MARKA kümelenmede önceliği OSB’lere verdi

MARKA Genel Sekreteri Dr.Fatih Akbulut kümelenmede önceliğin OSB’lerde olması gerektiğini, bu doğrultuda çalıştıklarını söyledi. Akbulut, “Bu şekilde üretimde katma değeri sağlayabilir, maliyet avantajımızı uluslararası düzeyde artırabiliriz” dedi.

MARKA kümelenmede önceliği OSB’lere verdi

MARKA Genel Sekreteri Dr.Fatih Akbulut kümelenmede önceliğin OSB’lerde olması gerektiğini, bu doğrultuda çalıştıklarını söyledi. Akbulut, “Bu şekilde üretimde katma değeri sağlayabilir, maliyet avantajımızı uluslararası düzeyde artırabiliriz” dedi.

09 Nisan 2013 Salı 10:06
MARKA kümelenmede  önceliği OSB’lere verdi  Kalkınma ajansları 2006 yılında çıkan 5449 sayılı yasayla kuruldu. Başlangıçta İzmir ve Çukurova’da pilot olarak kurulan kalkınma ajansları 2009 yılında tüm ülkeye yayıldı ve tüm illerimizi kapsayacak şekilde 26 kalkınma ajansı kuruldu. Kısaca MARKA diye adlandırılan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı da TR42 diye konumlanan Doğu Marmara Bölgesi’nde; Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bolu ve Düzce illerine yönelik hizmet veriyor. 10 Aralık 2012 itibariyle MARKA Genel Sekreterliği görevine atanan Dr.Fatih Akbulut, MARKA’nın sanayiye ve OSB’lere yönelik çalışmalarını Sanayi Gazetesi’ne değerlendirdi.

“OSB’ler ile yakın ilişki içindeyiz”
MARKA’nın kurulduğu günden bu yana bölgesindeki OSB’ler ile yakın ilişkiler kurduğunu belirten Akbulut, “OSB’lerimiz bizler açısından firmalarımızın üretim yaptığı alanlardır. Ajansımız bugüne kadar uygulamış olduğu 2010-2011 yılları  KOBİ’lerin Rekabet Gücünün Artırılması Mali Destek Programları, Ar-Ge ve Yenilikçilik Mali Destek Programı ve Mevcut Temiz Üretim Mali Destek Programı kapsamında OSB’lerimizde firmalarımızın daha çok bilgi sahibi olarak yararlanabilmesi amacıyla özel sunumlar yapılmıştır. Devletimizin verdiği tüm destek ve teşvikler hakkında firmalarımız sürekli bilgilendirilmektedir” dedi.

AB projelerine başladık”
OSB mantığını sürdürebilir kalkınma için önemli bir olgu olarak gördüklerini dile getiren Akbulut, “Kümelenme mantığını öncelikli olarak OSB’lerimizde gerçekleştirebilirsek hem üretimde katma değeri sağlayabilir hem de maliyet avantajımızı uluslararası düzeyde artırabiliriz. Bu kapsamda özellikle ihtisas OSB’lerimizle birlikte projeler geliştirebilmek için sürekli irtibat halindeyiz. Özellikle OSB’lerimizden gelen projeleri uygun fonları araştırarak gerçekleştirebilmek için ciddi çaba sarf etmekteyiz. Bu konuda ileride daha da verimli kullanabileceğimiz AB projelerine başladık. Bu projelerin sonuçlarını almaya başladıkça örnek modeller üzerinden de konuşabileceğiz. Bunlara ilave olarak bölgemizde kurulması planlanan OSB’lere veya ıslah OSB olabilecek sanayi alanları için de teknik destekler veriyoruz” diye konuştu.

“OSB’lere yatırımcı kazandırıyoruz”
OSB’lerle ilgili belki en önemli çalışmalarından birinin de OSB’lere yatırımcı kazandırılması olduğunu belirten Akbulut şöyle devam etti: “Kuruluş görevleri arasında yatırımcı takip işlemleri bulunan ajansımız sürekli OSB yönetimleri ile istişare ederek uygun yatırım alanlarına ilişkin bilgileri yatırımcılar için hazır tutmaktadır. Bu bilgiler yatırım konularına göre yatırımcılarla paylaşılmaktadır. Böylece henüz üretim olmayan OSB alanlarımızın etkin bir şekilde kullanılması ve bölgemize katma değer yaratacak yatırımlara yönlendirilmesi için çalışmalar sürmektedir.”

Son Güncelleme: 15.08.2015 10:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.