Esas itibariyle, duvarları yıkan, sınırları zorlayan, bir çok sektör için inovatif ürün ve hizmet üreten yıkıcı yapay zekâ dijital teknoloji becerisinin temelinde yapay zekâ teknolojilerinin kendi kendini sürekli geliştiren bir sisteme sahip olması vardır.  

Bu süper akıllı sistem öğrenebiliyor, öğrendiğini geliştirebiliyor, öğrendiğini bir başka sisteme/makineye ve insana öğretebiliyor, insan ve makine ile iletişim kurabiliyor,  veri üretebiliyor, veri analizi yapabiliyor ve her analizini ‘gerçek zamanlı’ olarak belirli fonksiyonlara uyarlayabiliyor. Dolayısıyla, hata yapsa bile hatalarını tekrar etmemek için yeniden öğrene biliyor, hatalarının doğrusunu öğreniyor ve sorun çıktığı zaman çözümleyebiliyor. Bu müthiş deha sistemin en iyi örneklerinden birisi sürücüsüz araç kullanımında kullanılan yapay zekâ teknolojisinin hatasız ve kusursuz çalışması için, bu alanda kullanılan yapay zekâ teknolojilerinin sürekli geliştirilmeye çalışılmasıdır. Otonom araç uygulamalarında kullanılacak yapay zekâ aplikasyonlarının sıfır hata ile çalışması önem arz etmektedir. Söz konusu alanlarda yapay zekâ teknolojilerinin sürekli bir gelişim içinde olduğu gözlemlenmektedir. Hizmet sektörü için geliştirilen yapay zekâ uygulamaları sonucunda oluşan hataların tolerans edilmesi daha kolay kabul edilebilir.

Yapay zekânın kullanıldığı diğer alanlarda örneğin yapay zekâ teknolojileri destekli karar veren ve ya tüketici davranışlarını yönlendiren uygulamalarda yapay zekânın doğru tahmin yapmasını beklemek için bu aplikasyonları kullanan şirketlerin her şeyden önce çok iyi veri madenciliği yapan, veri analizi yapabilen, sağlıklı bilgi girişini sağlayan ve güçlü istatistik yapısına sahip büyük veri organizasyonunu şirket içinde kurmuş olması gerekir. Ne kadar güçlü veri girişi söz konusu ise yapay zekâ tahminleri veya sonuçları o kadar sağlıklı olmaktadır.

Diğer taraftan, yapay zekâ ile çalışan robotların yada robot asistanların verilen her komutu yerine getirme ya da cevap verme noktasında henüz yüzde yüz bir başarı söz konusu değildir. Bu konuda en iyi örneklerden birisi de Google’ın dil çevirisi konusunda geliştirdiği algoritmalardır. Bu teknolojide bir numara olmasına rağmen hala hatalı çeviriler olabilmektedir.

Her şeye rağmen kendi kendini geliştirebilen bu mucize teknolojinin en önemli özelliği yaptığı hataları düzeltebilmesi ve bir daha aynı hatayı yapma olasılığının neredeyse imkansız olmasıdır. Oysa ki, insan hatalarını en çok tekrar edebilen bir canlıdır.        

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.