ENDÜSTRİYEL TESİSLER ALSA GÜVENCESİNDE

‘Minimum risk, maksimum güven’ prensibiyle hareket eden, müşteri grafiğini hızla artıran ve yangın güvenliği alanında A kalite danışmanlık ve mühendislik hizmetleri veren ALSA Yangın Mühendislik Hizmetleri, sanayi tesislerini kanatları altına alarak koruyor.

ENDÜSTRİYEL TESİSLER ALSA GÜVENCESİNDE

‘Minimum risk, maksimum güven’ prensibiyle hareket eden, müşteri grafiğini hızla artıran ve yangın güvenliği alanında A kalite danışmanlık ve mühendislik hizmetleri veren ALSA Yangın Mühendislik Hizmetleri, sanayi tesislerini kanatları altına alarak koruyor.

16 Eylül 2015 Çarşamba 11:56
ENDÜSTRİYEL TESİSLER ALSA GÜVENCESİNDE
 


   Endüstriyel işletmeler başta olmak üzere yangın güvenliği ve danışmanlığı alanında oluşan talebe karşılık vermek amacıyla Gebze Güzeller OSB bünyesinde faaliyette bulunan ALSA Yangın, sektöre profesyonel çözümler sunuyor. Sanayi Gazetesi’ne konuşan ve Türkiye’de sanayi tesislerinin gün geçtikçe çoğaldığını belirten ALSA Yangın Genel Koordinatörü Mustafa Emre İmrel, tesislerin güvenliğini sağlamak için maksimum performansla hizmet verdiklerini, yangın riskini minimuma indirme konusunda müşterilerini bilinçlendirdiklerini dile getirdi. Yangın güvenliği ve İSG alanında Türkiye’de bilincin tam manasıyla yerleşmediğini, bunun da pratikte bazı sıkıntılar oluşturduğunu söyleyen İmrel, periyodik bakım vurgusunda bulunarak; ‘güvenlikte ihmal şakaya gelmez’ mesajı verdi. İmrel; “ALSA Yangın olarak, sanayicinin üretim alanlarını korumak için varız” ifadelerini kullandı.


“OSB doğru bir tercih”


ALSA Yangın Güvenliği olarak, Gebze Güzeller OSB içerisinde faaliyetlerinizi sürdürüyorsunuz. OSB bünyesinde hizmet veriyor olmanın ne gibi artılarını gördünüz?


OSB’ler Türk sanayisinin lokomotifidir. Düzgün bir altyapı ile kesintisiz hizmet almanın vermiş olduğu avantajlar OSB’leri bu anlamda vazgeçilmez kılmıştır. Elektrik, su, internet arıtma tesisleri, güvenlik ve ayrıca bürokrasiden muaf olarak tüm hizmetleri tek bir noktada toplandığı OSB’ler sanayici ve girişimciler için vazgeçilmez bir yatırım sahasıdır. Şehrin karmaşasından ve trafiğinden uzak olması, tüm sanayinin bir arada olması hem hizmetin hızlı alınmasını ve verilmesini sağlamaktadır.Danışmanlık ve mühendislikte hizmet ‘A’ kalite


Danışmanlık ve mühendislik alanında verdiğiniz hizmetlerden bahsedebilir misiniz?


Yangın danışmanlığı ve yangın mühendisliği alanlarında hizmet vermekteyiz. Danışmanlıkta; yangın danışmanlığı, söndürme cihazlarının satışı, periyodik dolum ve bakımları, tüm itfaiye ekipmanlarının satışı, 4562 sayılı OSB Kanununun Uygulama yönetmeliği 128.maddesi kapsamında OSB İtfaiye teşkilatı kurmak, eğitimler vermek, risk analizleri ve sistem bakımları gibi hizmetler veriyoruz. Mühendislik alanındaysa; algılama, ihbar, gazlı ve köpüklü farklı söndürme sistemleri hizmeti veriyoruz. Endüstriyel tesislerin, yangın ve İSG konusunda gerekli koruyucu önlemleri alması gerekir. Üretim satış ve satış sonrası kar ve müşteri portföyünü kaybetmemesi ve artırması için yangın güvenliği ilk akla gelen önlemdir. Bunun için de gereken uluslararası standartlara uyulmalıdır. Şirketimiz bu anlamda başarılı projelere imza atmıştır.“Denetimler sıklaştırılmalı”


Yangın güvenliği ve İSG alanında yeterince önlem alındığına inanıyor musunuz? 


Fabrikalarda yaptığımız saha gezilerinde maalesef belli oranda yangın ile ilgili yönetmeliklere ve standartlara uygun olmayan durumlarla karşılaşmaktayız. Ülkemizde ilk kez yangın ile ilgili yönetmelik belediyelerin dışında ulusal anlamda 2002 yılında çıkmıştır. Sonrasında işletmelerin bu yönetmeliğe göre tedbir ve önlemlerini arttırması geçen süreçler içerisinde oldukça zorlu olmuştur. Geçen süre içerisindeki basına da yansıyan sanayi yangınlarını hepimiz biliyoruz. Günümüz noktasında yasal mevzuatların arttırılması denetimlerin sıklaştırılması ve İSG Kanunu’ndaki düzenlemelerle bakış açısı değişmiştir. Fakat yangın güvenliği ile ilgili hala ciddi bir bilgi açığı olduğunu görmekteyiz. Bugün birçok adına yangın firması diyen şirketler müşterilerine doğru bilgi aktarmamakta standarda uygun olmayan ürün kullanmakta ve yasal garanti sürelerinin altında garanti vererek bu hizmetlerin doğru şekilde alınmasını güçleştirmektedir. Amacımız, güven ekseninde sanayiciye doğru bilgiyi kaliteli ürünü ve doğru hizmeti alması yönünde teknik danışmanlık ve mühendislik hizmeti sağlamaktır.Minimum risk prensibi


Firma olarak endüstriyel işletmelere ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Endüstriyel tesislerin güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz?


Öncelikle çalışmaya başladığımız tesislerde yangın risk analizi çalışması yapmaktayız. Bu çalışma çerçevesinde tesiste mevcutta olan ve olması gereken önlemlerin ilgili kanuni dayanaklarıyla beraber işletmeye rapor olarak sunmakta sonrasında da yapılması gerekenlerle ilgili bir sonuç raporu yazmaktayız. Fabrikalarda kurulu olan yangın sistemlerinin aktif olarak çalışmasını sağlamak için periyodik bakımlarını yapmaktayız.  Sistemlerin nasıl kullanacağını ve sisteme nasıl müdahalede bulunulacağını verdiğimiz yangın eğitimleriyle firma çalışanlarına aktararak, danışman ve eğitmen kadromuzla işletmelerde kurduğumuz yangın ekiplerine özel ekip eğitimleri vererek çıkabilecek yangınlara başlangıç noktasında müdahale edilmesini, olası bir riskin en aza indirilmesini sağlıyoruz. Bu çalışmalarımızda danışmanlarımızın son derece tecrübeli olması bizim için büyük avantaj yaratmaktadır.Riskler sizce nasıl yok edilebilir? Konuyla ilgili firmalara ve endüstriyel tesislere ne gibi tavsiyeleriniz olacaktır? 


Risklerin yok edilebilmesi için fabrikanın kuruluşundan, proje aşamasından kurulum sonrasına kadar oluşturulan kadrolarda,  üretim - satış - depolama kısmına kadar iyi bir firma yönetimiyle yangın konusunun farkındalığında olan uzman bir kurulun takibinde olması gerekmektedir. Proje aşamasındayken de yangın malzemeleri standartları belirlenmeli ve kullanılmalı, fabrika üretime başladıktan sonra acil eylem planlarındaki kişilerin eğitilmeli ve görev tanımları öğretilmeli.  Yangın gece veya gündüz çıkarsa neler yapacağını bilmeli, tahliye- tatbikat ve eğitimler yıllık olarak tekrarlanmalı. İSG ve Yangın Mevzuatı gereğince fabrikada yıllık trafo bakımlarından topraklama ve diğer bakımlara kadar periyodik bir düzen izlenmeli ve her yıl düzenli yangın eğitimi alınmalı. 


Son Güncelleme: 16.09.2015 11:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.