TÜRK MALI ALGISINI GÜÇLENDİRECEK

TTG’nin kuruluş, görev ve faaliyetleri ile çalışma usul ve esaslarını belirleyen yönetmelik resmi gazetede yayımlandı. Buna göre, TTG kurallarının toplantıları artık elektronik ortamda yapılabilecek.

TÜRK MALI ALGISINI GÜÇLENDİRECEK

TTG’nin kuruluş, görev ve faaliyetleri ile çalışma usul ve esaslarını belirleyen yönetmelik resmi gazetede yayımlandı. Buna göre, TTG kurallarının toplantıları artık elektronik ortamda yapılabilecek.

21 Kasım 2020 Cumartesi 12:45
TÜRK MALI ALGISINI GÜÇLENDİRECEK

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bünyesinde, "ihracatın geliştirilmesi ve Türk malı algısının dünya pazarlarında güçlendirilmesi" amacıyla kurulan Türkiye Tanıtım Grubu'nun (TTG) kuruluş, görev ve faaliyetleri ile çalışma usul ve esasları belirlendi. Ticaret Bakanlığı'nın, TTG'nin daha hızlı ve etkin karar almasının sağlanması amacıyla hazırlanan Türkiye Tanıtım Grubunun Kuruluş ve Görevleri Hakkında Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

TİM NEZDİNDE KURULDU

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Ticaret Bakanlığı yönetmeliğinde, "TTG, Bakanlıkça belirlenen ihracat politikaları, stratejiler, hedef pazarlar ve tanıtım faaliyetleri çerçevesinde, ihracatın geliştirilmesi ve Türk malı algısının dünya pazarlarında güçlendirilmesi amacıyla faaliyet göstermek üzere TİM nezdinde kurulmuştur" denildi.

Yönetmelikle, TTG Danışma Kurulu'nun, üyelerin uzmanlık alanlarına göre daha sık toplanması ve karar almasının kolaylaştırılması için genel ve sektörel toplantılar düzenleme görevi verildi. Ayrıca  yeni nesil teknoloji kullanımının artması ve Kovid-19 salgınıyla iş yapma yöntemlerinin değişmesi göz önünde bulundurularak Yönetim ve Danışma kurullarının toplantıları elektronik ortamda gerçekleştirilmesine imkan tanındı.

KURULLARIN GÖREVLERİ TANIMLANDI

Yönetmelikte, TTG organlarından Danışma Kurulu’nun oluşum ve görevleri şöyle tanımlandı:

"Danışma Kurulu; Sektörler Konseyi başkan ve üyeleri ile İletişim Başkanlığı temsilcisi ve Bakanlığın ilgili Genel Müdürlerinden oluşur. İlaveten TİM´in teklifi ve Bakanlık onayı ile belirlenen TTG´nin faaliyet konuları ile ilgili uzman üyeler Danışma Kurulunda yer alır. Yazılı mazeret sunmaksızın üst üste iki toplantıya katılmayan uzman üyenin Danışma Kurulu üyeliği düşer.”

TTG Yönetim Kurulu'nun da, TİM başkanı, Bakanlıkça belirlenen bir Bakanlık temsilcisi ile TİM´in teklifi ve Bakanlık onayı ile Danışma Kurulu üyeleri arasından belirlenen üyelerden oluşacağı belirtilen yönetmelikte, TTG İcra Direktörlüğü ve görevleri de “İcra Direktörlüğü; Yönetim Kurulunun teklifi ve Bakanlığın olumlu görüşünü almak kaydıyla görevlendirilen bir İcra Direktörü ile yeterli sayıda uzman personelden oluşur" şeklinde tanımlandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.