KOBİ’LERİN YOLU “ZAFER”E GİDİYOR

Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA), 2016’da KOBİ’leri şaha kaldıracak. Ajansın, toplamda 25 milyon TL olarak belirlediği mali desteğin 15 milyon TL’sini Türkiye ekonomisinin belkemiği KOBİ’lere ayırdığını belirten ZEKA Genel Sekreteri Yusuf Balcı; “Yereldeki potansiyel harekete geçecek” dedi.

KOBİ’LERİN YOLU “ZAFER”E GİDİYOR

Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA), 2016’da KOBİ’leri şaha kaldıracak. Ajansın, toplamda 25 milyon TL olarak belirlediği mali desteğin 15 milyon TL’sini Türkiye ekonomisinin belkemiği KOBİ’lere ayırdığını belirten ZEKA Genel Sekreteri Yusuf Balcı; “Yereldeki potansiyel harekete geçecek” dedi.

21 Nisan 2016 Perşembe 08:38
KOBİ’LERİN YOLU “ZAFER”E GİDİYORDestek Tutarı: 25 milyon TL
Desteklediği iller: Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa, Uşak

KOBİ destekleri 
Zafer Kalkınma Genel Sekreteri Yusuf Balcı:
Bu yıl KOBİ’lere ve kamu kurumlarına 25 milyon TL’lik destek sunacağız. Bölgede kalkınmışlık farklarını minimize etmek amacıyla koordinasyonu arttırarak yereldeki potansiyeli harekete geçirmek istiyoruz. Araştırmalarımız çerçevesinde mali destek programı hazırlıyoruz. Bu yıl 25 milyon TL’lik mali desteğe çıkıyoruz. Bu kaynağın 15 milyonu KOBİ’lere ayrıldı. 10 milyon da kamu alt yapılarına yöneliktir.
Eğitim rogramlarımıza da başladık, proje sunacak kurumları bilgilendiriyoruz.

AB Proje toplantısı
Zafer Kalkınma Ajansı olarak Tavşanlı’da gerçekleştirdiğimiz bilgilendirmelerin son derece verimli geçtiğini düşünüyoruz. 19 Şubat’ta gerçekleştirdiğimiz Avrupa Birliği projesi toplantımızın ikincisini 29 Nisan’da Afyonkarahisar’da gerçekleştireceğiz. Burada imza törenimiz de olacak.

Zafer Kalkınma Ajansı
Zafer Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı Mustafa Güler:
Kalkınma ajansları, günü birlik destekleme kurumu olarak görülmemeli, önümüzdeki 50 yıllık süreçte hazırlanacak veri tabanı daha kıymetli olacak. 2016 mali destek programı açıklandı. 4 ilde farklı bölgelerde yatırımlar söz konusudur. 25 milyon TL desteğin önemeli olduğunu düşünüyorum. ZEKA kalkınmışlık noktasında KOBİ’lerimize iyi fırsatlar sunuyor. Ajansımızın faaliyetlerini kısa süreli bir oluşum olarak değerlendirmeyelim. Bölgenin kalkınma konusunda at yapıyı oluşturma, veri toplama, bölge kaynaklarına ulaşma noktasında 50 yıllık süreçte kurumun tecrübe ve birikiminin daha kıymetli olacağını düşünüyorum. Bu arada Genel Sekreterimiz Yusuf Balcı’nın göreve başlamasıyla ZEKA’nın diğer ajanslara karşı bir fark oluşturduğu ortadadır. Farklılık her anlamda hissedilmektedir. Genel Sekreterimize KOBİ’lerimiz adına teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.

Yenilikçi KOBİ MDP
Özel sektöre yönelik hazırlanan Yenilikçi KOBİ Mali Destek Programı (YKMDP) kapsamında TR33 Bölgesi’nde sürdürülebilir bir ekonomi için imalat sanayisinde faaliyet gösteren KOBİ’lerin rekabet gücünün artırılması suretiyle Bölge’nin sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlanması amacıyla 15 milyon TL hibe dağıtılacak. KOBİ’lerden Ar-Ge, ürün geliştirme, üretim süreci güçlendirme, inovasyon, bilgi ve teknoloji transferi kapsamında proje sunmaları beklenecek. İşletmelerin uluslararasılaşma ve markalaşma düzeylerinin artırılmasına da öncelik tanıyacak olan programla, pazarlama kapasite ve faaliyetleri geliştirilecek ve ürün üretiminde kaliteye standart gelecek.

Sürdürülebilir Çevre altyapı MDP
Kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlara yönelik hazırlanan Sürdürülebilir Çevre Altyapı MDP (SÜÇEP) kapsamında TR33 Bölgesi’nde sürdürülebilir bir çevre için modern ve yenilikçi altyapıların tesis edilmesi suretiyle Bölge’nin sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlanması amacıyla 10 milyon TL hibe verilecek. Bu kapsamda kamu kurumları, belediyeler, il özel idareler, odalar, borsalar, birlikler, OSB’ler ve sivil toplum kuruluşlarının atık geri kazanımına, arıtma tesisleri altyapısı iyileştirmelerine, depolama ve bertaraf konularına eğilmelerine olanak tanınacak. Verimli ve etkin enerji yönetimine kapı açacak destekler, aynı zamanda yenilenebilir enerjiye geçen yatırım noktalarını ve enerji verimliliğinin tesis edilmesi konularında faaliyette bulunan tesisleri de destekten faydalandıracak. 
Son Güncelleme: 23.04.2016 09:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.