ZAFER, SANAYİNİN OLACAK

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yusuf Balcı, ajans desteğini alan KOBİ’lerin ihracatta prestij yükselttiklerini belirtti. Mikro ölçekli işletmeleri imalat sanayine özendirdiklerini belirten Balcı; “başarı öykülerine zemin hazırlıyoruz” dedi.

ZAFER, SANAYİNİN OLACAK

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yusuf Balcı, ajans desteğini alan KOBİ’lerin ihracatta prestij yükselttiklerini belirtti. Mikro ölçekli işletmeleri imalat sanayine özendirdiklerini belirten Balcı; “başarı öykülerine zemin hazırlıyoruz” dedi.

18 Kasım 2015 Çarşamba 12:08
ZAFER, SANAYİNİN OLACAK


   


Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerini kapsayan TR33 Bölgesi’nde nitelikli kalkınmayı teşvik edici faaliyetlere zemin oluşturmak amacıyla 2009 yılında kurulan Zafer Kalkınma Ajansı, fark yaratan projelere sunduğu itici güçle başarı grafiğini yükseltiyor. Üretim sürecini yapılandıran, markalaşmaya verdiği teşviklerle KOBİ’lerin önünü açan, bununla da yetinmeyip küçük ve mikro ölçekli işletmelerin imalat sanayinde boy göstermesine vesile olan Zafer Kalkınma Ajansı, Bölge’nin ve Türkiye’nin sanayi potansiyeline basamak atlatmayı hedefliyor. Sanayi Gazetesi’ne konuşan Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yusuf Balcı, rekabet, kapasite ve Ar-Ge konularında fark yaratan projelere sundukları destekle firmaların imza attığı başarı hikâyelerine değiniyor: “Desteklerimizi alan firmalarımız kanatlandı. Kimi yurt dışından gelen sipariş tekliflerine yetişmek için gecesini gündüzüne kattı, kimi ise maliyetini düşürmenin sağladığı avantajla üretim kapasitesini katladı.”

 Bölge planında sanayi vurgusu var

Zafer Kalkınma Ajansı’nın 2015 yılı sonrası için belirlediği kalkınma stratejileri nelerdir?


TR33 Bölgesi’nin ekonomik ve kurumsal etkinliğini artırmak için kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. 2015 yılı ve daha ilerisi için planlanan stratejiler TR33 Bölgesi 2014-2023 Bölge Planı’nda kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Bu stratejiler 10 farklı eksen altında geliştirilmiştir. Söz konusu stratejilerin daha detaylı olarak ele alındığı ve yereldeki uygulamaları somutlaştırıcı nitelik taşıyan Yerel Ekonomik Gelişme programları ise her il için başlangıç olarak sanayi, turizm ve ulaşım eksenlerini kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Bu çalışmanın ikincisi kentsel hizmetler, afet yönetimi, insan ve toplum eksenlerinde yürütülecektir. Son aşamada ise geriye kalan eksenleri içeren programlar hazırlanacaktır.

‘Fark yaratan’ 44 projeye destek
Ajansınızdan destek almak isteyen firmalar ne tür projelere ağırlık vermektedir? Bu konudaki kıstaslarınız ve Ar-Ge ve inovasyon temelli projelerden beklentileriniz nedir?

Ajansımız hem özel sektöre hem de kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlara yönelik hibe desteği vermektedir. Özel sektör kapsamında geçmiş programlarımızda rekabet gücünün artırılması, kapasite artışı, odak sektörler gibi konularda destek verilmiştir. Günümüzde ise kapasite artışı desteklenmemekte olup, yeni ürün, süreç yeniliği, Ar-Ge, inovasyon gibi fark yaratıcı proje konuları desteklenmektedir.  Bölge’nin kalkınması açısından ise ilk programlarda başarıyla uygulanan projelerle birlikte özel sektör için temel atılmış olup, güncel programlarımızda ise daha yenilikçi, katma değer yaratıcı konulara öncelik verilerek kalkınmanın itici gücü sanayinin daha da gelişmesine öncülük edilmiştir. Ajansımızın 2015 yılında özel sektöre yönelik sunduğu hibe desteği olan 2015 Yılı Sanayide Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Mali Destek Programı (SAREP) da TR33 Bölgesi Bölge Planı`nın (2014-2023) Sanayi ekseni temel alınarak hazırlanmıştır. Bu bağlamda SAREP programı ile “mikro ve küçük ölçekli işletmeler öncelikli olmak üzere TR33 Bölgesi’nde imalat sanayisinde faaliyet gösteren KOBİ’lerin rekabet gücünün artırılarak Bölge’nin sürdürülebilir ve dengeli ekonomik gelişimine katkı sağlanması” amaçlanmaktadır. Anılan mali destek programı kapsamında işletmelerin Ar-Ge kapasitesinin artırılması, ürün ya da üretim süreci yeniliği yapılması, uluslararasılaşma ve markalaşma düzeylerinin artırılmasına yönelik kalite standardizasyonunun sağlanması ve pazarlama kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik öncelikler belirlenmiş olup, hazırlanan projeler bu önceliklerle doğrudan ilişkileri bağlamında değerlendirilmeye tabi tutulmuştur.

Ajansımıza SAREP kapsamında 122 proje sunuldu. Teknik ve mali değerlendirme neticesinde 52 proje sözleşme imzalamaya hak kazandı. Sözleşme aşamasında 8 proje çeşitli nedenler ile hakkında feragat ederek 44 proje ile sözleşme imzalandı. Sözleşme imzalanan 44 projeye Ajansımız 13 milyon 415 bin TL destek vererek proje sahiplerinin ortaya koyacağı eş finansman ile birlikte yaklaşık 30 milyon 232 bin TL’lik yatırım Bölgemize kazandırılacaktır.

Yine 2016 yılında KOBİ’lere yönelik mali destek programına benzer şekilde İhracat potansiyeli bulunan veya ithal ikamesi olabilecek yeni ürünlerin üretilmesi için Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri, işletmelerin uluslararasılaşma ve markalaşma düzeylerinin arttırılmasına yönelik projelerin desteklenmesi hedeflenmektedir. 2016 Mart başında 2 proje teklif çağrısı, doğrudan faaliyet destek programı ve teknik destek programı olmak üzere 4 programı aynı anda ilan etmeyi planlıyoruz.

Başarı öykülerini ZAFER’le yazdılar
Ajansınızın desteğini alarak büyüyen firmalara örnek verebilir misiniz? Desteğinizi alarak başarı hikayesi yazmış sanayi kuruluşlarına örnek verebilir misiniz?

Rekabetçi KOBİ Mali Destek Programı kapsamında Ajansımızdan destek alan Öz Doğanay İnşaat firması projesi ile Kütahya ve çevre illerde bir ilk olan “hafif çelik” üretim hattına kavuşmuştur. Proje kapsamında alınan üretim hattı ve yazılım sayesinde binanın tüm projesi bilgisayar ortamında oluşturulmuş ve hattan çıkan çelik paneller ile tüm binanın iskeleti betonarme yerine tamamen hafif çelikten yapılmaya başlanmıştır. Bu sistem daha sağlam, depreme dayanıklı ve daha kısa sürede tamamlanan yapıların oluşturulmasına imkân sağlıyor. Bu yöntemle firma az katlı villalar, afet konutları, şantiye binaları, kümesler, besihaneler vs. yapmaktadır. Projeye Ajansımız yaklaşık 325 bin TL hibe sağlamıştır. Firma proje sayesinde sadece bu sistemi Kütahya ve çevresine kazandırmakla kalmayıp dış ülkelere anahtar teslim projeler gerçekleştirerek ülke ihracatına katkı sunma fırsatı elde etmiştir. Proje kapsamında gerçekleştirilen fuar ziyareti ile birlikte özellikle Kuzey Afrika ülkeleri olmak üzere birçok ülke ile temaslar sağlanarak sipariş teklifleri alınmıştır.

Ajansımızdan destek alarak iyi bir başarı elde eden diğer bir firma da Biel Yapı firmasıdır. Rekabetçi KOBİ Mali Destek Programı kapsamında Ajansımızdan 93 Bin TL hibe alan firma, proje kapsamında ürün çeşitliliğini artırmak için 1 adet çift kademeli hidrolik melamin presi ve 1 adet klozet kapağı kalıbı alımı yaparak Bölge’de bulunmayan duroplast klozet kapağı üretmeye başlamıştır.  Üretilen yeni ürün ile firmanın üretim kapasitesi arttırılmış, maliyet olarak daha düşük ve kaliteli bir ürün Bölge’ye kazandırılmıştır.   


Son Güncelleme: 23.11.2015 14:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.