600’den fazla kişiye İstidam sağlayacağız

Karacadağ Kalkınma Ajansı Başkanı Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, geçen yıl 55 işletmenin projesine destek verdiklerini ve projelerin tamamlanmasıyla 600’den fazla kişiye doğrudan istihdam sağlayacaklarını söyledi.

600’den fazla kişiye İstidam sağlayacağız

Karacadağ Kalkınma Ajansı Başkanı Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, geçen yıl 55 işletmenin projesine destek verdiklerini ve projelerin tamamlanmasıyla 600’den fazla kişiye doğrudan istihdam sağlayacaklarını söyledi.

29 Kasım 2011 Salı 07:18
600’den fazla kişiye İstidam sağlayacağız  Karacadağ Kalkınma Ajansı, Turizm Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında hibe desteği almaya hak kazanan 15 projeyi açıklayarak 2011 yılı mali desteklerine start verdi. Karacadağ Kalkınma Ajansı Başkanı ve Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, 15 yeni proje ile bu yıl Diyarbakır ve Şanlıurfa turizmine ivme kazandıracaklarını söyledi. Geçen yıl turizm altyapısı kapsamında hibe desteği alan 23 projenin bölgeye önemli katkılar sağladığını belirten Toprak, “Mevcut projelerimizi hayata geçirmek için çalışmalar bütün hızıyla sürüyor. Bu projelerin meyvelerini Diyarbakır ve Şanlıurfa turizmi şimdiden almaya başladı. Bu yıl Turizm Altyapısı Mali Destek Programı’na 46 proje başvurusu yapıldı. Bunlardan 15 proje, titiz ve objektif bir değerlendirme sürecini geçerek başarılı oldu. Toplam 15 projeye 6,2 milyon TL’lik bir hibe desteği sağlayacağız. Proje sahibi kurum ve kuruluşlar da 5.402.577,00 TL eş finansman katkısında bulunacak. Dolayısıyla toplamda 11.602.577,00 TL’lik bir kaynak, doğal, tarihi ve kültürel değerlerimizin turizme kazandırılması için kullanılacak” dedi.

 

PROJELER İLE ÖZEL SEKTÖRÜ HAREKETE GEÇİRECEĞİZ

 

Gerçekleştirilecek projeler ile turizm sektörünün itici gücü olan özel sektörü harekete geçirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Vali Toprak şunları söyledi: “Karacadağ Kalkınma Ajansı olarak bölgenin turizm altyapısının geliştirilmesini amaçlıyoruz. Uygun şartların oluşması halinde, Türkiye turizminde önemli konumda olan firmaların Diyarbakır ve Şanlıurfa’da yatırım yapacağına inanıyoruz. Turizmin canlanması ile birlikte bölgenin en önemli sorunu olan işsizliğin hızla azaltılacağını değerlendiriyoruz.”

 

BİRÇOK FİRMAMIZ İHRACATA BAŞLADI

 

Mali Destek Programları ile özel sektöre önemli katkılar sunduklarını kaydeden Toprak,  geçen yıl 55 işletmenin projesine destek verdiklerini söyledi. Sağlanan destekler ile bölge ekonomisinin belkemiğini oluşturan KOBİ’lerin güçlenmesini sağladıklarını belirten Vali Toprak şunları belirtti: “Geçen yıl ajans olarak 55 projeye yaklaşık 12 Milyon TL’lik hibe desteği sağladık. Bunlardan 30’u tamamlandı. Kalan 25 projeyi de yılsonuna kadar tamamlamış olacağız. Sadece bu projelerle 600’den fazla kişiye doğrudan istihdam sağlayacağız. Bunların 300’ü şuan işlerin başındalar. Katkılarımız sayesinde alınan 100’ü aşkın makine Diyarbakır ve Şanlıurfa ekonomisine güç katıyor. Birçok firmamız desteklerimiz sayesinde ihracata başladı. KOBİ’lerimize sadece kaynak sağlamadık. Onların yanında olduğumuzu göstererek onlara umut verdik. 2011 yılında da 10,5 Milyon TL’lik bir kaynağı KOBİ’lerimize hibe olarak vereceğiz. Bu kaynak ile fikri olan, ancak yeterince kaynağa sahip olmayan mikro ve küçük KOBİ’lerin projelerini gerçekleştirmelerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.”  

 

11 PROJEYE HİBE VERİLECEK

 

Ajansımız teklif çağrısı dışında, özellikle bölgenin gelişmesi, potansiyellerinin tespiti ve harekete geçirilmesine yönelik araştırma yapma, fizibilite ve proje hazırlama gibi faaliyetlere de doğrudan destek sağlıyor. Bu kapsamda, 2010 yılında toplam 28 projeye destek verdik. 2011 yılının 15 Temmuz-16 Eylül döneminde yapılan proje başvurularını da değerlendirdik ve başarılı olan 11 projeye toplam 413 bin TL hibe desteği veriyoruz. Ajansın, Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın fiziki altyapısı dışında beşeri sermayesinin de gelişmesi için çalışmalar yürüttüğü ve projeleri desteklediğine dikkat çeken Vali Toprak, “Geçen yıl Doğrudan Faaliyet ve Teknik Destek Programları sayesinde bine yakın kişiye değişik alanlarda sertifikalı eğitimler verildi. Bu eğitimler bölgemizde önemli bir açığı kapatarak ‘kama değeri’ yüksek projelerin hazırlanmasına olanak tanıyacaktır” dedi.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.