Öncü olacağız

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Asım Balcı, Ankara’yı kültürel ve siyasal açıdan küresel bir başkente dönüştürecek kalkınma stratejilerinin geliştirilmesi ve hayata geçirilmesinde ajansın öncü olacağını söyledi.

Öncü olacağız

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Asım Balcı, Ankara’yı kültürel ve siyasal açıdan küresel bir başkente dönüştürecek kalkınma stratejilerinin geliştirilmesi ve hayata geçirilmesinde ajansın öncü olacağını söyledi.

30 Ekim 2012 Salı 10:39
Öncü olacağız
Ankara Kalkınma Ajansı 2012 Yılı 2. Kalkınma Kurulu toplandı. Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Asım Balcı, Ankara Kalkınma Ajansı’nın ilk altı aylık faaliyet raporunu katılanlara anlattı. Balcı, Ankara Kalkınma Ajansı’nın Stratejik Planı ve paydaş algı araştırmasını tamamladıklarını söyleyerek, Mali nitelikli Destek Programları’nın ve izleme, değerlendirme faaliyetlerinin devam ettiğini belirtti. ‘Başkent Avrupa Birliği yolunda kenetleniyor’ projesinin dönem içerisinde tamamlandığına dikkat çeken Balcı, Kalkınma Bankası ile ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Kurum olarak belirledikleri hedeflerin gerçekleşmelerini aktaran Balcı, 2012 yılının ilk 6 ayında Ankara Kalkınma Ajansı desteklerinden yararlanan kişi sayısının 10 olduğunu, yılın ikinci döneminde bu sayının 100’e ulaşacağını tahmin ettiklerini söyledi.
 
ANKARA’YI KÜRESEL BAŞKENTE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ
 
Balcı, “Ajansın vizyonu olarak, Ankara’yı kültürel ve siyasal açıdan küresel bir başkente dönüştürecek kalkınma stratejilerinin geliştirilmesi ve hayata geçirilmesinde öncü olunmasını belirledik. Misyonumuzu sürdürülebilir bölgesel kalkınmayı hızlandırmak ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak amacıyla bölgeye yönelik stratejiler geliştirmek, destekler vermek, işbirliği ve koordinasyon sağlamak, izleme ve değerlendirme ile tanıtım ve iletişim faaliyetlerini yürütmek olarak belirlendi” dedi.
Ankara Kalkınma Ajansı’nın fikir geliştirme merkezi, bilgi merkezi, danışma merkezi olmasını arzu ettiklerine değinen Balcı, “Temel yetkinlik stratejilerinde ise, bilgi yönetimi yetkinliği ve operasyon yönetimi yetkinliği başlıkları belirlenmiş durumda” şeklinde konuştu. Balcı, yaptıkları anketten de bahsederek, Kalkınma Kurulu üyelerinin yüzde 40’nın, Kalkınma Ajansı faaliyetlerinden haberdar olduklarını belirttiğini söyledi. Balcı, ayrıca, üyelerin yüzde 57’sinin Ankara Kalkınma Ajansı’nın faaliyetlerini etkin bulduklarını belirttiklerini söyleyerek, üyelerin yüzde 58’inin Kalkınma Ajansı’nı başarılı olduklarını belirttiğini ifade etti.
 
SANAYİ TOPLUMU YERİNİ BİLGİ TOPLUMUNA DEVRETTİ
 
Kalkınma Kurulu Başkanı Mustafa Lale, “Bilgiyi katma değere dönüştürebilin ülkeler, şirketler, bireyler, kurum ve kuruluşlar başarıya ulaşıyorlar. Sanayi toplumunda dünyanın en zenginleri sanayiciler, bankacılar ya da petrolcüler idi. Sanayi toplumu yerini bilgi toplumuna devretti ve şimdi dünyanın en zenginleri artık petrolcüler, bankacılar değil bilişimcilerdir” şeklinde konuştu. Lale, Türkiye’nin çimento, otomotiv, ham çelik üretiminde dünyanın zirvesinde olduğunu söyleyerek, bu sektörlerin diğer sektörlerin gelişmesine olanak sağladığını ifade etti. Lale, “Türkiye son on yıl içinde düşük teknoloji kullanan bir ülkeyken artık otomotiv gibi orta teknolojili ürünlerin ağırlık kazandığı bir yapıya kavuşmuştur. Ancak, gelişmiş ülkelerin gelir düzeyine yaklaşmak istiyorsak, iş burada bitmiyor. Bugün ihracatımızın kompozisyonunda ileri teknolojili ürünlerin payı Ekonomi Bakanlığı’nın 2011 yılı rakamlarına göre yüzde 3,2 civarında. Bu oranı arttırmak, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yüzde 20-25’ler düzeyine çıkarmak bizi bekleyen en önemli meselelerimizden biridir” ifadelerini kullandı.
Son Güncelleme: 30.10.2012 10:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.