Devletimizin gerçekleştirdiği Milli Teknoloji Hamlesiyle uluslararası düzeyde rekabet gücü kazanmak için daha fazla değer üreten bir ekonomik ve sosyal kalkınma sürecine girilmesi, ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşma doğrultusunda emin adımlarla yürüdüğünün bir göstergesidir. Milli imkân ve çözümlerle yerli üretimin desteklenmesinin, ulusal ve uluslararası düzeydeki önemi her geçen gün daha da iyi anlaşılmaktadır. Koronavirüs salgınıyla başarıyla mücadele ettiğimiz bu günlerde yerli, milli ve özgün üretimin önem kazandığı aşikâr görünmektedir. Samsun Valiliğimizin de geleceğimiz için önemli bir hamle olarak gördüğü yerli ve milli üretim seferberliği tüm yerel kaynaklarla desteklenmektedir.

Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş sanayi ve hizmetler altyapısına sahip Samsun’da 6 OSB’de makine sanayine yönelik yedek parça, otomotiv yan sanayi, cerrahi el aletleri ve medikal ürünlerin imalatı, mobilya imalatı ile gıda imalatı başta olmak üzere birçok sektörde yerli ve milli üretim durmaksızın devam etmektedir. Yerli ve milli üretim için öne çıkan unsurlardan biri de AR-GE’dir. İlimizde yer alan AR-GE merkezine sahip 3 firma ile bu noktada bölgede öne çıktığımız görülmektedir. Otomotiv yan sanayi sektörü, dünya markası olmuş birçok ağır vasıta, çekici ve dorse markalarının yedek parça ihtiyacını sağlamaktadır. Ayrıca otomotiv sektörüne ait Karadeniz’in ilk AR-GE ve test merkezi ilimizde kurulmuştur. Sağlık ekipmanları sektöründe de 50’ye yakın firma tarafından cerrahi motor sistemleri, cerrahi aletler gibi medikal sektörüne ilişkin pek çok ürün üretilmekte ve 70’in üzerinde ülkeye ihraç edilmektedir. Samsun’da üretilen “Canik” markalı silahlar, 4 ayrı kıtaya ihraç edilmekte ve dost ülkelerin güvenlik kuvvetlerinin de hizmetlerine sunulmaktadır.

Ülkemizdeki AR-GE merkezlerinin Ankara ve batısında yoğunlaştığı, Karadeniz Bölgesi’nde yeterli sayıda olmadığı dikkate alınırsa, AR-GE ve teknoloji içeren projelerin geliştirilmesinde İlimiz lokomotif olacak potansiyele sahiptir. Halen Sampa Otomotiv, Samsun Yurt Savunma Sanayi ile Borsan Kablo firmalarının bünyesinde kurulu bulunan AR-GE merkezlerinin sayılarının artırılması ve tasarım merkezlerinin kurulması bu yolda önemli bir adım olacaktır.

Samsun’un yerli ve milli üretim kapasitesinin artırılmasının önündeki en büyük engellerden biri de il merkezinde yeterli sanayi alanı bulunmamasıdır. İl merkezinde bulunan Merkez OSB uzun zamandır dolu olup, yatırımcılarımızın yeni ve genişleme taleplerine cevap verememektedir. Bu doğrultuda tersane alanı olarak ayrılmış olan bölge civarında kurulması planlanan OSB’nin bir an evvel kurularak yatırımcının kullanımına sunulması ülkemizin yerli ve milli üretim kapasitesinin artmasına katkıda bulunacaktır.

Yine özellikle Bafra’da altyapı çalışmaları devam eden Bafra Karma ve Medikal İhtisas OSB’nin faaliyete geçmesiyle beraber cerrahi aletler ve medikal sektöründe sağlanacak yerli ve millilik ile cari açığın önemli bir kaleminin azalmasında pozitif yönde sağlayacağı katkı, Çarşamba OSB’nin faaliyete geçmesi, yeni faaliyete geçen ve hızla yatırımcı talepleri alan Havza OSB’nin alanının büyütülmesi ile Vezirköprü bölgesinde özellikle orman endüstrisine yönelik yeni bir OSB kurulması durumunda Samsun ilimiz dört bir tarafında yer alacak olan mevcut ve gelişmekte olan OSB’leri ve yeni kurulacak OSB’leri ile Karadeniz Bölgesi’nin sanayi merkezi olma özelliğini pekiştirecek, ilçelerden göçün önlenmesi, istihdamın artırılması ve yerli ve milli üretim kapasitesinin gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır.

Özetle, ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşması için yerli ve milli üretim olmazsa olmazlardan biridir. Samsun Valiliği olarak bizim de birinci hedefimiz, ilimizde yerli ve milli üretimin tüm sektörlere yayılmasına destek olarak bölgesel ve ulusal düzeyde ithalatın azaltılarak ihracatın artırılmasına katkıda bulunmaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.