ENDÜSTRİNİN AR-GE KAPISI

Sanayiye yönelik teknolojik ürün ve hizmet geliştiren firmaları bünyesinde barındıran GOSB Teknopark, Londra’daki ofisiyle de firmalara yeni ufuklar açıyor.

ENDÜSTRİNİN AR-GE KAPISI

Sanayiye yönelik teknolojik ürün ve hizmet geliştiren firmaları bünyesinde barındıran GOSB Teknopark, Londra’daki ofisiyle de firmalara yeni ufuklar açıyor.

25 Mayıs 2021 Salı 09:48
ENDÜSTRİNİN AR-GE KAPISI

Haber: Helin AYGÜN

2003 yılında kurulmuş ilk 5 teknoparktan birisi olan GOSB Teknopark; OSB içinde faaliyet gösteren, yabancı ortağı olan ilk ve tek teknopark olarak Türkiye’nin AR-GE ve inovasyon ekosistemini zenginleştiriyor. Teknopark, sahip olduğu farklı özellikleri sebebiyle özellikle sanayiye yönelik teknolojik ürün ve hizmetler sunan firmalar için sanayiye “kapı özelliği” taşıyor. Hedeflerini de bu doğrultuda şekillendirerek özellikle sanayinin ihtiyaçlarına çözüm üreten bir merkez olmayı planlayan GOSB Teknopark bünyesinde AR-GE, yazılım ve tasarım yapan 135 nitelikli teknoloji firması bulunuyor.

FİRMALARIN YÜZÜ İHRACATA DÖNÜK

GOSB Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Sait Turfanda, teknopark olarak uluslararası birçok projeyi eş zamanlı olarak yürüttüklerini söyledi. Bunlardan ilkinin robotik ve otomasyon temasında 21 firmadan oluşan ve Ticaret Bakanlığı destekli, toplam fon büyüklüğü 2,9 milyon dolar olan UR-GE çalışması olduğunu dile getiren Turfanda, “UR-GE’de küme içerisindeki firmaların önce analizleri yapılarak ihracat yapmaları için gereksinimleri ortaya çıkarılır. Sonraki aşama, bu gereksinimleri için firmalara gerekli destek ve danışmanlığın verilmesidir. En son aşama ise firmalar belirlenen yurt dışı pazarlarda B2B görüşmeler ile ihracat yapmalarına yardım edilmesidir” bilgisini verdi.

 LONDRA’YA İRTİBAT OFİSİ

Ayrıca, Londra’da kurmuş oldukları Blink UK ofisi ile hem firmaların İngiltere’de firma kurarak bir İngiliz şirketi gibi hareket etmelerine hem de İngiltere özelinde vermiş oldukları birçok farklı danışmanlıklar ile destek verdiklerini anlatan Turfanda, “Son dönemde Azerbaycan İnovasyon Ajansı ile yapmış olduğumuz bir protokol ile Azeri ve Türk teknoloji şirketleri değişim programını tüm Türkiye’den teknoloji firmalarına açmış bulunuyoruz. Yakın dönemde yurt dışında farklı iş birlikleri ve projeler de planlanıyor. Avusturya’da bir partner ile görüşmelerimiz de devam ediyor” dedi.

 DÖNÜŞÜMDE YERLİ GÜÇ

Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Sait Turfanda, dijital dönüşümün mutlaka yerli teknoloji firmaları ile gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, aksi takdirde bu dönüşümün olumlu sonuçlarının, katma değerinin yurt dışına gideceği sebebiyle faydasından çok zararı olacağını kaydetti. Bundan dolayı dijital dönüşümün yurt içinde yapılması, özellikle teknoparkların önderliğinde ve ağırlıklı olarak teknopark firmaları ile gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Turfanda, “Türkiye’nin ihracatının tek başına yüzde 7’sini yapan bir OSB’de olmamız bize GOSB Teknopark olarak ağır sorumluluklar veriyor. Dijital dönüşüm Türkiye’deki tüm paydaşların, üniversiteler, teknoparklar ve teknopark firmalarının ortak olarak gerçekleştireceği ve bu bilgi birikimi ile ürün ve hizmetleri ihraç edebilecekleri biçimde yapılanmasını gerektiriyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.