banner250

Hele ki mühendislerin hepsi İSG’yi bilmeli

İş güvenliğine dair yeni yasayı akademik ve eğitim boyutuyla sorguladığımız Okan Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, İş Sağlığı ve Güvenliği Program Başkanı Yrd.Doç.Dr.Rüştü Uçan’a göre İSG eğitimi ilkokullarda, ‘Yaşam güvenliği’ dersi başlığında, bir nevi paket programla ve gerekirse çizgi filmle verilmeli.

Hele ki mühendislerin hepsi İSG’yi bilmeli

İş güvenliğine dair yeni yasayı akademik ve eğitim boyutuyla sorguladığımız Okan Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, İş Sağlığı ve Güvenliği Program Başkanı Yrd.Doç.Dr.Rüştü Uçan’a göre İSG eğitimi ilkokullarda, ‘Yaşam güvenliği’ dersi başlığında, bir nevi paket programla ve gerekirse çizgi filmle verilmeli.

12 Ekim 2012 Cuma 14:28
Hele ki mühendislerin  hepsi İSG’yi bilmeli


  İş güvenliğine dair yeni yasayı ve konuya dair eğitimin nasıl olması gerektiğine dair ayrıntıları bir akademisyenle görüştük. Okan Üniversitesi MYO’nun Maltepe’deki kampusunda konuk olduğumuz okulun İş Sağlığı ve Güvenliği Program Başkanı Yrd.Doç.Dr.Rüştü Uçan yeni yasaya dair yaptığı yorumda iş güvenliğinin olması gerektiği şekilde bütün işletmeleri kapsadığını, istisna bırakılan ev kadınlarının da kapsam içine alınmaya çalışıldığını bildiklerini belirtip konuya dair, “Onlar da özel bir sigorta sistemi oluşturularak güvence altına alınabilir” dedi. Yasada geçiş sürelerinin yaşanacağını ve bunun makul bir süreç olduğunu dile getiren Uçan, “Çünkü firmalar bu yasa ile istenilen kadrolardan bazıları için kendi elemanlarını eğitme yöntemini geçecektir” diye konuştu.

LİSE SONA KADAR YAŞAM GÜVENLİĞİ DERSİ
Ülkemizde iş güvenliğine dair eğitimin toplumsal bilincin sağlanması için aynı trafikte olduğu gibi ilkokul çağlarından itibaren verilmesi gerektiğine dair sava, bir eğitimci olarak katıldığını belirten Uçan konunun iş güvenliği ile sınırlı tutulmaması gerektiğine dikkat çekti: “Trafik, deprem, hijyen, yangın, yüksekten düşme, ilk yardım gibi konular seçilerek, ilkokuldan başlayarak örneğin ‘Yaşam Güvenliği’ adlı bir ders olmalıdır. Lise bitene karar her yıl 2 saat boyunca bu ders işlenmelidir. İlk yıllarda 5-6 yaş grubu çocuklara konuyu anlatırken sıkıcı olmaması için çizgi filmlerden faydalanılabilir. Japonya’da depremle ilgili olarak böyle eğitimler yaptırıldığını basından okuduk. Bu modeller de incelenebilir.

TÜM RİSKLER TANITILMALI, ANLATILMALI
Bu derste yaşam boyunca karşılaşmamız mümkün olan riskler tanıtılmalı, bu risklerle karşılaştığımızda neler yapacağımız öğretilmelidir. Üniversitede okuyan mühendislik öğrencilerine 3 dakika süreyle bir yangın videosunu seyrettirdiğimiz eğitimde öğrencilerden biri bugüne kadar itfaiyeyi yanlış yere suçladıklarını, evdeki bir yangını kendi yangın tüpleri ile söndürmesi gerektiğini anladıklarını söyledi. Bu yaşanan örnekte görüldüğü gibi eğitimle, öğrencilerin olayın farkında olmaları sağlanır. Bizler teklif gelmesi durumunda okullarımızda bu tip seminerleri memnuniyetle verebiliriz.”


MYO’LARDA ÜÇ AŞAMALI EĞİTİM
Liseden sonra üniversite ve meslek yüksek okullarında özellikle teknik programlarda, bölümlerde iş güvenliği dersinin olması gerektiğini savunan Uçan, “Meslek yüksek okullarının özellikle teknik bölümlerinde ve aşçılık gibi uygulamalı bölümlerinde mutlaka iş güvenliği dersi olması lazım. Buradaki dersleri üçe bölecek olursak birinci bölümde, “İşin mevzuat ve kanun yönü”, ikinci bölümde “Kazalar ve önleme teknikleri”, üçüncü bölümde “Seçilen programdaki risk analizi ve bunları önlemek için alınacak tedbirler” konu edilmeli. Şayet sadece mevzuat veya sadece iş kazaları ile sınırlı tutulursa yeterli olmayacak, ikisinden birisinin olmaması halinde eksik kalacaktır” dedi. Uçan konuya dair şöyle devam etti:

YTÜ ve İTÜ’DE DE İŞ GÜVENLİĞİ DERSİ YOK
“Üniversiteler ölçeğinde durumu değerlendirdiğimizde örneğin Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Makine Fakültesi’nde, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Maden ve İnşaat fakültelerinde iş güvenliğine dair ders yok. Bu tip fakültelerde öğrencinin İSG uzmanı olması için değil kendini olası kazalardan koruması için bu bilgiyi edinmesi lazım. Türkiye’de iş kazalarını incelediğimizde, patlama sonrası ölümlü iş kazalarına yönelik istatistiki bir bilgi olmamakla birlikte hayatını kaybedenlerin üçte biri mühendistir, teknikerdir. Bir işletmede önemli bir problemde vaka yerine önce orada çalışan mühendis çağırılmakta, bu esnadaki bir patlama esnasında mühendis de hayatını kaybetmekte veya yaralanmaktadır. Bu bakımdan 4 yıl süreli mühendislik eğitimi alan kişiye mutlaka iş güvenliği öğretilmelidir.”


Son Güncelleme: 15.08.2015 10:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.