banner250

“2038’den sonra çalışacak insan bulamayız”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın her fırsatta dile getirdiği 3 çocuk talebine bir destek de Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'dan geldi.

“2038’den sonra çalışacak insan bulamayız”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın her fırsatta dile getirdiği 3 çocuk talebine bir destek de Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'dan geldi.

23 Ağustos 2013 Cuma 08:38
“2038’den sonra çalışacak insan bulamayız”


   Türkiye'de toplam doğurganlık hızının 2012 yılı itibariyle nüfusun kendini yenileme oranı olan 2,1'in altına indiğini hatırlatan Bakan Yılmaz, bu durumun uzun vadede çok ciddi sosyal ve ekonomik sonuçlar doğuracağını söyledi.
 Mevcut doğurganlık eğilimlerinin devam etmesi halinde Türkiye'de 2038 yılından itibaren çalıştırılacak insan bulmakta zorluk çekileceği uyarısı yapan Yılmaz, "TÜİK tarafından yapılan nüfus projeksiyonlarına göre toplam doğurganlık hızı oranı 2050 yılında 1,65'e kadar gerileyecek. Bu çerçevede nüfusumuz 2050 yılında 93,5 milyona çıkacak ve sonra da azalmaya başlayacak. Bu tarihten itibaren halen 30,1 olan ortanca yaş 42,9'a, 65 yaş üstü yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki payı ise yüzde 7,5'ten yüzde 20,8'e çıkacak. Mevcut doğurganlık eğilimlerinin devam etmesi halinde 15-64 yaş olarak kabul edilen çalışma çağındaki nüfus miktarı 2038 yılından itibaren azalacak ve ülkemiz için demografik fırsat penceresi kapanacak" diye konuştu. Yılmaz, halen 2,02 olan nüfusun kendini yenileme oranının lise ve üstü eğitimli kadınlarda 1,53'e, sosyal güvenceli şekilde çalışan kadınlarda ise 1,02'ye kadar gerilediğini ifade etti.

Kadın istihdamının önünü açıyoruz

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, kadınların çalışma hayatından uzun süre kopmadan daha fazla çocuk sahibi olmalarına imkan tanıyacak düzenlemeler yapılacağı müjdesini verdi. Türkiye'de çalışan 7,2 milyon kadından yüzde 14,3'ünün 3 ve daha fazla çocuğa sahip olduğuna işaret eden Yılmaz şöyle devam etti: "Kadınların iş gücüne katılımı ile doğurganlık hızı arasında açık bir negatif ilişki olduğunu söylemek doğru değil. Bu durum daha çok işgücü piyasası koşulları, çocuk bakımı ve izinler gibi destekleyici unsurların varlığı ve yaygınlığı gibi unsurlarla ele alınmalı. Birçok gelişmiş ülke doğurganlık hızını muhafaza ederken kadınların istihdam oranlarını artırmayı başardı. Ülkemizde iş yaşamında kayıtlılığın arttırılması, doğuma bağlı esnek çalışma imkanlarının geliştirilmesi, çocuk bakım hizmetlerinin sunumunun ve kalitesinin artırılması ve maliyetlerinin düşürülmesi gibi hususlarda devletin gerekli tedbirleri alması halinde, kadınların iş hayatından uzun süre kopmadan daha fazla çocuk sahibi olabilecekleri değerlendirilmektedir."

Son Güncelleme: 23.08.2013 08:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.