Teknoloji Odaklı Sanayi HAMLE'si nedir?

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın binlerce ürün üzerinde yaptığı son çalışmada yaklaşık 50 milyar dolarlık bir dış ticaret açığı olduğunu belirlemiştir. Bu ürünlerin özellikle ulaştırma araçları, sağlık, kimya, makine, yazılım, bilgisayar ve elektronik-optik alanlarında olduğu tespit edilmiştir. Ancak bu alanlarda sadece yatırım yapmanın yeterli olmadığı açıktır. Cari açığa bu doğrultuda pozitif katkı vermenin yolu katma değerli, yani daha teknolojik ürün ve süreçlerle yatırım yapmaktır.

Konuya bahis yatırım teşvik modeli;

  • Ar-Ge sürecini içinde yürütebileceği ve sonunda teknolojik olarak yıkıcı unsurlardan uzak bir yatırımı yapabilecek hibrit yaklaşımı sunmaktadır.
  • Farklı kurumlara aynı program içinde yer vererek teşvik ve desteklerin daha etkin kullanımına müsaade etmektedir.
  • Ürün bazlı ve çağrılı yaklaşımı ile ülke önceliklerini ön plana çıkarma fırsatını vermektedir.
  • Firmalara sadece teşvik değil, yatırımlarını kolaylaştırabilecek destek unsurlarını da sunmaktadır.
  • KOBİ’lere yatırımlarını daha rantabıl yapabilmeleri için önemli fırsatları sunmaktadır.
  • İstihdamı, özellikle nitelikli istihdamı teşvik edici unsurları içermektedir.
  • Yatırımın teknoloji odaklı olması ana fikrini ön plana çıkarmaktadır.

Sistem Nasıl İşleyecek?

Bu yeni model T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve KOSGEB uhdesinde yürütülmektedir. Program kapsamında 10 milyon TL ve üzerinde sabit yatırım planlaması olan yerli firmalar, paydaşları ve Ar-Ge yüklenicileri ile yer alabilecektir. Programa başvuru yapmak için yatırım yapılması istenen konunun, öncelikli alan listesinde olması şartı dışında, özel bir istisna bulunmamaktadır. Program çağrı bazlı işleyecektir. İlk çağrı da 30 Nisan 2021’de MOBİLİTE başlığı altında yayınlanmıştır. Özellikle kara, hava, deniz araçları için ana ve yan sanayiyi ve bazı savunma sanayi unsurlarını ilgilendiren bu çağrı için 8 Haziran’da ön başvuru, 3 Temmuz’da ise son başvuru tarihleri ile ilerlemektedir. Sırasıyla yetkilendirme, ön başvuru, esas başvuru ve değerlendirme adımlarıyla işleyecek sürecin 140 gün içinde tamamlanması beklenmektedir. Takvime göre MOBİLİTE çağrısı ardından, Endüstride Yapısal Dönüşüm, Dijital dönüşüm ve Sağlık-Kimya çağrıları yürütülecektir.

Başvuru Neleri Kapsamaktadır?

Programın ana unsurları “Yatırım Teşvik Fizibilite Dosyası, TÜBİTAK TEYDEB 1511 TEKNOHAMLE ve KOSGEB Stratejik Ürün Dosyasında” oluşmaktadır. Dolayısıyla bu hibrit programda iyi ve etkin bir fizibilite, bu fizibiliteye paralel onu eşanlı veya ön Ar-Ge olarak destekleyecek bir TÜBİTAK projesi ve stratejik ürün niteliği taşıyacak ürünleri destekleyecek KOSGEB projesi hazırlanacaktır. Peki iyi bir fizibilite ne demektir? Bu program kapsamında iyi bir fizibilite; teknik yönü iyi açıklanmış ve Ar-Ge yönü ile desteklenmiş, mali faydası analitik olarak detaylıca açıklanmış, hukuki-mevzuatsal ve patent risk analizleri detaylıca yapılmış, iş planı da bunlara paralel oluşturulmuş dosya demektir.

Program başvuruları tek pencere E-TUYS üzerinden yapılacak olup, KOSGEB portalı ve TÜBİTAK PRODIS ekranı da başvuruda etkin olarak kullanılacaktır. Bu çağrıda Ar-Ge yüklenicileri de E-TUYS üzerinden yetkilendirme alacaklardır.

Kazanımlar Ne Olacaktır?

Hazırlanacak proje ile yatırım tutarı ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine bağlı olarak bölgesel teşvik unsurlarının yanında, artırılmış yatırıma katkı oranı, SGK teşvikleri, faiz destekleri, nitelikli eleman ve enerji gideri hibeleri yatırımcıları beklemektedir. Firmalarımız bölgeleri bağımsız, 6.Bölge kapsamında teşvikler alabileceklerdir. Ayrıca TÜBİTAK ve KOSGEB hibeleri de bu yatırım teşvik unsurlarını destekleyecektir.

Sonuç olarak teknoloji olgunluk seviyesi 3-4’den başlayan, 8-9’da bitecek yaklaşımı sunabilen, ürettikleri veya üretmeyi planladıkları ürünlerin/metotların öncelikli orta-yüksek veya yüksek teknoloji alanına giren, KOBİ veya Büyük firmalarımızın tamamı bu programa başvurması beklenmektedir. Teknolojiyle ve katma değerli ürünlerle gelişmek zorunda olan ülkemiz için önemli bir fırsat olan programın verimli değerlendirilmesi Milli Sanayi Hamlemiz için önem teşkil etmektedir.

Önemli Linkler

http://hamle.gov.tr

http://hamle.gov.tr/Home/HaberDetay/18

http://hamle.gov.tr/Home/HaberDetay/17

http://hamle.gov.tr/Home/HaberDetay/16

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.