Türkiye’de ilk defa Yıldız Teknopark, bünyesinde yer alan firmalara yönelik performans teşvik uygulamasını hayata geçirerek, üniversitelerde üretilen bilimsel araştırmaların endüstride kullanılması ve ticari ürüne dönüşmesini sağlayacak üniversite sanayi iş birliği modeline 2019 yılında büyük ölçüde destek sağlamıştır. Yıldız Teknopark kuruluşundan bugüne kadar gelişimini hem nitelik hem de nicelik olarak artırmış, bu anlamda da 2019 yılı başında Maslak bölgesinde yeni bir Ar-Ge, İnovasyon, Teknoloji ve Eğitim üssü oluşturma çalışmalarına başlamıştır.

10. yılını kutlayacak olan Yıldız Teknopark; Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında öncelikli alanlarda girişimcilere özel ulusal ve uluslararası büyüklükte dört farklı hızlandırıcı program düzenlenmesi planlanmıştır. Türk sanayisinin araştırma-teknoloji geliştirme yeteneğinin, yenilikçi kültürünün ve rekabet gücünün artırılmasına katkıda bulunmak amacıyla Yatırım Fonu kurarak girişimcilik ekosisteminin desteklenmesi hedeflenmiştir. Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde bilimsel çalışmalar sonucu elde edilen fikri ürünlerin, endüstriyel ürün haline gelmesi için oluşan patent portföyünün ticarileşmesi için yapılacak çalışmalar 2020 yılı için belirlediğimiz hedeflerin en önemlisi olarak kurgulanmıştır.  Bu iş birliği ile yürütülen üniversite sanayi faaliyetleri, yıl içerisinde 8 fakülte ve 150 akademisyen ile birlikte toplam 5 milyon TL’nin üzerinde 70 proje ile hayata geçmiştir.

Yıldız Teknopark, 2020 yılı içerisinde eğitim altyapısının geliştirilmesi ve nitelikli işgücünün yetiştirilmesi adına destek programları tasarlamış ve yürütülmesi planlanmıştır. Bu kapsamda, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin öncelikli alan olarak belirlediği biyoteknoloji, akıllı ulaşım, enerji sistemleri ve ileri malzeme teknolojileri alanlarında yer alan projelere ağırlık vermek, üniversite sanayi işbirliği projelerine katılan akademisyen sayılarında artış sağlamak, üniversite patent portföyünde yer alan patentlere yönelik üniversite sanayi iş birliği projeleri kurgulamak, ticarileşme faaliyetlerine katkı sağlamak ve uluslararası fon programlarına yönelik üniversite sanayi iş birliği projelerini gerçekleştirmek gibi hedefler yer almaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.