“Bilgi teknolojileri kaliteli istihdam için fırsat”

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, internet girişimciliğinin kolaylaştırılacağı ve destekleneceği bir ekosistem oluşturulacağını söyledi.

“Bilgi teknolojileri kaliteli istihdam için fırsat”

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, internet girişimciliğinin kolaylaştırılacağı ve destekleneceği bir ekosistem oluşturulacağını söyledi.

26 Temmuz 2013 Cuma 08:11
“Bilgi teknolojileri kaliteli istihdam için fırsat”
 


             Yılmaz, 2003 yılından bu yana Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşümü için politika ve hedeflerin belirlenmesi, bu politika ve hedeflere ulaşılması için strateji ve eylem planlarının geliştirilmesi ve uygulanması sorumluluğunu üstlendiklerini belirterek, "Bu çerçevede bilgi toplumuna dönüşüm çalışmalarında kamu kurumlarıyla farklı ekonomik ve sosyal aktörler arasında koordinasyonu sağlayarak bütün toplum kesimlerinin bu çabaya katkı vermesini ve bu dönüşüm süreciyle ortaya çıkan faydadan adil biçimde istifade etmesini gözetmeye çalışıyoruz" diye konuştu.Bakan Yılm , 2006 yılında uygulamaya konulan bilgi toplumu stratejisinin uygulamasının tamamlandığını ifade ederek, bilgi toplumunu Türkiye'nin iktisadi, sosyal ve kültürel kalkınmasının temel bileşeni olarak gördüklerini söyledi. Ülke olarak gelir seviyesi itibarıyla orta gelir grubu ülkeler arasında yer alınmasına rağmen kişi başına bilgi teknolojileri harcamasının düşük gelir grubu ülkelerin harcamaları seviyesinde olduğunu dile getiren Yılmaz, “Üstelik harcamalarımızın dağılımı da sağlıklı bir görüntü arz etmiyor. Yazılım ve bilgi teknolojileri hizmetleri segmentlerinin ülkemizde oldukça zayıf olduğu, sektörün donanım ağırlıklı olduğu dikkati çekiyor. Halbuki bu iki alanda donanımın dört katı katma değer üretildiğini görüyoruz. Bu da hangi alanlara odaklanmamız gerektiğine işaret ediyor. Öte yandan bilgi teknolojileri sektöründe duyulan insan kaynağı ihtiyacı hızla artıyor. Bu nedenle bilgi teknolojileri sektörünü, son dönemde azalış eğilimi gösteren işsizlik oranlarının daha da aşağı çekilmesi ve kaliteli istihdam imkanlarının geliştirilmesi açısından fırsat olarak görüyoruz”  dedi.

Enerji ve verimlilik önceliğimiz olacak”

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin hayata dair çok yeni fırsatlar sunduğunu belirten Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, bu fırsatlardan mümkün olan en üst seviyede faydalanmak istediklerini dile getirdi.
Kent yaşamını kolaylaştıracak akıllı çözümleri stratejik bir yaklaşımla ele alma niyetinde olduklarını ifade eden Yılmaz, "Bu alanda akıllı ulaşım, enerji ve su verimliliği, çevreye duyarlılık gibi konular öncelikli olacak. Kentlerimizin nüfus ve yoğunluğu gün geçtikçe artıyor. Küresel örneklerde altyapıların kurulumu ve yönetiminden başlamak üzere yaşam kalitesini bilişim çözümleriyle artıracak adımlara yönelim olduğunu görüyoruz. Bizler de bu fırsattan yararlanmak üzere strateji ve eylem planlarımızı kısa vadede hayata geçireceğiz. Bu yönelim aynı zamanda ülkemizde yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve daha kaliteli hizmet sunması açısından da önemli bir araç olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Son Güncelleme: 26.07.2013 08:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.