Ankara’da bilişim vadisi kurulmalı

Ankara Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı Mustafa Lale, Türkiye'de kurulması düşünülen bilişim vadisi projelerinden birisinin mutlaka Ankara’da kurulması gerektiğini belirtti.

Ankara’da bilişim vadisi kurulmalı

Ankara Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı Mustafa Lale, Türkiye'de kurulması düşünülen bilişim vadisi projelerinden birisinin mutlaka Ankara’da kurulması gerektiğini belirtti.

06 Ocak 2012 Cuma 09:26
Ankara’da bilişim vadisi kurulmalı


Ankara Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı Mustafa Lale, Ankara Kalkınma Ajansı Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, toplumlar için olduğu kadar şehirler için de sürdürülebilir kalkınma kültürünün oluşturulmasının önemli olduğunu vurguladı. Ar-Ge, tasarım ve inovasyona dayalı bir üretim yapılanmasının üniversite-sanayi işbirliğiyle ve üniversitelerde üretilen bilginin en kısa sürede teknolojiye dönüştürülmesiyle mümkün olduğunu anlatan Lale, “Üniversitelerin önderlik yaptığı aktif 5 teknokenti ve 2010 yılı verilerine göre buralardaki 611 işyeri ve 7 binin üzerinde istihdamı ile bilim ve teknolojinin üssü haline dönüşmüştür” dedi.

 ANKARA BİLGİ VE TECRÜBEDE MERKEZ OLMALI

Mustafa Lale, “Bu teknoparklar, 2010 yılı verilerine göre buralardaki 600'ün üzerindeki işyeri, 7 binin üzerindeki istihdamı ile bilim ve teknolojinin Türkiye'deki üssü haline dönüşmüşlerdir. Bu açıdan, Türkiye'de kurulması düşünülen bilişim vadisi projelerinden birisi mutlaka Ankara'da kurulmalı ve bu bölgenin bilgi ve teknoloji alanındaki en büyük merkezi Ankara olmalıdır” diye konuştu. KOBİ'lerin ve diğer işletmelerin rekabet gücünü artırmak için verilen destek programlarına değinen Mustafa Lale, kredi, teşvik, hibe gibi bu desteklerin etkin ve verimli kullanılabilmesi için bu destekleri veren devlet kurumları arasında koordinasyon sağlanmasının önemine işaret etti. Lale, bu alandaki koordinasyonsuzluğun devlet yardımlarının etkinliğinin ölçülmesini de zorlaştıracağını ifade etti.

AJANS OLARAK BİRÇOK ETKİNLİK GERÇEKLEŞTİRDİK

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı kurul üyelerine son dönem çalışmaları hakkında sunum gerçekleştirdi. Son dönem çalışmalarında Kurumsal Stratejik Planlama, Mali Yeterlilik çalışmaları ve Eğitim İhtiyacı Analizi Çalışmaları yürütüldüğünü belirten Balcı, kurul üyelerine bu konuda gelinen aşamalarla ilgili bilgi verdi. Ajans olarak özellikle yenileşim, girişimcilik, turizm konularında birçok etkinlik gerçekleştirildiğini belirten Balcı, kanaat önderlerinin ve kamuoyunun Ankara’nın potansiyeli konusunda bilgilendirildiğine değindi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.