Ekonomimiz ile ilgili görüşlerimizi sizinle paylaşmak istiyorum. İşsizlik oranı mart ayında tekrar tek haneli rakamlara döndü. Yüzde 9,9 Mart ayı için iyi. Tahminimiz önümüzdeki aylarda bu düşüşün devam edeceğidir. Büyüme oranımıza baktığımızda, azalarak da olsa sanayideki büyüme devam ediyor. Ancak kapasite oranlarının artık endişe edilecek noktaya geldiğini görebiliyoruz. Türkiye genelinde gecen yıla oranla yüzde 2.7,  Kocaeli bazında ise neredeyse yüzde 4,4 oranında bir düşme görebiliyoruz.  Lastik sektöründeki firmalarımızın çalışanları zorunlu izinlere çıkartarak vardiya azalttığını biliyoruz. Ekonomideki bu yavaşlama cari açığımızı azalttığını görüyoruz. Gecen yıl Nisan ayı cari açığımız 7.7 milyar iken bu yıl aynı ayın açığı 5 milyara geriledi. Hala önemli bir sorun. Ancak son aylarda petrol fiyatlarındaki gerileme cari açığımızın daha da hızlı düşmesine neden olacağını gözlüyoruz. Tabi bu gelişmede ileride ülkemize giren Ortadoğu sermayesinde azalmalar olabileceğini bilmemizi gerektiriyor. Ayrıca gelişen Ortadoğu pazarı, petrol gelirlerinin azalması sonrası alım gücünde önemli azalmaların olması nedeni ile hem ihracatımız hem de inşaat firmalarımız için daralma getireceğini tahmin etmekteyiz. İddialı bir beklenti olmakla birlikte, petrol fiyatlarının 50 Dolara kadar düşebileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle B, C planlarımız olmalı. Ayrıca önümüzdeki dönemde Euro’nun değer kaybını, ihracatçılarımız önünde potansiyel sorun olarak görüyoruz.

 

Enflasyon oranımıza baktığımızda, önümüzdeki aylarda yatay seyrinin devam edeceğini tahmin ediyoruz. Sonuç olarak tüm bu göstergeler büyüme oranımızı da belirliyor. Geçen meclis konuşmamda da belirttiğim gibi ilk üç aydaki büyümenin yüzde 3 civarında olacağını bekliyoruz. Yılın ilk beş ayında bütçe performansımız oldukça olumlu. Geçen yıl ile benzer şekilde yılın ilk beş ayını hemen hemen denk bütçe ile kapattık. Sadece Mayıs ayında bütçe 4,6 milyar TL fazla vermiştir. Bu da son derece sevindirici bir gelişme. Denk bütçeyi çok önemsiyoruz. Denk bütçe; az borçlanma; düşük faiz; çok yatırım; daha fazla büyüme. Bütçedeki iyileşmeyi incelediğimizde, bunun kemer sıkma ile sağlanmadığını, yani harcamalardaki yüzde 15 artışa ve ithalatın azalmasına rağmen gelirlerdeki artıştan kaynaklandığını görüyoruz. Beklentimiz söz konusu performansın önümüzdeki aylar da sürdürülmesidir. Yılı denk bütçe ile kapatabilirsek, kredi notumuzun artacağını unutmamalıyız. Şubat ayında açıklanan Yeni Teşvik Sitemi, geçen hafta Salı günü yayınlanan Kararname ile açıklandı. Prensip olarak yeni teşvik paketini olumlu buluyoruz.
 
Bildiğiniz gibi, pakette 4 ayrı teşvik var. Genel Teşvik Uygulamaları, Bölgesel Teşvik Uygulamaları, Büyük Ölçekli Yatırımların teşviki, Stratejik Yatırımların teşviki. Biz 6 bölgede birinci bölgedeyiz. Dolayısıyla bölgemizde sadece büyük ve stratejik yatırımlar destekleniyor. Yeni teşvik paketinde stratejik yatırımlar bölge farkı gözetmeksizin 5. Bölge desteklerinden yararlanıyor. Şayet yatırım 6. Bölgede yapılırsa ilave destekler de alıyor. Ayrıca otomotiv teşvikleri bizim bölgemizdeki otomotiv firmalarını önemli ölçüde etkileyecek. 100 bin otomobil üreteceğini taahhüt eden, ya da üretim kapasitesini 100 bin artıran firmalarımızın belli segmentlerde gümrüksüz otomobil ithal etme hakkı kazanmalarını olumlu buluyoruz. Bu uygulama mevcut fabrikaların ilave yatırım yapmasına ve yeni markaların ülkemize yatırıma gelmesine neden olacaktır. 1. Bölge, yani gelişmiş bölge olarak bölgemizdeki OSB’lere bir alt bölge teşvikinin verilmesi de güzel bir gelişmedir. Oda olarak bölgemizde iki adet Islah OSB girişimimiz bulunuyor. Ancak bu alanlar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar Planı kapsamında sanayi lekesi olarak işaretli değiller. Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz ile planların değiştirilmesi için çalışarak, bu alanların sanayi alanına dönüşümünü sağlamaya çalışacağız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.