BAKA Akdeniz’i Londra’da tanıttı

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı bölgenin tanıtımına yönelik faaliyetlerini Londra’da sürdürdü. Türlü temaslarda bulunan heyet 6 Aralık’ta İstanbul’daki İngiliz ve Türk iş adamları zirvesinin Batı Akdeniz’de de yapılması için çalışma başlattı.

BAKA Akdeniz’i Londra’da tanıttı

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı bölgenin tanıtımına yönelik faaliyetlerini Londra’da sürdürdü. Türlü temaslarda bulunan heyet 6 Aralık’ta İstanbul’daki İngiliz ve Türk iş adamları zirvesinin Batı Akdeniz’de de yapılması için çalışma başlattı.

21 Kasım 2013 Perşembe 09:43
BAKA Akdeniz’i Londra’da tanıttı
 Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), dünyanın en önemli küresel finans ve yatırım kentlerinden biri olan İngiltere’nin başkenti Londra’da iş ve ekonomi çevreleri ile toplantılar gerçekleştirdi. Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliği’ni ilk ziyaret eden kalkınma ajansı olan BAKA, büyükelçilikte karşılıklı bilgi alışverişinin yapıldığı toplantı sonrasında Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası (TBCCI), kalkınma ajansı gibi çalışan London & Partners, Türkiye ile diğer ülkeler arasında ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla tanıtım ve organizasyon faaliyetleri yürüten Business Network (BizNet) yetkilileri ile biraraya geldi. BAKA, kapsamlı toplantılarda Antalya, Burdur ve Isparta’dan oluşan Batı Akdeniz’in yatırım fırsatları ile sektörlerin tanıtımını yaptı. İş ve yatırım sözleşmelerinin hukuki altyapılarının güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekilen ve yeni işbirliklerinin gündeme geldiği toplantılarda, 6 Aralık’ta İstanbul’daki İngiliz ve Türk iş adamları zirvesinin Batı Akdeniz’de de yapılması için çalışma yapılması kararlaştırıldı.

Görevleri arasında Batı Akdeniz’e yerli yabancı yatırımcıları çekebilmek için bölgenin yatırım ile iş imkânlarının yurtiçi ve yurtdışında ilgili kurumlarla işbirliği içinde tanıtmak bulunan BAKA, İngiltere’nin başkenti Londra’da çalışma gerçekleştirdi. Genel Sekreter Tuncay Engin, Antalya YDO Koordinatörü Alaattin Özyürek ve uzman Sadettin Dikmen’den oluşan BAKA heyeti, Londralı işadamları ve yatırımcılara yönelik çalışmasında ilk olarak Londra Büyükelçiliği’ni ziyaret ederek Büyükelçi
Ahmet Ünal Çeviköz, Ticaret Başmüşaviri Yavuz Mollasalihoğlu ve Ekonomi Başmüşaviri Coşkun Cangöz ile biraraya geldi. Tuncay Engin, BAKA’nın kurumsal yapısı, kuruluş amacı, faaliyetleri ve Londra ziyaretinin hedefleri konusunda Londra Büyükelçisi Çeviköz ve beraberindeki yetkililere bilgi verdi. BAKA’nın görev bölgesi Antalya, Isparta ve Burdur’a İngiliz yatırımcıların da ilgi gösterdiği, turizm, tarım, madencilik ile alternatif enerji yatırımlarının uygun olabileceğini belirten Engin, “Bölgemizin iş ve yatırım potansiyelini yapacağımız toplantı ve sunumlarla İngiliz iş çevrelerine anlatmayı planlıyoruz” dedi.

Büyükelçilikte ilk kalkınma ajansı
BAKA’nın Londra Büyükelçiliği’ni ziyaret eden ilk kalkınma ajansı olduğunu söyleyen Londra Büyükelçisi Çeviköz ise, bölge ekonomisine ilişkin bilgiler için teşekkür ederek kalkinma ajansları projesinin yerelden kalkınma politikalarına olumlu etki edeceğini belirtti. Türkiye’ye ve Batı Akdeniz’e yatırımcı çekilmesi bölgenin tanıtımı konusunda Londra Büyükelçiliği olarak desteğe hazır olduklarını vurgulayan Büyükelçi Çeviköz, Batı Akdeniz’in özellikle güneş enerjisi ve  alternatif turizm yatırımları konusunda öne çıkabileceğini ve İngiltere dışında Londra ekonomisinden pay almaya çalışan Galler, İskoçya gibi ülkelere giderek enerji yatırımları konusunda işbirlikleri yapılabileceğini söyledi.İş toplantıları kapsamında Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (ISPAT) Londra Temsilcisi Ahmet İplikçi ile de görüşen BAKA heyeti, Londra ve İngiltere’deki yatırım ortamı hakkında bilgi aldı. ISPAT Temsilcisi, Batı Akdeniz’in potansiyeli konusunda bilgilendirilerek, İngiliz yatırımcıların Batı Akdeniz’e yönlendirilmesi konusunda ISPAT ve BAKA’nın işbirliği içinde çalışması kararı alındı.

İngiliz - Türk işadamları zirvesi
Bölgeyi tanımaktan memnuniyet duyduklarını, İngiliz yatırımcıların özellikle sağlık ve golf turizmi faaliyetleri ile yenilenebilir enerji yatırımlarına ilgi duyabileceğini belirten Emma Edhem de, başkanı olduğu TBCCI’ın 1980’de Londra’daki iş ve politika çevreleri ile yakın ilişkileri sürdürerek Türkiye ve İngiltere arasındaki ekonomik bağların ve ticaretin geliştirilmesi amacıyla çalışan kar amacı gütmeyen kurum olduğunu anlattı. Başkan Edhem, Batı Akdeniz ile Londra arasında atılan bu ilk adımın ikili ilişkilerin geliştirilmesinde oldukça önemli olduğunu vurguladı.

İstanbul’da 6 Aralık’ta İngiliz ve Türk iş adamlarının katılacağı zirve benzeri programın Batı Akdeniz’de de yapılabileceğini belirten TBCCI yönetici Yavuz Sökmen ise, BAKA’nın tanıtım sunumunun TBCCI üyesi 3 bin 500 işadamına ulaştırılacağını ve web sayfalarında BAKA’nın linkini verebileceklerini söyledi. Londra’nın yatırım promosyon ajansı London&Partners İş Geliştirme Müdürü Bob Doyle ise, Türkiye’ye yatırım yapma konusunda İngiliz işadamlarının istekli olduğunu, ancak iş ve yatırım sözleşmelerinin hukuki altyapılarının güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Son Güncelleme: 23.11.2013 08:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.