banner250

İşletme sermayesine daha fazla kaynak

Yeni teşvik yasasının pozitif 6’ncı Bölge’de yatırımcıyı cesaretlerinden en önemli ayrıntısı yatırım miktarının neredeyse tamamının destekler ile geri dönüşünün sağlanması. Bu model yatırımcının daha çok kaynağını işletme sermayesinde kullanabilmesinin önünü açıyor.

İşletme sermayesine daha fazla kaynak

Yeni teşvik yasasının pozitif 6’ncı Bölge’de yatırımcıyı cesaretlerinden en önemli ayrıntısı yatırım miktarının neredeyse tamamının destekler ile geri dönüşünün sağlanması. Bu model yatırımcının daha çok kaynağını işletme sermayesinde kullanabilmesinin önünü açıyor.

27 Ağustos 2012 Pazartesi 12:55
İşletme sermayesine  daha fazla kaynak  Yeni teşvik yasasının 6’ncı Bölge’ye yönelik uygulamasını pozitif ayrımcılık olarak tanımlamıştık. Daha doğrusu Karacadağ Kalkınma Ajansı’na göre de bu bir pozitif ayrımcılıktı ve olması gerekendi. Yine ajansın aynı konu üzerine bir diğer değerlendirmesi, “Gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası ve iadesi, vergi indirimi ve yatırım yeri tahsisi 6’ncı Bölge’de uygulanan başlıca bölgesel teşvik tedbirleridir. Bu desteklerle bölgeler arası gelişmişlik düzeyinin azaltılması hedeflenmektedir. Alınan desteklerle yatırımın yüzde 100’üne kadar geri dönüş sağlanabilmektedir” şeklinde oldu. Ajans, “Gümrük vergisi muafiyeti” ile “KDV istisnası ve iadesi”ne dair ayrıca özetle şu bilgilendirmede bulundu:

GÜMRÜK VERGİSİ MUAFİYETİ
Gümrük vergisi muafiyetinde teşviklerden en fazla yararlanan 6’ncı Bölge’nin içerisinde yer alan Diyarbakır’da yapılacak teşvik belgesi kapsamındaki asgari (500 bin TL) üzerindeki yatırım malı makine ve teçhizatın ithali yürürlükteki İthalat Rejimi Kararı gereğince ödenmesi gereken gümrük vergisinden muaf tutulacaktır. Ayrıca, makine ve teçhizat bedelinin yüzde beşine kadar yedek parça, gümrük vergisi muafiyeti sağlanmaksızın ithal edilerek sabit yatırım tutarına dâhil edilebilir. Gümrük vergisi oranları, makine ve teçhizatın cinsi ve ithal edildiği ülkeye göre çok farklı oranlarda değişebilmektedir. Yapılacak basit bir hesaplama ile; alınacak 500 bin TL değerindeki ekipman için uygulanan Gümrük Vergisi yüzde 20 oranında ise, alınacak teşvik belgesi ile 100 bin TL yatırımcının cebinde kalacaktır.

KDV İSTİSNASI VE İADESİ
25 Ekim 1984 tarih ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu gereğince teşvik belgesine haiz yatırımcılar; teşvik belgesi kapsamında yapılacak makine ile teçhizat ithal ve yerli teslimlerinde KDV’den istisna edilir. Aynı hüküm, teşvik belgesinin veya teşvik belgesi kapsamı makine ve teçhizatın devir işlemleri ile makine ve teçhizat listelerinde set, ünite, takım vb. olarak belirtilen malların kısmi teslimlerinde de uygulanır. Diyarbakır’da yapılacak asgari 500 bin TL sabit yatırım tutarlı yatırımın, 300 bin TL’lik kısmının makine teçhizat alımı olduğu düşünüldüğünde; uygulanacak yüzde 18 KDV istisnası ile 54 bin TL yatırımcının cebinde kalmaktadır. Sağlanan bu avantaj ile yatırımcı daha çok kaynağını işletme sermayesinde kullanabilecektir.”

BU AYRINTILARA DİKKAT!
Ekonomi Bakanlığı, sektörel kısıtlamaları göz önüne alarak; İthalat Rejimi Kararı uyarınca ithali mümkün olan kullanılmış veya yenileştirilmiş makine ve teçhizat (karayolu nakil vasıtaları hariç) ile kullanılmış komple tesisin proje bazında yapılacak değerlendirme sonucunda ithalini uygun görebilir. Fakat baskı, basım, matbaa, tekstil ve hazır giyim yatırımlarına yönelik teşvik belgeleri kapsamında kullanılmış veya yenileştirilmiş makine ve teçhizat ithal edilemez.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta da Stratejik yatırımlar kapsamında sabit yatırım tutarı 500 milyon Türk Lirası’nın üzerindeki yapılacak yatırımların bina-inşaat harcamalarında KDV iadesinden yararlandırılabilir.

Haftaya: Doğu’da pişer. Batı’ya da düşer!

Son Güncelleme: 27.08.2012 13:30
Anahtar Kelimeler:
KalkınmaKaracadağ
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.