BAKKA’nın önceliği turizm ve sanayi

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı; Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinde hangi projelere destekleyeceğini ilçe bazlı toplantılarla tespit etti. Turizm ve sanayi ön plana çıkan sektörler oldu.

BAKKA’nın önceliği turizm ve sanayi

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı; Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinde hangi projelere destekleyeceğini ilçe bazlı toplantılarla tespit etti. Turizm ve sanayi ön plana çıkan sektörler oldu.

10 Mayıs 2013 Cuma 11:35
BAKKA’nın önceliği  turizm ve sanayi


  Ülkemizde kalkınmanın bölgeler ve iller kapsamında öncüsü olan kalkınma ajansları kuruluş amaçları doğrultusunda çok başarılı çalışma ve projelere imza atıyor. Bulundukları bölgenin özelliklerini ilçelere kadar indirgenen toplantılarla yerel dinamikler ile birlikte belirleyip bölgenin özelliğine göre çalışmalar yapan kalkınma ajanslarının bu performansı Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine ulaşmasında da çok önemli unsur olacak. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı – BAKKA da sorumlu olduğu Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinde çalışmalarını bu temelde sürdürüyor.

İlçe analizleri yapıldı

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı – BAKKA Genel Sekreteri Faruk Tezel, 2012 yılı içerisinde ilçe analizlerini gerçekleştirdiklerini, bu kapsamda ilçelerin mevcut durumları ile potansiyellerinin yapılan görüşmeler ve çalıştaylar neticesinde belirlendiğini söyledi. 2013 yılı KOBİ Mali Destek Programı Başvuru Rehberi’nde de bahsi geçen ilçe analizlerinden faydalanılarak ve projelerin ilgililik bölümünden ilave puan verilecek şekilde ilçeler bazında odak sektörler ortaya konulduğunu söyledi. Tezel ileriki dönemlerde de benzer çalışmalar gerçekleştireceklerini belirtti.


Bölge düzeyinde çalışmalar

Bugüne kadar, yapı sektörü analizi, turizm analizi, mobilya ve orman ürünleri analizi, çevre durum raporu ve OSB’ler mevcut durum analizi gibi, bölge düzeyinde analizler gerçekleştirdiklerini kaydeden Tezel, “Bu analizler içerisinde her ilin potansiyelleri ve mevcut durumları ayrı ayrı ele alınmış olup, karşılaştırmalı olarak da araştırmacıya sunulmaktadır. İl bazında değerlendirmeler içeren doğrudan faaliyet desteği kapsamında kaynak aktarılmış çalışmalar da bulunmaktadır. Bu kapsamda Karabük İli Ekonomik Kalkınma Strateji Analizi, Bartın İli Turizm Eylem Planı, Ovacık Hayvancılığının Stratejik Planı ve Karabük İli Lojistik Merkezi Fizibilitesi gibi çalışmalar örnek verilebilir” dedi.


“Bölge bütünlüğü ile değerlendirilmeli”

BAKKA’nın yeni dönem bölge planı hazırlıkları kapsamında ilçe analizlerine ağırlık verdiğini belirten Tezel, “Ayrıca 2013 Yılı KOBİ Mali Destek Programı, bu analiz sonuçlarına göre il ve ilçe bazında öncelikli sektörlere yer verilerek proje değerlendirme sürecinde artı puan sağlanacak şekilde ilan edilmiştir. Her ne kadar kalkınma ajansları bölgesel çalışmalar yapmakla yükümlü olsalar da faaliyet gösterdikleri bölgelerde il ve ilçe düzeyinde analizler ve değerlendirmeler yapmakta ve bu analizler bölgenin bütünü açısından da değerlendirmektedirler diyebiliriz” şeklinde konuştu.

ZONGULDAK

Ereğli: Ana metal sanayi, gemi inşa ve onarım

Alaplı: Ana metal sanayi, gıda

Devrek: Mobilya ve orman ürünleri, eko turizm

Çaycuma: Mobilya ve orman ürünleri, tekstil

Gökçebey: Mobilya ve orman ürünleri, gıda

 

KARABÜK

Merkez: Ana metal sanayi

Ovacık: Gıda, alternatif turizm

Eflani: Gıda, madencilik

Eskipazar: Turizm, madencilik

Yenice: Mobilya ve orman ürünleri, alternatif turizm

Safranbolu: Turizm (Markalaşma ve hizmet kalitesinin arttırılması)

 

BARTIN


Amasra: Turizm (Markalaşma ve hizmet kalitesinin arttırılması)

Ulus: Mobilya ve orman ürünleri, alternatif turizm

Kurucaşile: Ahşap tekne yapımı, turizm

 

Son Güncelleme: 13.05.2013 10:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.