Merhaba sevgili okurlar. Türk sanayisi üzerine dinlemeye, konuşmaya, okumaya ve yazmaya devam ediyoruz. Tabi sürekli sanayiden bahsedince tarım konusunu önemsemediğimizi düşünenler ve bu mahiyette eleştiriler oluyor. Haklısınız; tarih tarımsal bağımsızlığını sağlayamamış ülkelere nasıl müstemleke muamelesi yapıldığına dair örneklerle doludur. Bu yüzden tarımsal olarak kendi kendimize yetebilmemiz, varoluşumuz açısından stratejik bir konudur. Fakat yineliyorum ki; ihraç edecek düzeyde güçlü bir enerji zenginliği olmayan biz gibi ülkeler için refahın anahtarı sanayidir. Peki tarımsal üretime sınai bir disiplin katmak mümkün olamaz mı? Elbette olur. Tarıma Dayalı İhtisas OSB’ler (TDİOSB) tam da bu amaçla kurulmaktadır. Bu konuda hazırlanan yönetmelik; bitkisel ve hayvansal üretimin teşviki amacıyla, kurulacak olan TDİOSB’lere idari ve teknik yönden destek verilmesini, üretilen ürünlerin işlenmesi, muhafazası ve pazarlanmasına yönelik kurulacak sanayi tesislerine yeterli kalitede hammadde temini amacıyla tarım-sanayi entegrasyonunun geliştirilmesini kapsıyor. Yönetmeliğin dayanağı; 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu, 5488 sayılı Tarım Kanunu ile 639 sayılı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’deki ilgili maddelerdir.

Daha fazla detaya girmeden ülkemizin çiçeği burnundaki TDİOSB’si olan Devrekani Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Hayvancılık OSB hakkında edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Durun durun Devrekani neresi diye “Google amcaya” sormaya çalışmayın. Devrekani Kastamonu’nun sahil kısmı ile il merkezi arasında kalan ve temel geçimin hayvancılık ile sağlandığı bir ilçesidir. Tabi hayvancılık denildiğinde özellikle büyükbaş hayvancılık söz konusu olduğunda gözler derhal doğu bölgelerimize çevriliyor; ama Devrekani’nin onlardan aşağıya kalır bir yanı yok. Beni en çok mutlu eden; ülkemiz için cefada hep önde olup sefada ise geride olan Kastamonu’ya bu denli güzel bir yatırımın yapılıyor olmasıdır. Hani diyor ya şair “Sakarya sâf çocuğu mâsum Anadolu'nun…” İşte Kastamonu da o Sakaryalardandır. Neyse biz konumuza geçelim; Devrekani Tarıma Dayalı İhtisas Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından geçtiğimiz günlerde onaylanarak resmi bir statü kazandı. Üzerine yaklaşık 3.5 yıldır çalışılan proje ile ilgili detayları Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç’tan dinledim. Kendisi bir veteriner hekim olan Altıkulaç, projenin geldiği noktadan dolayı oldukça mutlu ve heyecanlıydı. 

Fikir ilk ne zaman oluştu ve nasıl gelişti?

-Bu proje ilk olarak 2018 yılında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Kastamonumuzu ziyareti sırasında gündeme gelmiştir. Talebi dinleyen ve uygun gören Cumhurbaşkanımız, üzerinde çalışılması için yetkilileri görevlendirdi. Tabi yer konusu net değildi; fakat Kastamonumuzu biraz bilen kişiler takdir edecektir ki, bu hususta en uygun yer Devrekani’dir. En nihayetinde ilçemiz Kurtşeyh Mahallesindeki bin 290 dönümlük hazine arazisi proje alanı olarak saptandı ve ön talepler toplanmaya başlandı. Yüz 20 başvuru aldık. Bu başvuruları bekletmeden ilettik. Buraya toplamda 72 milyon liralık bir yatırım söz konusu olacak.

Altyapı ve üstyapı nasıl olacak? Hibe verilecek mi?

-İlimiz bu tür yatırımlarda teşvik öncelikli. Altyapı konusunda şanslıyız; çünkü tüm altyapı devlet tarafından yapılacak. Bununla da kalmayacak ve üstyapı konusunda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) devreye girecek. Üstyapı konusunda da yüzde 60’a ulaşan bir hibe verilecek.

Sohbetimiz projenin teknik kısmından sonra beklenen sonuçlarına yönelik devam etti.

-Tam kapasiteye ulaştığımızda burada simentel cinsi ağırlıklı olmak üzere 25-30 bin hayvanın olmasını bekliyoruz. En az beş yüz istihdam öngörüyoruz. OSB’mizde hayvansal ürünlerin işlenmesine dair tesislerde hızla oluşacak. Sucuk, pastırma ve kavurma gibi katma değerli ürünlerin imalinin yanı sıra; yem fabrikası ve deri işleme ünitesi de bulunacak. İki yıl içerisinde bu bölgede hayvansal üretimin başlamasını öngörüyorum.

Hayvansal girdilerin karşılanması konusunda çalışmanız var mı?

- Elbette ki var. İlçemizde halihazırda 200 bin dönüm ekilebilir arazi var. Bir kere buradan azami derecede faydalanmaya çalışacağız. Onun dışında kaba yem ihtiyacımızı Konya ve Karaman bölgesinden, küspe ihtiyacımızı Trakya bölgemizden, dane mısır talebini de Sakarya’dan karşılamayı planlıyoruz. Yani tamamen iç piyasadan istifade edeceğiz.

Sayın Altıkulaç’a samimi sohbeti için teşekkür ediyor başarılar diliyorum. Ayrıca projenin fikri altyapısı konusunda katkısı bulunan Kastamonu Veteriner Hekimler Odası Başkanı Halil İbrahim Maşalacı’yı da vefa ile anarak yazıma son veriyorum. Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hasan kaya 2021-11-04 18:53:19

Devlet köye dönüş projesiyle köye dönüşü artırmalı köylerimiz yeniden şenlensin.cazibe köy merkezleri oluşturmakı,okullar sağlık ocakları yeniden açılmalı;böyle olursa tarımda hayvancılıkta artar