FİRMALARA YENİ İHRACAT KAPILARI AÇTI

Temmuz 2020’de Dış Ticaret İstihbarat Merkezini devreye alan İAYOSB, zorlu pandemi şartlarında sanayiciye yeni ihracat kapıları açtı. İSTKA desteğiyle kurulan merkez, bölge firmalarının sistemli bir şekilde küresel pazarlara açılmasına destek oluyor.

FİRMALARA YENİ İHRACAT KAPILARI AÇTI

Temmuz 2020’de Dış Ticaret İstihbarat Merkezini devreye alan İAYOSB, zorlu pandemi şartlarında sanayiciye yeni ihracat kapıları açtı. İSTKA desteğiyle kurulan merkez, bölge firmalarının sistemli bir şekilde küresel pazarlara açılmasına destek oluyor.

08 Temmuz 2021 Perşembe 10:30
FİRMALARA YENİ İHRACAT KAPILARI AÇTI

Haber: Esra ÖZSÜMER

1996’da kooperatif olarak kurulan, 2000’de Tuzla Mermerciler OSB adıyla OSB statüsüne kavuşan ve 2011’de ise bugünkü adını alan İstanbul Anadolu Yakası OSB (İAYOSB), 76 hektarlık alanda, adeta başlı başına bir kent. Sınırları içerisinde iş güvenliği ve sağlık hizmetleri için OSGB ve 112 Acil İstasyonu, futbol ve basketbol sahaları, pastane-kafeterya, kuaför, taksi durağı ve 5 banka şubesi ile 2 ATM, 2 bin 500 kişilik Cami bulunan İAYOSB, ayrıca bir sanayi kuruluşunun bölge dışına çıkmadan finans, destek, üretim, ihracat ve istihdam konusundaki neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği, brokrotik süreçlerini rahatlıkla yürütebileceği birimleri barındırıyor.

DEİK’TEN KOSGEB’E KADAR

İAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çökmez, OSB’lerin temel görevleri arasında elektrik, güvenlik, alt yapı ve ruhsatlandırma gibi hizmetler bulunduğunu belirterek “Fakat günümüz şartlarında sadece bu görevleri yerine getirmek değil bölge katılımcısına değer katabilecek hizmetleri sunabilmek gerekiyor. Bu hususta da süreç içerisinde istişareler yaparak katılımcılarımızın sık sık ihtiyaç duyduğu, iletişime geçmek için zaman ve yol tükettiği bazı hizmet noktalarını müdürlüğümüz içerisinde hayata geçirdik” dedi. Çökmez, İAYOSB’de İstanbul Sanayi Odası Temsilciliği, yatırımcılara yönelik destek ve fonlar sağlayan KOSGEB Temsilciliği, ihracatçılara özel kredi ve sigorta programlarıyla destek sağlayan Türk Eximbank İrtibat Ofisi, DEİK İrtibat Ofisi, İŞKUR Hizmet Noktası, üniversite sanayi iş birliğinde rol üstlenen Bilgi Teknoloji Aktarım Ofisi ve ÜSİMP İstanbul Temsilciliği ve Noter gibi birçok farklı alanda hizmet sağlayan birimler bulunduğunu söyledi.

İSTKA DESTEĞİYLE KURULDU

İAYOSB’ye en son dahil olan birimin Dış Ticaret İstihbarat Merkezi olduğunu kaydeden Murat Çökmez, “Bu merkezimiz, sağladığı hizmetler ile her zaman önem arz edecek. Ama özellikle ticaret yapmanın zorlaştığı pandemi şartlarında sanayicimize destek olmak adına oluşturduğumuz Dış Ticaret İstihbarat Merkezimiz ile fuarların düzenlenemediği, yurt dışı ziyaretlerinin kesintiye uğradığı pandemi döneminde firmalarımızın ihracatlarında yeni kapılar açılmasına vesile olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi. Merkezin, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) 2020 yılı Covid-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı çağrısı kapsamında alınan mali destekle kurulduğunu açıklayan Çökmez, şunları söyledi:

TERZİLİK USULÜYLE HİZMET

“Dış Ticarette Milli Güç İçin Dijital Çözüm Uzaktan Erişim ve Sürdürülebilirlik başlıklı projemiz kapsamda 1 Temmuz 2020’de Bölge Müdürlüğü bünyesinde kurulan Dış Ticaret İstihbarat Merkezimiz, dış ticaret istihbarat kanallarını kullanarak, danışmanlık talep eden firmalara hedef pazar tespiti, hedef müşteri tespiti veya sürdürülebilir hedef tedarikçi tespiti hizmetlerini, terzilik usulü şeklinde firmaya özel, firmanın talepleri, ürün bilgileri, pazar bilgileri, rakip bilgileri gibi kriterlerini göz önünde bulundurarak rapor hazırlamakta ve firmalarımızı sistemli bir şekilde küresel pazarlara açılmasına destek olmaktadır. Sanayimize ve sanayicimize katkı sağlayacak projeler üretmeye veya bu amaçla hazırlanmış projelerde yer almaya devam edeceğiz.”

YENİ NESİL ENDÜSTRİ ANLAYIŞI

İAYOSB’de otomotiv yan sanayiden inşaata, elektrikten gıdaya, plastikten kimyaya kadar birçok farklı sektörden firmanın faaliyet gösterdiğini anlatan Murat Çökmez, “Bölgemizdeki 154 sanayi tesisinin yaklaşık yüzde 30’u metal sektörüne tabi diyebiliriz. Bu çeşitlilikler sayesinde de bölge içerisinde tedarikçi yahut müşteri bulan ve birbiriyle ticaret yapan işletmelerimizde mevcut” diye konuştu.

İAYOSB Yönetim Kurulunun geçmişin güçlü mirası üzerine, yeni nesil endüstri anlayışını inşa ettiğini dile getiren Murat Çökmez, “Sanayide dijital dönüşümü, nesnelerin internetini, büyük veri ve bulut bilişim sistemlerini önemsiyor; bilgiyi üretme, üretilen değeri ihracat sahnesine çıkarma, ürünlerimize nitelik kazandırma ve endüstrideki katma değeri artırma yönünde titizlikle ilerliyoruz” dedi.

AVANTAJLI KONUM

İAYOSB’nin hem bulunduğu konum hem de sunduğu hizmetler ve yenilikçi yapısıyla İstanbul sanayisinin önemli yapı taşlarından biri olduğunu vurgulayan Çökmez, İstanbul Tuzla’da, Kocaeli sınırında, yer alan bölgenin, TEM Otoyoluna 1, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 7 ve limana 17 kilometre uzaklıkta olduğunu belirtti. İAYOSB’nin bu avantajlı konumuyla sadece İstanbul’a değil çevre illere de hitap ettiğine dikkat çeken Çökmez “OSB’miz tek bir kente değil bölgeye ve ülkemize değer katmaya büyük bir özveriyle devam etmektedir” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.