Ajanslar her şeyi yapacak kurumlar değil

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ajansların her şeyi yapacak kurumlar olmadığına dikkat çekerek, “Ajansların değişik fonksiyonları var. En önemli fonksiyonlarından bir tanesi yönetim kurullarında bütün aktörleri bir araya getiriyorlar” dedi.

Ajanslar her şeyi yapacak kurumlar değil

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ajansların her şeyi yapacak kurumlar olmadığına dikkat çekerek, “Ajansların değişik fonksiyonları var. En önemli fonksiyonlarından bir tanesi yönetim kurullarında bütün aktörleri bir araya getiriyorlar” dedi.

28 Mart 2012 Çarşamba 15:41
Ajanslar her şeyi  yapacak kurumlar değil


  Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Serhat Kalkınma Ajansı’nı (SERKA) ziyaret etti. Yılmaz, SERKA’nın yaptığı araştırmalar, çıkardığı yayınlar ve uyguladığı KOBİ ve örnek büyükbaş hayvancılık programlarıyla bölgenin kalkınmasına önemli katkı sağladığını ifade etti. SERKA’nın çalışmalarından memnun kaldığını vurgulayan Yılmaz, “Burada çok çeşitli çalışmalarınız ve planlarınız var. Onları duyduğuma sevindim” dedi. Tanıtımın ajanslar için çok önemli olduğuna işaret eden Bakan Yılmaz, şunları söyledi: “Özel sektörün bu bölgeye çekilmesi gerekir. Sadece kamu yatırımlarıyla bölgelerin gelişmesi, kalkınması mümkün değil. Kalkınma ajanslarının önemli fonksiyonlarından biri de bölgenin yatırım imkânlarını tanıtmak. Tanıtım yurt içinde ve yurt dışında olabilir. Bu, önem verdiğimiz bir konudur."


AJANSLARIMIZDAN İKİ MİSYON BEKLİYORUZ
Kalkınma ajanslarının rekabet gücünü sağlamak ve dengesizlikleri azaltmak için kurulduğunu belirten Bakan Yılmaz, “Biz ajanslarımızdan misyon olarak iki şey bekliyoruz. Bir tanesi içinde bulundukları bölgenin rekabet gücünü artırmak. Bu bölgenin mukayeseli üstünlükleri ne ise bu bölgeyi diğer bölgelerden farklılaştıran ne ise bunları iyi tespit etmek ve bu potansiyelleri değerlendirmek. İkincisi de bölge içindeki dengesizlikleri azaltmak. Bölge içinde bir ilçemiz olabilir, bir ilimiz olabilir yani nispeten daha geri kalmış birtakım bölgenin de ortalamasının daha altında olan yerlere özel bir takım müdahaleler yapmak. Birincisi tabi bölgeler arası dengesizlikleri giderici bir hedef, ikincisi de bölge içi dengesizliği giderici hedef” diye konuştu.

BÜTÜN AKTÖRLERİ BİR ARAYA GETİRİYOR

Bakan Yılmaz, ajansların her şeyi yapacak kurumlar olmadığına dikkat çekerek, “Ajanslarımız tabi her şeyi yapacak kurumlar değil. Değişik fonksiyonları var. En önemli fonksiyonlarından bir tanesi yönetim kurullarında bütün aktörleri bir araya getiriyorlar. Bu insanların bir araya gelmeleri bile bence başlı başına bir kazanç. Bir platformda ayda bir araya gelmeleri, tartışmaları, konuşmaları bile kimin ne yaptığını konuşmaları, sohbet etmeleri bile bölge adına bana göre bir kazançtır” dedi. Yılmaz, şöyle devam etti: “Bir de 100 kişilik kalkınma kurulu var. Kamudan, sivil toplumdan, üniversitelerden oluşan bir kurul. Katılım açısından bu kurul çok önemlidir. Ajansımızın aynı zamanda teknik bir birimi var. Genel Sekreterlik ve altındaki uzman kadro. Bu vesile ile çalışmaları, hedefleri ve uyguladığı projelerden dolayı SERKA’yı tebrik ediyorum.”

BİLGİ MERKEZİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ
Ajansın çalışmaları, hibe programları ve projeleri hakkında Yılmaz’a bilgi veren SERKA Genel Sekreteri Hüseyin Tutar, Ajansın bölgenin kalkınmasının yanı sıra aynı zamanda bilgi merkezi olmayı da hedeflediğini söyledi. Tutar, şöyle konuştu: “Kalkınma Ajansları müzakereci demokrasinin de temellerini bölgede ikame eden bir niteliğe sahiptir. Biz bu kültürün de gelişimine katkıda bulunduğumuzu söyleyebiliriz. Biz aynı zamanda bir bilgi merkezi olmayı da hedefliyoruz. Ajansımız 2011 yılını 243 proje kabul etmek suretiyle kapatmış bulunuyor. Biz Ajans olarak 4 ilde faaliyet göstersek de özellikle turizm konusunda bölgesel eksende hareket ediyoruz. Bizim bölgelerimizde koridorlar ve kesişen akslar söz konusudur. Dolayısıyla ekonomik faaliyetler idari sınırlara tekabül etmeyen niteliğe sahiptirler. Biz de ekonomik havzaların seyrini takip etmek zorundayız.” 

Son Güncelleme: 28.03.2012 15:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.