜMER

Kocaeli - Gebze VI. (İMES) Makine İhtisas OSB (İMES Dilovası OSB), Türkiye’nin sanayi başkenti Kocaeli’nin 14 OSB’si arasında katma değerli üretimi ve ihracatıyla öne çıkıyor. Türkiye’nin sanayi malı ihracatında ortalama birim değer kilogram başına 1,45 dolar seviyesindeyken makine sektörü genelinde ihracat kilogram bedelleri 5,8 dolara kadar çıkıyor. İMES Dilovası OSB Müdürü Onur Kesici, İMES Dilovası OSB’de bu rakamın 6,9 dolara kadar çıktığını söyledi. Türkiye ihracatının yüzde 10’unu karşılayan makine sektörünün ülkenin en önemli sektörlerinden biri olduğunu ifade eden Kesici, elektronik, yazılım ve daha birçok sektörün gelişiminde önemli bir rol oynayan makine sektörünün Türkiye’nin orta gelir tuzağını aşmasının temel yüklenicisi olacağını vurguladı.

10 BİN 200 KİŞİYE İŞ

İMES Dilovası OSB’de 229’u faal fabrika, 80’i küçük sanayi sitesi işletmesi olmak üzere 309 firmanın üretim yaptığını anlatan Kesici, bu işletmelerde 10 bin 200 kişinin istihdam edildiğini vurguladı. İMES Dilovası OSB’nin üretim, ihracat ve istihdam hacmini son 5 yılda 7 kata kadar arttıran, her yıl yüzde 100 büyüme gösteren bir OSB olduğunu ifade eden Kesici, bölgede doluluk oranının yüzde 94’e, kapasite kullanım oranının ise yüzde 87’ye ulaştığını açıkladı. İMES Dilovası OSB’nin bir makine ihtisas OSB olmasına rağmen, 61 otomotiv yan sanayi üreticisine, 34 savunma sanayi firmasına ev sahipliği yaptığını anlatan Onur Kesici, bölgedeki firmaların Boeing’ten Airbus’a ve SpaceX’e kadar pek çok dünya devine nitelikli ürün üreten bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Bu nedenle bir makine kümesi, bir savunma sanayi ve otomotiv yan sanayi kümesi kurduklarını anlatan Kesici şunları söyledi:

“KÜMELER OLUŞTURDUK”

“Profesyonel bir pazar araştırma firmasıyla yaptığımız veri çalışması sonucunda bir envanter ortaya çıkardık, firmalarımızın kabiliyetlerini ölçtük.  Bu kabiliyetleri dolayısıyla firmalarımızı çeşitli kümelere böldük ve onlara iş birliği kapıları açtık. Bu veri çalışmasından önce savunma sanayine ilişkin çalışan sadece 9 firmamız vardı, bugün bu sayı 34. Bu kapasitenin geliştirilmesi için SAHA İstanbul’dan Savunma Sanayii Başkanlığı’na (SSB), ASELSAN’dan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ne (TAI) kadar pek çok kurumla geliştirdiğimiz iş birlikleri çerçevesinde çeşitli toplantılarla farkındalığı artırdık. Firmalarımızın savunma sanayinde inisiyatif almalarına, öncü rol oynamalarına gayret ettik. Ayrıca, çeşitli iş birlikleriyle otomotiv yan sanayi kümemizi da desteklemeye ve geliştirmeye gayret ediyoruz.”

TEŞVİKTE DESTEK

İMES Dilovası OSB’nin kümelerinde yer alan firmaların ihracat birim değerlerinin 15 doların üzerine çıktığını, 70 dolara kadar ulaştığını kaydeden Onur Kesici, OSB yönetimi olarak bu firmalara devletin sağladığı teşviklerden yararlanabilmeleri için destek verdiklerini kaydetti. Bu çalışmalar neticesinde 2019 yılında KOBİ-GEL programının 3’üncü dönem çağrısında destek almaya hak kazanan 21 firma arasında 17 İMES Dilovası OSB firmasının yer aldığını vurgulayan Kesici, “Yine Kocaeli’nde 2019 yılında Stratejik Ürün Destek Programı çerçevesinde destek alan tek firma İMES Dilovası OSB firmasıydı” açıklamasında bulundu.

YILSONUNDA AÇILIYOR

İMES Dilovası OSB’de bankadan restorana kadar çeşitli donatıları barındıran 24 ticari alan ile cami ve anaokuluna sahip olduğunu ifade eden Bölge Müdürü Kesici, sanayicinin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman ile danışmanlık ve AR-GE hizmetlerinin karşılanması için kurgulanan İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi’nin de yapımının devam ettiğini, yılsonunda açılacağını açıkladı. Burada yılda 2 bin 500 personeli eğitip sektöre kazandıracaklarını kaydeden Kesici, “OSB’mizde yerin altında 17 kilometrelik bir galeri hattı var. Yollarımız beton yollar şeklinde yapılandırıldı. Dolayısıyla altyapı anlamında çok iddialıyız. Ayrıca 2017 yılı itibariyle ‘İnteraktif Yönetim Modeli’ adı altında çalışmaya başladık. Küçük ölçekli firmaların geliştirilmesi ve büyütülmesi amacıyla interaktif yönetim modeliyle karşılıklı etkileşime dayanan bir çalışmaya giriştik” dedi. Ayrıca firmaların dijitalleşmesi ve endüstri 4.0’a uyumu ile ilgili bir veri çalışması yaparak firmaların dijital yetenek envanterini çıkarmaya çalıştıklarını dile getiren Kesici, şöyle devam etti:

FİRMALARI ENDÜSTRİ 4.0’A HAZIRLIYOR

“Bu konuda firmalarımızın adım adım ilerlemesini istiyoruz. Endüstri 4.0’ın hangi aşamasındayız? Türkiye’de bunları ölçen ve yorumlayan bir kurum bulamadık. Almanya’daki TÜBİTAK benzeri bir kurumdan destek aldık. Üniversitelerden hocalarımızla birlikte bir soru seti hazırladık. Firmalarımızın dijital kabiliyetlerini ölçtük. Bu projeyi Bilişim Vadisi’ne sunarak onlarla ortak bir çalışma yaptık. Daha sonra Marmara Kalkınma Ajansı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı önderliğinde firmalarımızın dijital altyapılarını geliştirmesine ilişkin bir dijital dönüşüm programı çalışmaya başladık. Şu anda Bilişim Vadisi, 5 firmamıza gitti ve dijital kabiliyetlerini ölçerek geliştirilmesi adına onlara raporlar hazırladı.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.