Konya Karaman bölgesi gelişme koridoru olacak

Mevlana Kalkınma Ajansı bölge planı temelinde Konya ve Karaman bölgesinin ekonomik gelişme koridoru olmasını hedefliyor.

Konya Karaman bölgesi gelişme koridoru olacak

Mevlana Kalkınma Ajansı bölge planı temelinde Konya ve Karaman bölgesinin ekonomik gelişme koridoru olmasını hedefliyor.

28 Kasım 2013 Perşembe 08:20
Konya Karaman bölgesi  gelişme koridoru olacak


   Bölgeden yapılan ihracatın neredeyse tamamına yakınının imalat sanayiden kaynaklı olması bu duruma en çarpıcı örnek. Konya Karaman bölgesinin Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi’nde de “Endüstriyel Büyüme Odakları ve Dönüşüm Kentleri” politikasında yer alması bölgenin imalat sanayi açısından önemini açıkça ortaya koyuyor. Bu nedenle ekonomik bir gelişme koridoru olmak için bölge planı güçlü ulaşım ağlarıyla hızlı bir şekilde limanlara inerek küresel ekonomilere entegre ve üretken bir imalat sanayi altyapısı oluşturmanın, yüksek katma değerli sanayi yatırımlarını ve nitelikli işgücünü bölgeye çekerek orta ve ileri teknoloji gerektiren imalat sanayi kollarında uzmanlaşmanın üzerinde hassasiyetle duruyor. 

  Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman, 37 ilçeyi bünyesinde barından bölgede gelişmişlik farklarının yoğun olarak yaşandığını belirtip, “Bölgenin gerçeklerini dikkate alan bölge planı bölge içi gelişmişlik farklarının azaltılması amacıyla eğitim/sağlık gibi temel kamu hizmetlerinde etkinliği artırmaya, tarımda yaşanması kaçınılmaz istihdam kayıplarını en aza indirmeye ve gelir elde etmek için kırsalda ekonomik faaliyetleri çeşitlendirmeye, geleceğini tarımda aramayan nüfusu tarım dışı iş kollarında istihdam etmeye,  tarıma devam edecek nüfus için ise suyu en tasarruflu kullanan üretim teknikleri ile katma değeri en yüksek ürünlere yöneltmeye öncelik verecektir” dedi.

  Akman bölgenin kalkınma planı kapsamında beşi yatay ikisi mekansal olmak üzere yedi amaç belirlendiğini dile getirdi. Planda yatay amaçlar, “Ulusal ve küresel düzeyde daha rekabetçi işletmeler”, “Yatırım ortamının iyileştirilmesi” “İnsana yatırım”, “Bölge içi gelişmişlik farklarının azaltılması ve tarımda yapısal dönüşümün sağlanması”, “Koruma kullanma dengesi içinde yeşil büyümenin sağlanması” olarak yer aldı. Mekansal amaçlar ise, “Bölge içindeki yerleşim yerlerine farklı müdahale biçimlerini içeren çok merkezli ve dengeli bir mekânsal örgütlenme oluşturmak”, “Bölgenin lojistik alt yapısını güçlendirerek ulusal ve küresel düzeyde erişilebilirliğini artırmak” olarak tespit edildi.
Son Güncelleme: 28.11.2013 08:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.