SAĞLIĞA DEPAR ATANLAR

Ulusal ekonomiye katkı sağlayan ekosistem destekçisi 100’ü aşkın AR-GE firmasının ev sahibi olan DEPARK, tüm imkanlarını inovasyonla yoğun temas içerisindeki firmalarının ve girişimcilerinin önüne seriyor. Türkiye’nin ilk sağlık ihtisas TGB’si, insan hayatına dokunan nitelikli projeleriyle yerli ve milli teknolojilerin gelişmesine doğrudan destek sunuyor.

SAĞLIĞA DEPAR ATANLAR

Ulusal ekonomiye katkı sağlayan ekosistem destekçisi 100’ü aşkın AR-GE firmasının ev sahibi olan DEPARK, tüm imkanlarını inovasyonla yoğun temas içerisindeki firmalarının ve girişimcilerinin önüne seriyor. Türkiye’nin ilk sağlık ihtisas TGB’si, insan hayatına dokunan nitelikli projeleriyle yerli ve milli teknolojilerin gelişmesine doğrudan destek sunuyor.

23 Ekim 2021 Cumartesi 10:11
SAĞLIĞA DEPAR ATANLAR

2013’te yüzde 77,33’ü Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ)’ne ait olarak kurulan 14 ortaklı DEÜ Teknopark (DEPARK), bugün 100’ün üzerinde AR-GE firmasına ve 1.200’e yakın AR-GE personeline ev sahipliği yapıyor. Tınaztepe Yerleşkesi’nde bulunan Alfa ve Beta Binaları (TGB-1) ve Balçova Yerleşkesi’nde bulunan Zeytin Binası ve Nar Kompleksinde (TGB-2) faaliyetlerine devam eden ve Türkiye’nin ilk sağlık ihtisas teknoparkı olan DEPARK, ilgili alanda yeni projelere ve iş birliklerine açık, inovasyon vizyonu üzerine kurulmuş bir yapı olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Ulusal ve uluslararası pazarlara erişiminde ihtiyaç duyulan hizmetleri sağlamanın yanında DEÜ’nün TÜBİTAK 1513 projesini yürüten DEPARK, TTO yapısı DETTO ile araştırmacıları, girişimcileri ve öğrencileri “fikirden pazara” kadar destekliyor. Sanayi gazetesine bölge firmalarının birçok başarılı projesi olduğunu anlatan DEPARK Genel Müdürü Prof. Dr. Özgür Özçelik,” Bünyemizde başarılı AR-GE faaliyetlerine imza atan, 100’un üzerinde firma var. DEPARK olarak, AR-GE firmalarımıza ve girişimcilerimize tüm imkanlarımızı sunarak, yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesine destek olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

ŞİRKETLERİ GURUR VERİYOR

Özçelik, “Ulusal ve uluslararası alanda çalışmaları olan firmalarımız; sağlık-medikal başta olmak üzere, yazılım, bilişim, makine-teçhizat, gıda sektörlerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Temmuz ayı içerisinde yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiler geliştiren iltema, Aksa Akrilikten 3 milyon dolar şirket değerlemesi üzerinden yatırım aldı. Ayrıca, Techxtile Start Up Changelle’da finale kalmayı başardı. Sağlık alanında faaliyet gösteren firmalarımızdan Bimetron; TÜBİTAK destekli ‘Fonksiyonel Kalp Yaması’ başlıklı AR-GE projesi kapsamında ileri evre kalp yetmezliği taşıyan hastalara umut vadedecek yenilikçi bir doku mühendisliği tedavi ürünü geliştirdi ve firmamız projeyi tamamlamak üzere çalışmalarına devam ediyor. Başarılı projelerimizden biri de Araltekin kurucusu DEÜ Kalp Damar Cerrahisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Silistreli tarafından geliştirilen ‘Taşınabilir Kan Pompası’ projesidir. Dolaşım ve solunum yetmezliği hastaları için üretilen yerli kan pompası koronavirüs vakalarında görülen akciğer yetmezliğinde de kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

Artiabio Biyoteknoloji ise TÜBİTAK 1501 kapsamında ‘Kanser Tedavisinde Etkin Monoklonal Antikor Biyobenzerini Üreten Hücre Bankasının ve Teknolojisinin Geliştirilmesi’ projesine 5 milyon TL destek aldı. Yine EA-TEK firmamız; AB PRIMA Programı Section Call 2020- Nexus çağrısı kapsamında LENSES projesine destek aldı” şeklinde konuştu.

2 BÜYÜK DESTEKÇİ: BAMBU VE DETTO                                                                 

DEPARK ve DETTO’nun, İzmir ve Ege’de bir inovasyon ekosistemi oluşturulmasına ve bu amaçla kritik insan gücü, know-how, altyapı ve iş birliği ağlarının oluşturulmasına destek olduğunu söyleyen Özçelik, “Bu kapsamda ÜSİMP, akademisyenleri ve sanayi kuruluşlarını bir araya getirerek ortak projeler yapılmasını sağlamakla birlikte akademisyenlerin, teknopark firmalarının ve girişimcilerin geliştirmiş olduğu üretim bilgi ve teknolojilerin sanayiye kazandırılmasına yönelik çalışmaları da destekliyor. Artık tüketim ve iş süreçlerinde dijital dönüşümü hızlandırmak zorundayız. Girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve teknoloji odaklı girişimlerin desteklenmesi için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bambu Hızlandırma ve Ön Kuluçka Merkezi DEPARK bünyesinde 2017’de faaliyete geçti. Merkez, DEPARK ve DETTO’nun misyonu doğrultusunda hızlandırma programları düzenleyerek iş fikirlerinin şirketleşmesine destek oluyor” açıklamasını yaptı. Özçelik, DEPARK ve DETTO’nun BİGG’in 2 yıl boyunca uygulayıcı ve yürütücü kuruluşu olmaya hak kazandığını ve söz konusu BİGGSİNERJİ adıyla söz konusu programın Teknopark İzmir ve İzmir Ekonomi Üniversitesi ile iş birliği halinde yürütüldüğünü ifade etti.

EK ALAN VE “DUSED”

2021 itibarıyla DEPARK’a kayıtlı 108 AR-GE firması, biten 433 ve devam eden 184 proje olduğunu söyleyen Özçelik, “AR-GE odaklı bu firmaların bugüne dek toplam ihracat rakamı 40 milyon doların üzerinde. Sağlık-medikal ve yazılım başta olmak üzere teknoloji geliştiren firmaların yoğun ilgi gösterdiği TGB1 ve TGB2 toplam yüzde 96 doluluğa sahip. TGB1 alanını genişletmek için geçtiğimiz aylarda Sanayi Bakanlığı’na ek alan başvurusunda bulunduk. Ayrıca Alfa ve Beta binalarımıza ek olarak Gama binamızın inşaatını başlatmak hedeflerimiz arasında” dedi. Özçelik, son olarak şöyle konuştu: “Ayrıca, sağlığın herhangi bir alanında değer üreten; ilaç firmalarından biyoteknoloji girişimlerine, teletıp uygulamalarından genetik araştırmalara, cihazlardan giyilebilir teknolojilere kadar çok çeşitli paydaşların iş birliği ve güç birliği yapması amacıyla ‘Dokuz Eylül Ulusal Sağlık Endüstrileri Derneği – DUSED’ı kurduk. DUSED’in odaklı ve katılımcı bir yönetişim modeliyle Türkiye’nin önemli kümelerinden biri olacak, sağlık teknolojilerinin ticarileşme ve uluslararasılaşma hedeflerini gerçekleştirecek, Ticaret Bakanlığının UR-GE ve Hiser desteklerini ve sahip olduğu ağı kullanarak sektöre yeni ivme kazandıracağına inanıyoruz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.