Bu ayki çalışmalarımızda ağırlıklı olarak OSB genel kuruluna ilişkin konuları ele aldık ve almaya da devam ediyoruz. Zira, genel kurul aşamasına geçen OSB sayımız neredeyse 100’e yaklaşmış durumda ve içerisinde bulunduğumuz günler de genel kurula geçen OSB’lerin olağan genel kurul toplantılarını yapmaları için öngörülen sürenin son ayına denk geliyor. Genel kurula geçen müteşebbis heyetin sona erdiği OSB’lerde genel kurul, olağan ve olağanüstü olmak üzere iki şekilde toplanıyor ve olağan genel kurul toplantısının da her yılın ilk altı ayı içinde yapılması gerekiyor.

Bu çalışmamızda, OSB genel kurulunun değil, bu kurulca alınan kararların kaydedildiği yasal defter üzerinde duracağız. Bildiğiniz gibi, OSB’ler tarafından tutulacak defterlere ilişkin olarak son yıllarda önemli değişiklikler hayata geçirilmiştir. İlk olarak, 2017 yılında 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’nun 25’inci maddesinin son fıkrasına “OSB’lerde tutulacak defterler ve genel kurul toplantılarında görevlendirilecek Bakanlık temsilcisi konularında OSB mevzuatında hüküm bulunmayan hâllerde 13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun anonim şirketlere ilişkin hükümleri uygulanır.” hükmü eklenmiş, 16 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik ile Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği’nin 53’üncü maddesine OSB’lerin pay defteri hariç olmak üzere, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununda anonim şirket için öngörülen defterleri tutacakları yönünde hüküm getirilmiş, son olarak da 2020 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Organize Sanayi Bölgelerinin ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşunun Defterlerine İlişkin Genelge yürürlüğe konulmuştur. Böylece;

a) Müteşebbis heyet aşamasında olan OSB’ler, yevmiye defteri, defteri kebir, envanter defteri, yönetim kurulu karar defteri, müteşebbis heyet toplantı ve müzakere defteri tutmakla;

b) Müteşebbis heyetin görevinin sona erdiği genel kurula geçen OSB’ler ise, yevmiye defteri, defteri kebir, envanter defteri, yönetim kurulu karar defteri, genel kurul toplantı ve müzakere defteri tutmakla yükümlü tutulmuştur.

İşte bu çalışmamızda ele alacağımız defter de, müteşebbis heyetin görevinin sona erdiği genel kurula geçen OSB’ler tarafından tutulacak defterlerden birisi olan genel kurul toplantı ve müzakere defteridir.

Genel kurul toplantı ve müzakere defteri, genel kurula geçen OSB’lerin genel kurul toplantılarında görüşülen hususların ve alınan kararların kaydedildiği bir defterdir. Bu defter, ciltli olmalı ve sayfa numaraları teselsül etmelidir.

Genel kurul toplantı ve müzakere defterine, ister olağan ister olağanüstü olsun, OSB’nin genel kurul toplantılarında alınan kararlar kaydedilmelidir. Genel kurul toplantı ve müzakere defteri, OSB genel kurul toplantısı yapılırken genel kurulda sorulan sorular, verilen cevaplar, sunulan önergeler, alınan kararlar işlenerek düzenlenebileceği gibi hazırlanan toplantı tutanağının deftere yapıştırılması şeklinde de tutulabilir. Uygulamada genelde genel kurul toplantı tutanağı bilgisayar ortamında yazılıp imzalandıktan sonra bu deftere yapıştırılmaktadır. Ancak, anılan kararları el il karar defterine kaydetmenin önünde bir engel de bulunmamaktadır.

Genel kurul toplantı ve müzakere defteri, açılış onayına tabi bir defterdir. Yeterli yaprağı varsa, bu defterin, izleyen faaliyet dönemlerinde açılış onayı yaptırmaksızın kullanılması mümkündür. Bir diğer ifadeyle, genel kurul toplantı ve müzakere defteri bir defa açılış onayına tabi tutulduktan sonra, dolana kadar açılış onayı yaptırılmadan kullanılabilir. Defterin yıl içinde dolması dolayısıyla veya başka sebeplerle yıl içinde yeni defter kullanmaya mecbur kalınması durumunda ise, yeni ihdas edilecek genel kurul toplantı ve müzakere defterinin açılış onayı kullanılmaya başlanmadan önce notere yaptırılır. Genel kurul toplantı ve müzakere defteri, kapanış onayına tabi değildir, bu nedenle anılan defter için kapanış onayı yaptırılması gerekmez.

Peki, edinmesi ve onaylatılması son derece kolay olan bu defteri tutmamanın yaptırımı nedir? Genel kurula geçen OSB’lerde, genel kurul toplantı ve müzakere defterinin mevcut olmaması veya hiçbir kayıt içermemesi hallerinde, sorumlular, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 562’nci maddesinin altıncı fıkrası gereğince, 300 günden az olmamak üzere adlî para cezasıyla cezalandırılırlar. “Sorumlular” kavramının kapsamına girecek kişiler olarak akla ilk OSB yönetim kurulu üyeleri gelmektedir.

Ayrıca, cezanın ağırlığını ortaya koyabilmek için, Yasa metnindeki “300 günden az olmamak üzere adlî para cezası” ibaresini de açmak gerekir. Burada devreye Türk Ceza Kanunu girmektedir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu (TCK)’nun 52’nci maddesinin birinci fıkrasında; adlî para cezasının “beş günden az ve kanunda aksine hüküm bulunmayan hallerde yedi yüz otuz günden fazla olmamak üzere belirlenen tam gün sayısının, bir gün karşılığı olarak takdir edilen miktar ile çarpılması suretiyle hesaplanan meblağın hükümlü tarafından Devlet Hazinesine ödenmesi”nden ibaret olduğu belirtilmiştir. Maddenin ikinci fıkrasında ise bir gün karşılığı adlî para cezasının miktarının en az yirmi, en fazla yüz Türk Lirası olması hükme bağlanmış ve miktarın -bu alt ve üst sınırlar arasında- kişinin ekonomik ve diğer şahsi halleri göz önünde bulundurularak takdir edileceği ifade edilmiştir. TCK’nın bahsi geçen hükümleri ışığında,  OSB’nin genel kurul toplantı ve müzakere defterinin hiç tutulmaması veya bu ad altında bir defter bulunmakla birlikte içerisinde hiçbir kayda yer verilmemesi hallerinde, sorumlularına, 6.000 TL ilâ 73.000 TL adlî para cezası verilir. Anılan cezayı yönetim kurulu üyelerine ayrı ayrı uyguladığınızda cezanın ulaşacağı toplam rakamın büyüklüğü daha iyi anlaşılacaktır.

 

Anadolu’da bir tabir vardır: “Astarı yüzünden pahalı” diye. Çalışmamızın konusu, biraz da bu deyişi andırıyor. Defterin kendisi küçük, ama cezası büyük. O yüzden, OSB’lerce tutulan yevmiye defteri, envanter defteri gibi günlük işlem gören bir defter olmamakla ve genelde senede bir defa yapılan olağan genel kurul toplantısında alınan kararlarının yapıştırıldığı bir defter niteliği taşımakla birlikte, anılan adlî para cezasına muhatap olmamaları bakımından, genel kurula geçen OSB’lerin yönetim kurullarına, genel kurul toplantı ve müzakere defterini tutma ve genel kurul kararlarını anılan deftere kaydetme hususunda gerekli özeni göstermelerini, eğer yoksa da bir an önce bu defteri edinip onaylatarak kullanıma hazır hale getirmelerini önermekteyiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.