ANAEROBIK TESİSLERE CAN SUYU ARBIOGAZ’DAN

58’incisini kurmaya hazırlandıkları ‘anaerobik tesislerde’ lider marka olduklarını belirten Arbiogaz Çevre Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Hasan Köseleci, OSB’lerin güvendiği marka olduklarını dile getirdi.

ANAEROBIK TESİSLERE CAN SUYU ARBIOGAZ’DAN

58’incisini kurmaya hazırlandıkları ‘anaerobik tesislerde’ lider marka olduklarını belirten Arbiogaz Çevre Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Hasan Köseleci, OSB’lerin güvendiği marka olduklarını dile getirdi.

29 Şubat 2016 Pazartesi 12:04
ANAEROBIK TESİSLERE CAN SUYU ARBIOGAZ’DAN
 


   Arbiogaz Çevre Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Hasan Köseleci, sektörü Sanayi Gazetesi’ne anlattı. 1985 yılında kurulan firmanın 30.yılını, su ve atık su arıtma tesisi yapma ve işletme konusunda gitgide uzmanlaşarak devirdiğini belirten Çevre Mühendisi Hasan Köseleci; “Endüstrinin, özellikle de OSB’lerin güvenle tercih ettiği markayız” şeklinde konuştu. Dizayndan ekipman seçimine, inşaattan işletmeye kadar pek çok hayati hizmeti müşterilerine verdiklerini belirten Hasan Köseleci, imalatta gelişen bir ivme yakalamak adına çalışmada bulunduklarını ifade etti. Yurt içi pazarında rekabet kaynaklı fiyat düşüklüklerinin sektörü yurt dışı pazarına yönlendirdiğini ifade eden Köseleci, Bulgaristan’dan Irak’a, Arabistan’dan Tayland’a uzandırdıkları müşteri portföyünün günden güne geliştiğini dile getirdi. Atıktan enerji elde eden anaerobik tesislerin yapımında söz sahibi olan firma olduklarını belirten Hasan Köseleci, firmanın yurt dışı pazarında sahip olduğu önemle ilgili de değerlendirmelerde bulundu.


Endüstrinin aranılan markası
Arbiogaz’ı bizlere tanıtabilir misiniz? Verdiğiniz hizmetler nelerdir?
30 yıllık süre içerisinde 400’ün üzerinde tesis yaptık. Günümüzde müşterilerimizin yüzde 60 ila 70’i özel sektör, yani endüstriye ağırlık veriyoruz. Arbiogaz bir müteahhit firma, yani müşterimiz bize ihtiyacını söyler ve yer gösterir. Biz o ihtiyaca göre o alana oturtulabilecek, sığdırılabilecek tesisin dizaynını yaparız, inşaatını yaparız, mekaniğini, ekipman seçimlerini yaparız, alırız, imal eder ve yerine koyarız. Ekipmanların elektrik bağlantılarını yapar, panolarını koyarız. En sonunda da işletme ekibimiz gelir, tesis çalışır halde müşterilerimize teslim edilir. Müşterimiz isterse işletme hizmetini de biz yapabiliriz. Nitekim Antalya OSB’nin atık su arıtma tesisinin işletme hizmetini biz veriyoruz. Dilovası OSB için de işletme hizmeti veriyoruz. Bu işletmecilikte bu profesyonelliği arayan müşterilerimiz için, sanayi bölgelerimiz için ilgi çekici bir konu olabilir.

İşletme ehli Arbiogaz
İşletme hizmeti müşteri için daha mı avantajlıdır?
Şimdi biz tesis yaptığımız için, hem dizayn edip hem yapıyoruz, bu yüzden doğru nasıl işletileceğini biz biliriz. Bununla ilgili kadrolar, tesis işletmesinde en uygun çözümü, en ekonomik çözümü, en optimum çözümü bularak hizmete sunmak için 60-70 kişilik bir kadromuz var. Bizim işimiz bu; arıtma tesisini dizayn ve inşa etmek. Dolayısıyla bunu en iyi bilen biz oluruz, en iyi işletmeyi de biz yaparız. Core business dediğimiz tüm işimiz bunun üzerine kurulu, müşterimiz bu detayları bilemez, bilmesini de bekleyemeyiz. Bunun için en uygun hizmeti yapandan alması en iyi çözüm. Müşterilerimizin de memnun olduğunu düşünüyoruz ki bizimle devam ediyorlar. Antalya OSB’yi bu konuda bir örnek verebilirim.

Yurt dışı pazarı önemli
Sektör büyüyor mu?


Türkiye’de çok büyük bir rekabet var bu konuda. İşler yapılıyor. Türkiye’de iş yapan Türk firması olarak biz en iyi 2-3 firmadan bir tanesiyiz. Türkiye’de iş yapan yabancı firmalar da var. Ofislerini kurmuş, şubelerini açmış yabancı firmalar da var. Arbiogaz 200 personelle çalışıyor şu anda, bunların 70 kadarı merkezi ofisimizde. 40 kadar da mühendisimiz var.Rekabet kızışıyor anladığımız kadarıyla?


Çok çılgın bir rekabet var piyasamızda. Yurt içinde yaptığımız işlerde maalesef ki kar pek sağlayamıyoruz. Çok öldürüyoruz fiyatları, maliyetine yapmaya çalışıyoruz. Başka türlü proje alma şansımız olmuyor çünkü. Özellikle kamu proje ve işlerinde. Bu çılgın rekabetin içerisinde ayakta kalmaya çalışıyoruz. Bu yüzden yurt dışı pazarlarını daha çok önemsiyoruz. Bu önemsediğimiz bilgi birikimi gerektiren işler standart dışı işler oluyor. Bunlar da özelikle endüstride oluyor. Sıra dışı işler yaparak, mühendislik bilgilerimizi kullanarak, doğru çözümler üreterek fark yaratmaya ve o işlerden para kazanmaya çalışıyoruz. Burada bilgi birikimi önemli, bu da Arbiogaz’ı ayakta tutan en önemli etkendir.

Yurt dışına tesisler açıyor
Peki, Arbiogaz yurt dışında neler yapıyor?
Yurt içinde, yurt dışında işler yapıyoruz. Arbiogaz bugün 11 farklı ülkeyle iş yapmıştır. Bu ülkeler Türkiye’nin komşuları; Irak, Suriye, Rusya, Bulgaristan, Ukrayna gibi...  Bir adet Brezilya’da, bir tane de Tayland da tesisimiz var. Müşteri memnuniyetimizle kıtalara yayıldık, Cargill için bir tane Brezilya’da bir tesis yaptık. Pepsi grubu için de Tayland’da bir tesis yaptık. Çünkü bunlar bizi Türkiye’den tanıyorlar. Cargill ile Suriye’de işler yaptık. Daha sonra Brezilya’daki tesislerini de bizim yapmamızı istediler. Daha sonra aynı şekilde Pepsi grubuna Türkiye’de 7 tane tesis yaptık. Daha sonra bizi Arabistan’daki işlerini yapmak için davet ettiler. 3 tane Arabistan’da, 1 tane Irak’ta, 1 tane de Tayland’da tesis yaptık. Bu kervana 12. ülke olarak da İran’I koyduk. İran’da bir nişasta ve fruktoz işletmesine bir arıtma tesisi yapıyoruz şu anda inşaatı devam ediyor, tahminen Nisan ayında bitirilmesi planlanıyor. İran pazarı bizim için önemli, İran’da yeni işler yapmak istiyoruz.

Geçen seneyle bu sene arasında nasıl bir değişim mevcut?
Nerede iş bulursak yaparız. Bu, döneme ve aldığımız projelere göre değişiyor. 2016’da elimizde devam eden İran işimiz var. Ama 2014 yılında yurt dışında devam eden 4 tane şantiyemiz vardı. 2014’te ciromuzun yüzde 60’ını yurt dışından yapıyorduk.  2015’de yüzde 20’lere düştü. 2016’da bu oran yüzde 10’lara düşebilir gibi görünüyor. Ama yeni projelerin peşindeyiz, bu projeleri alabilirsek eğer ciromuzun yarıdan çoğunu yurt dışından yakalıyor olacağız.“İmalatımızı geliştireceğiz”
İmalattan ve malzemeden kaynaklanan sıkıntılarınız var mı?
Hammadde temininden kaynaklanan bir sıkıntımız yok. İmalatımızı biraz daha geliştirmek istiyoruz. Arbiogaz bugüne kadar Türkiye ve komşularında toplamda 57 anaerobik arıtma tesisi yaptı. 58. tesis İran’a yapılıyor. Bu gözle baktığınızda atıktan biyogaz üretilmesi konusunda tartışmasız lideriz. Atıktan enerji elde eden tesisler anaerobik arıtma tesisleridir.

Bunu nasıl keşfettiniz?
Patronumuz Mehmet İzolluoğlu Arbiogaz’ı kurduktan birkaç yıl sonra yabancı firmaların bu işi yaptığını ve bu işi yapan herhangi bir Türk firması olmadığını tespit etmiş. Bu bir başarı öyküsü. 57 anaerobik arıtma tesisi yapmışız. Arıtma yöntemleri; hava kullanan arıtma tesisleri ve hava kullanmayan arıtma tesisleri olarak ikiye ayırmak mümkün biyolojik arıtma tesislerini. Bazen çok kirli sularda suyu temizleyebilmek için birden fazla kademede arıtma işlemi uygulamanız gerekir. Bunun da ilk kademesi olarak anaerobik tesisler uygun olarak görülebilir. Çok kirli bir atık suyu sadece biyolojik arıtmayla, aerobik (hava kullanan) arıtma tesisleriyle temizlemeniz mümkün değil. Anaerobik (hava kullanmayan) prosesleri de uygulamanız gerekir. Bu yöntemi doğru kullanmak Arbiogaz’ın önünü açmış ve birden fazla tesis yapmasına sebep olmuş. Ben Avrupa’da dahi Arbiogaz kadar anaerobik arıtma tesisi yapan firma olduğunu sanmıyorum. Öte yandan ARBIDRY teknolojisiylede Antalya OSB’nin arıtma çamurları derdini çözdük. 


Son Güncelleme: 29.02.2016 14:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.