2019, İzmir Kalkınma Ajansı olarak hem birçok önemli çalışmayı hayata geçirdiğimiz hem de bölgesel kalkınmaya bakışta gerçek anlamda köklü ve yapısal değişim getirecek olduğuna inandığımız programları ve çalışmaları tasarladığımız bir yıl oldu.

Ajans olarak 2019 yılında ikili bir çalışma yöntemi uyguladık. Yıl boyunca bir taraftan yeni çalışmaları başlatırken, diğer taraftan da 2020 ve sonrasına ilişkin detaylı bir mutfak çalışması gerçekleştirdik. İlk olarak bu yıl başlattığımız yeni çalışmalar hakkında kısaca bilgi vermek isterim.

Malumunuz, dijital dönüşüm günümüzün gerçeği. Bu kapsamda, firmalarımızın dijital dönüşüm olgunluk düzeyini tespit etmek için İzmir Ticaret Odası ile iş birliği halinde çalışmalara başladık. Üç aşamadan oluşan bu çalışmanın ilk aşaması olan “olgunluk düzeyi belirleme aracı geliştirilmesi” aşaması, alanında yetkin akademisyen ve uzman danışmanlar tarafından yürütülüyor ve 2020’in ilk yarısında bu aşamanın tamamlanmasını hedefliyoruz. İkinci aşamada, geliştirilen aracı öncelikle İzmir’deki firmalarımıza uygulayıp ardından son aşamada bir mali destek programı ile firmaların dijital dönüşüm süreçlerini desteklemek istiyoruz.

Girişimcilik, Ajansımızın temel çalışma konularının başında geliyor. Bu alanda özellikle girişimcilik kültürünün erken yaşlarda yaygınlaştırılması çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Bu kapsamda, Genç Başarı Vakfı ile yürütülen GençBizz, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ile İMHAD ile birlikte yürütülen Genç Ahiler ve Genç Liderler ortaöğretim düzeyindeki öğrencilere yönelik uyguladığımız girişimcilik programları.

Ajansımızın bir diğer önemli çalışma alanı, temiz enerji. Sürdürülebilir kalkınma bağlamında önemli bir konu başlığı olan temiz enerji açısından İzmir ciddi bir potansiyele sahip. Bu potansiyel sadece yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi açısından değil, aynı zamanda başta rüzgâr olmak üzere bu enerjinin üretiminde kullanılan ekipmanların üretimi açısından da kendini göstermektedir. Bu bağlamda Ajansımız tarafından geliştirilen ve İzmir’de temiz enerji kümesi oluşturmayı amaçlayan “Best for Energy” projesi, AB tarafından yaklaşık 3,5 milyon Euro hibe desteği almaya hak kazanmış olup, projenin uygulamasına 2020 yılının ilk çeyreğinde başlamayı hedefliyoruz.

İzmir’e daha çok yatırımcı çekmek için artan bir ivmeyle yatırım destek ve tanıtım faaliyetleri yürütüyoruz. Çalışmalarımız bu yıl da alanının en önemli yayın organlarından biri olan “Site Selection” dergisi tarafından beşinci kez üst üste Doğu Avrupa ve Orta Asya’nın en başarılı Yatırım Tanıtım Ajansı seçilerek ödüllendirildi.

Son olarak, bu yıl ilan ettiğimiz ve toplamda 30 milyon TL bütçeye sahip “Özel Sektörün Kurumsal Kapasitesinin ve Rekabet Edebilirliğinin Güçlendirilmesi” ile “Küçük Menderes Havzası Sürdürülebilir Kalkınma” mali destek programlarının uygulamasına 2020 yılı içerisinde başlayacağız.

2020 ve sonrası için bu yılı detaylı bir mutfak çalışması yaparak geçirdiğimizi ifade etmiştim. Bu çalışmalar neticesinde, İzmir için yaptığımız en önemli tespit, İzmir’in çevresel bir baskı altında olduğudur. Bu tespit, sürdürülebilir kalkınmanın önemini bir kez daha ortaya koyarken tüm üretim sektörlerinde kaynak kullanım süreçlerinde gelecek nesilleri dikkate almanın gerekliliğini ortaya koyuyor. Buradan hareketle, Ajans olarak sürdürülebilir kalkınma kavramına “yeşil büyüme” ve “mavi büyüme” kavramları bağlamında somutluk kazandırarak önümüzdeki dönemin yol haritasını belirledik. Bu yol haritası “Sonuç Odaklı Program” adı verilen ve her biri kendi içinde bütçesinden performans göstergesine kadar tutarlı bir bütün teşkil eden faaliyetler bütününden oluşuyor. Ajansımızın önümüzdeki dönem Sonuç Odaklı Programları şu şekilde belirlendi:

1. Yenilik ve Girişimcilik Sonuç Odaklı Programı

2. Yeşil Büyüme Politikaları Sonuç Odaklı Programı

3. Mavi Büyüme Politikaları Sonuç Odaklı Programı

Yeşil büyüme yaklaşımı kapsamında sanayi ve tarım sektörlerinde temiz üretim teknolojilerinin yaygınlaştırılması; mavi büyüme yaklaşımı kapsamında İzmir bölgesi limanları odağında bölgenin kıyı ekonomisi potansiyelinin tüm boyutlarıyla harekete geçirilmesi amaçlanırken, diğer programımız da her iki programımızı yenilik ve girişimcilik boyutu itibarıyla besleyecek şekilde konumlandırıldı ve bu kapsamda yeşil-mavi girişimcilik, yeşil-mavi teknoloji ve yeşil-mavi tasarım kavramlarına odaklanıldı.

İzmir için yeşil büyüme ve mavi büyüme yaklaşımlarının sürdürülebilir üretim odağında bölge kalkınmasına yeni bir soluk ve ivme kazandırmasını umut ederim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.