ÜRETİME NEFES ALDIRDI

Çevreci yönüyle üretimin sürdürülebilir üssü olarak takdir gören Yıldızlar Holding, sürdürülebilir verim politikasıyla yeşil ekonomiye geçişin güçlü isimlerinden kabul ediliyor. Yıldızlar Yatırım Holding Yatırım ve Proje Geliştirme Müdürü İlkay Ünal; “Amacımız, MDF fabrikalarında doğalgaz kullanımını sona erdirmek” diyor.

ÜRETİME NEFES ALDIRDI

Çevreci yönüyle üretimin sürdürülebilir üssü olarak takdir gören Yıldızlar Holding, sürdürülebilir verim politikasıyla yeşil ekonomiye geçişin güçlü isimlerinden kabul ediliyor. Yıldızlar Yatırım Holding Yatırım ve Proje Geliştirme Müdürü İlkay Ünal; “Amacımız, MDF fabrikalarında doğalgaz kullanımını sona erdirmek” diyor.

30 Eylül 2015 Çarşamba 08:49
ÜRETİME NEFES ALDIRDI   Yıldızlar Yatırım Holding, “Sürdürülebilir Verimlilik Hareketi” kapsamında verimlilik artırıcı projelere imza attı. Bu hareketin önemli başlıklarından birisi enerji verimliliği. Holding bu kapsamda ISO 50001 enerji yönetim sistemini tüm tesislerinde hayata geçiriyor. Kuruluş, son 3 yılda gerçekleştirdiği enerji verimliliği projeleri ile 22 bin 693 adet ağaç dikimine bedel karbondioksit salınımı engellemeyi başardı. Yıldızlar Yatırım Holding Yatırım ve Proje Geliştirme Müdürü İlkay Ünal; “Tüm tesislerimizde yer alan enerji yöneticilerimiz ve kurmuş olduğumuz takımlarla, yapmakta olduğumuz çalışmalarımızı sistemsel bir yapı içinde kayıt altına alarak organize etmeye, kurumsal hafızanın kazanılmasına katkı sağlamaya gayret ediyoruz” dedi. MDF fabrikalarında doğalgaz kullanımını sıfıra indirgemeyi hedeflediklerini belirten Ünal; “Yıldızlar Holding olarak enerji tüketimimiz yüksek, buna rağmen enerjiyi verimli kullanmamanın işletmelerin sürdürülebilirliğine tehdit oluşturacağı ve çevreyi kirleteceği hususunda bilinçliyiz ve bu doğrultuda hareket ediyoruz” açıklamasında bulundu.


Motorlara yüksek verim


Fuel oil kullanımı ve kömür kullanımını sıfırlayacak, fanlarda hız kontrol cihazları uygulamasına ve yüksek verimli motor uygulamalarına geçit verecek projelere yer verdiklerini söyleyen İlkay Ünal; “Bu projelerimizin bir kısmı için 2012-13 döneminde yine TEB-AFD işbirliği ile 7,9 milyon euroluk kredi kullanımımız oldu ve yatırımlarımız ‘özel enerji verimliliği kredisi’ ile finanse edildi. 2014’te, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca düzenlenen Verimlilik Arttırıcı Projeler başlığı altında yürütülen sürece; Kütahya Azot tesisimizden 1, Kocaeli Mdf tesisimizden 3 olmak üzere toplam da 4 projemiz ile başvurduk ve bu projelerimizin tamamı verimli projeler olarak Bakanlık tarafından tescil edilerek hibe destek kazanmayı hak etti. 2015’e geldiğimizde; çalışmalarımızın Holding bünyesinde yayılmasını sağladık. Daha fazla proje ürettik ve daha fazla tesisimiz ile bu sene yarışıyoruz. Maalesef enerji kaynaklarımız dışa bağımlı ve cari açığımızın çok ciddi bir kısmını bu oluşturuyor. Yıldızlar Yatırım Holding olarak ciddi enerji tüketimine sahibiz, ancak biliyoruz ki en pahalı enerji, verimsiz kullandığımız, boşa kullandığımız enerjidir” şeklinde konuştu.

MDF tesislerinde doğalgazsız üretim amaçlanıyor


İlkay Ünal; “Kocaeli Mdf fabrikamızın MDF 2 tesisindeki mevcut kurutma tesisimiz, buhar ve doğalgaz ısısı ile çalışan bir sisteme sahip. Tesisimizde planlanmış olan modernizasyon projemiz ile mevcut atıl türbinimiz değerlendirilerek; hem elektrik üretip bu tesisimizde elektrik tüketimimiz azaltılacak, hem de türbin ısısı prosese kazandırılarak doğalgazdan çok ciddi tasarruf elde edilecek. Mevcut orta gerilim motorumuz da hız kontrol cihazı ile sürüleceğinden, fanın elektrik enerjisi tüketimi de azalacak. Aynı şekilde yine Kocaeli MDF fabrikamızda; MDF 1 tesisimizin kurutma fanı orta gerilim motorunda da eş zamanlı gerçekleşecek proje ile hız kontrol cihazı kullanılarak çok ciddi oranda enerji verimliliği sağlanacak. Ormanların sürdürülebilirliği konusunda Yıldız Entegre olarak göstermiş olduğumuz hassasiyetin bir sonucu olarak 2012 senesinde Türkiye’de ilk FSCTM belgesini aldık. Amacımız; MDF 3 fabrikamızda hiç doğalgaz kullanmadan üretim yapmak ve yine MDF 3 ve MDF 1 fabrikalarımızın kurutma fanlarında gerçekleşecek hız kontrol cihazı verimlilik projeleri ile 1,5 milyon euro bütçeli yatırımlarımızın 15 ayda ülkemiz ekonomisine geri dönüşünü sağlamak” dedi. Yeşil ekonomiye geçen Yıldızlar Holding, Ar-Ge alanında gerek sanayi içinde, gerekse üniversitelerle birlikte rekabetçi ve yenilikçi projeler üretiyor.

Yıldız Entegre düğmeye bastı


Düşük karbon ekonomisine uygun ‘yeşil çözümler’ geliştiren Holding’in şirketlerinden Yıldız Entegre ise bu sene 2 ayrı ülkede yatırım kararı aldı.  Düğmeye basan firma, Romanya ve Rusya’da orman ürünleri sektörüne yatırım yapacak. Toplam 400 milyon euro yatırım bütçesi öngörülen tesislerin 2017 sonunda üretime başlaması hedefleniyor. Ayrıca; Hırvatistan ve Bulgaristan ile ilgili olarak da yatırım çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yatırımlarımızda ilk hedefimiz iç pazar ve komşu ülkeler olmakla beraber; Balkanlar’da kuracağımız tesisler ile Kuzey Afrika ülkelerini de kendimize hedef pazarlar olarak belirlemiş durumdayız.
Son Güncelleme: 30.09.2015 09:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.