Girişimci bir yapıyla 2023’e ulaşmalıyız

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye’nin 2023 hedeflerine, hem özel sektörde, hem kamuda yenilikçi, çok daha girişimci bir yapı içinde yürümek gerektiğini söyledi.

Girişimci bir yapıyla 2023’e ulaşmalıyız

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye’nin 2023 hedeflerine, hem özel sektörde, hem kamuda yenilikçi, çok daha girişimci bir yapı içinde yürümek gerektiğini söyledi.

16 Aralık 2011 Cuma 13:32
Girişimci bir yapıyla 2023’e ulaşmalıyız


II. Küresel Girişimcilik Zirvesi'ne katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin 10 büyük ekonomi arasına girebilmesi için olmazsa olmazları açıkladı. Yılmaz, II. Küresel Girişimcilik Zirvesi'nin “Girişimcilikte Küresel Çağ: Girişimciliğin Dönüşümü, Kalkınmaya Katkısı ve Küresel İşbirliğinin Kültürlerarası Yakınlaşmaya Etkileri” başlıklı oturumunun açılışındaki konuşmasında, küresel kriz tartışmalarının yaşandığı bir ortamda girişimciliğin sınır aşan etkilerini tartışmanın dengeleyici olacağını belirtti.

GİRİŞİMCİLİKTEN BAĞIMSIZ SÜRECİ YÖNETEMEYİZ

Kalkınma sürecinde aktör olarak kamu, sivil toplum ve özel sektörün yer aldığını dile getiren Yılmaz, “Özel sektörün yapması gereken rekabetçi olmak ve katma değer üretme. O katma değer üretilmediği sürece sosyal politikalarımız da zaten boşluğa düşmüş olur” diye konuştu. Yılmaz, Türkiye'nin 2023 vizyonuna doğru ilerlerken tüm bu unsurları izleyerek hareket ettiğini belirterek, “10 büyük ekonomi arasına gireceğiz diyoruz, 25 bin dolar kişi başına gelir, 2 trilyon dolardan fazla milli hasıla, yüzde 3'e varan ARGE harcaması diyoruz. Bütün bunlara giderken, girişimcilikten bağımsız bir şekilde bu süreci yönetemeyiz. Hem özel sektörde, hem kamuda hem de sivil toplumda çok daha yenilikçi, çok daha girişimci bir yapı içinde mutlaka 2023 hedeflerimize doğru yürümemiz gerekiyor. Kendi içimizdeki girişimcilerin ötesinde, dünyadaki girişimcileri cezbeden, onlara da cazip bir ortam sunan bir ülke olmak durumundayız” dedi.

GİRİŞİMCİ SINIFI GÜÇLENİYOR

Bakan Yılmaz, Türkiye’de girişimci sınıfın gittikçe güçlendiğini ve özellikle 8-10 yıllık dönemde sağlanan başarıda, önemli bir rol oynadığını ifade ederek, yatırımların yaklaşık yüzde 80'ini özel sektörün gerçekleştirdiğini, istihdamda özel sektörün payının yüzde 86-87 civarında bulunduğunu, ARGE harcamalarının yüzde 40'tan fazlasını özel sektörün yaptığını anlattı. Özel sektörün ARGE yaptığı bir ortamda, ARGE'nin sonuçlarının katma değere, ekonomik faydaya dönüşmesinin daha direkt ve yoğun şekilde gerçekleştiğine işaret eden Yılmaz, “Fikir hürriyetinin olmadığı bir yerde, demokratik standartların temel hakların belli bir seviyede olmadığı bir yerde girişimci, yenilikçi bir sınıfın gelişmesi de son derece güç” dedi.

KALKINMA AJNASLARI BÜYÜK İŞ YAPIYOR

Bölgesel kalkınma ajanslarının önemine de değinen Yılmaz, şunları söyledi: “Bir kişiyi alıp iyi bir fikirden iyi bir projeye, oradan da iyi bir işe götürmek bir süreç gerektiriyor. Bu süreç içinde bölgesel kalkınma ajansları büyük bir iş yapıyorlar. Şu ana kadar, 2-3 yıl içinde 70 binden fazla kişiye ulaştılar. İnanıyorum ki birkaç yıl sonra önümüzde farklı bir zorluk olacak. Daha eğitimli, daha becerilere sahip bir hedef grubu olacak. Biz kendimizi ilerletmek durumunda kalacağız. Bu kapasite adımı oluşturma önemliydi. Yılmaz, son 5-6 yıl içinde 60'tan fazla araştırma merkezine yatırım yapıldığını ve daha fazla araştırma merkezi açma planları bulunduğunu bildirdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.