Desteğin yüzde 60’ı sanayi için

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, 2013 yılında çıktıkları mali destek programında imalat sanayinin payının yüzde 60 olduğunu söyledi.

Desteğin yüzde 60’ı sanayi için

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, 2013 yılında çıktıkları mali destek programında imalat sanayinin payının yüzde 60 olduğunu söyledi.

31 Ekim 2013 Perşembe 10:17
 Desteğin yüzde 60’ı sanayi için
 

    Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı ülke ve dünya gündemine çikolata vadisi projesi ile girdi. Bu projenin gerek bölge, gerekse ülke ekonomisine çok önemli katkıları olacak. Ancak ajansın çalışmaları sadece çikolata vadisi projesi ile sınırlı değil. DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ajansın çalışmalarını ve faaliyetlerini Sanayi Gazetesi’ne anlattı. Bölgede sağladıkları desteklerde sanayi ile turizmin dengesini sağlamaya çalıştıklarını belirten Kaldırım bununla birlikte 2013 yılında çıktıkları mali destek programında imalat sanayinin payının yüzde 60 olduğunu dile getirdi.

Türk yatırımcısında ajans kültürü oluştu mu? Ajans dendiğinde sahada karşılığını buluyor mu?
-          Ajanslar nispeten genç kurumlar olmalarına rağmen bölgesel tanınırlıkları üst düzeydedir. En son düzenlemelerle teşvik sisteminin ilk adım başvuru noktası ajanslar olmuştur. Bu durumda tabi ki ajansların yatırımcılar ve işletmeler arasında bilinirliğini artırmıştır. Ajans destekleri üzerine bilgi sahibi olmayan fakat ajans misyonu hakkında bir fikri olan yatırımcılar da teşvik sistemi başvuruları yahut bire bir görüşmelerle bilgilendirilmektedir. Sonuç olarak tam manasıyla yerleşik olmasa bile bahse konu “ajans kültürü” yatırımcılar arasında oluşturulmuş durumdadır.

Bölgenizin kapasitesine yönelik bir değerlendirme yapacak olursak çikolata, çay gibi Doğu Karadeniz’e ait olduğu bilinen ürünler hariç ne tür üretime elverişli bir zemin var?
-          Tarıma dayalı sanayide bölgemiz önemli bir potansiyele sahiptir. Bu konuda geçtiğimiz dönemlerde ajans olarak mali destek sağlamış durumdayız. Bölgemize özgü ürünlerin üretimine, işlenmesine ve üretim verimliliğinin artırılmasına yönelik araçların üretilmesine elverişli bir ortam bulunmaktadır. Ayrıca hizmetler sektöründe, geliştirilmesi gereken yönleri bulunmakla birlikte bölgemizin önemli bir potansiyeli mevcuttur.

Bölgenizdeki OSB’ler, SB’ler, TGB’ler ile ne tür çalışmalar ve işbirlikleri içindesiniz?
-          Bölgemizde toplam 6 adet faal OSB bulunmaktadır. OSB’lere yönelik olarak altyapılarının geliştirilmesi ve eksikliklerinin giderilmesi adına ajansımız çalışmalar yürütmektedir. Destek mekanizmalarımızdan olan doğrudan faaliyet desteği ile OSB’lerde belirgin sorunların somutlaştırılması adına hareket edilmekte ve çözüm yolları ortaya çıkartılabilmektedir.

Ajans olarak sağladığınız desteklerde üretim/sanayinin oranı nedir?
-          2013 yılında çıktığımız turizme ve imalat sanayine yönelik mali destek programında destek almaya hak kazanan projelerin oranına baktığımızda imalat sanayi yüzde 60’lık pay sahibidir. Ajansımız destek vermeye başladığı ilk dönemden itibaren sanayi ve hizmet sektörü (turizm) dengesini birlikte götürmeye çalışmış ve ilerlemenin bir gerekliliği olan ve bölge planlarımızda da gelişme eksenlerimizi belirlerken olmazsa olmaz kriterlerden biri olan sanayinin geliştirilmesi için her alanda desteğini sürdürmüştür.

Ajansınız bölgesinde yeterince tanınıyor mu? Tanınmanın yanı sıra faydalanma, katılım gibi konularda gösterilen ilgiden memnun musunuz?
-          Mali desteklerinin yanı sıra ajansımız kamu, özel sektör ve sivil toplum arasında bağ kurma bir araya getirme gibi özelliklere sahip olmasıyla da bölge içinde bilinirliği yüksek kurumlardandır. Bu durum proje başvuru sayılarından da net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu yıl içindeki programımıza 369 proje ile başvuru yapılmıştır. Ajans tarafından düzenlenen toplantı ve çalıştaylara bölge genelinden ciddi katılım olmakla birlikte ekonomik ve sosyal kalkınma adına bölge içi dinamikleri konusunda tartışma ve görüş bildirme zemini temin edilmektedir.

Bölgenizde karşılaştığınız sorunlar neler?
-          Bölgemizin en temel sorunu yatırım yapılabilecek üzerine fabrika, işletme kurulabilecek alanların kısıtlı olmasıdır. Ajans olarak ulusal ve uluslararası arenada kurmuş olduğumuz yatırım bağlantılarının tıkandığı tek nokta istenilen niteliklerde yatırım arazisinin bulunamayışı olmaktadır. Ayrıca kurumlar arası bağlantı oluşturma ve birlikte iş yapabilme görevini yerine getirirken ajansımız, toplumsal alışkanlıklardan ve bölgesel karakterden ötürü sorun yaşayabilmektedir. Ancak biz ajans olarak bu gibi sorunları ortak yönler üzerine iş geliştirme çalışmalarımızla aşabilmekteyiz.

 “99 projeye 10 milyon TL kaynak sağlanacak”
Ajans olarak 2012 yılında bölgenizde kaç adet projeye destek sağladınız ve 2013’te ne gibi projeler yapacaksınız?
-          2012 yılında ajansımız mali destek programına (proje teklif çağrısı) çıkmamıştır. 2012 yılı, yazımına 2013 yılında başlanan TR90 Bölgesi 2014-2023 bölge planı hazırlıkları kapsamında araştırmaların yapıldığı bir dönem olmuş ve kaynaklar daha çok doğrudan faaliyet destekleri (DFD) ve teknik desteklere ayrılmıştır. Bununla birlikte, 2012 yılında 17 adet DFD projesine 1 milyon TL, teknik destek olarak da 75 projeye 840,5 bin TL mali destek sağlanmıştır.
2013 yılı içinde ajansımız kültür ve turizme yönelik altyapı mali destek programı ile 39 adet ve imalat sanayi mali destek programı ile 60 adet projeye destek sağlamıştır. Bu iki programa toplam 10 milyon TL kaynak sağlanacaktır.

2013 yılıyla kısıtlamadan, ajansımızın süregelen ve orta vadede etkileri görülecek olan proje fikrini geliştirmek, ulusal ve uluslararası mali kaynaklara başvuru yapmak ve bölgenin diğer kurumlarıyla ortaklık kurmak usulleriyle ortaya çıkardığı projelerde bulunmaktadır. Bu projelerden bazılarını lojistik merkez projesi, kış turizmine yönelik çalışmalar, bölgenin Arap turist potansiyelinin artırılması, çikolata ve fındık parkı projesi, JICA ile işbirliği çalışmaları, biyoinovasyon merkezi projesi, Gümüşhane’de İŞGEM kurulması projesi ve Kaçkar Dağları’nın sürdürülebilir turizm uygulamaları kapsamında altyapısının geliştirilmesi projesi olarak sıralayabiliriz.

 

 

 

Son Güncelleme: 31.10.2013 10:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.