MERMER DELEN VİRÜS!

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Kovid-19’un mermer sektörüne ağır darbe indirdiğinin bilgisini verdi. KOBİ’lerin krizi fırsata çevirmek için imkan kolladığını söyleyen Kaya, tahsilat sıkıntısının giderilmesi gerektiğini ifade etti.

MERMER DELEN VİRÜS!

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Kovid-19’un mermer sektörüne ağır darbe indirdiğinin bilgisini verdi. KOBİ’lerin krizi fırsata çevirmek için imkan kolladığını söyleyen Kaya, tahsilat sıkıntısının giderilmesi gerektiğini ifade etti.

02 Eylül 2020 Çarşamba 17:08
MERMER DELEN VİRÜS!

HEDEFLER REVİZE EDİLECEK

Türkiye'nin yer altı zenginliklerini "Hayatımız Maden" mottosuyla ekonomiye kazandıran Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Covid-19’un 2020 hedeflerini saptırdığını dile getirdi. 2019 yılını yüzde 3'lük ihracat artış hızıyla 946 milyon dolar döviz geliri ile geride bıraktıklarını söyleyen Mevlüt Kaya, “2020 yılına da büyük umutlarla girdik. 2020 yılı için ihracatta 1 milyar doları aşma hedefi koymuştuk. 2020 yılının ilk ayında ihracatımızdaki yüzde 22'lik artışla 2020 yılına güzel bir giriş yaptık ve 76.5 milyon dolar dövizi ülkemize kazandırdık” bilgisini verdi. Türk madencilik sektörünün açık ara en büyük ihracat pazarı Çin'in Wuhan şehrinde Aralık ayında ortaya çıkan ve kısa sürede pandemiye dönüşen Covid-19 virüsünün sadece madencilik sektöründe değil, tüm sektörlerde 2020 yılı için tüm dünyanın ekonomik hedeflerinin revizesini gündeme getirdiğini söyleyen Kaya, “Covid - 19'un etkisiyle 2020 yılı Ocak – Haziran döneminde Türkiye Geneli maden ihracatımızı yüzde 15'lik kayıpla 1,5 milyar dolar olarak gerçekleştirdik. Doğal taş ihracatına baktığımız ise Ocak-Haziran 2020 döneminde yüzde 16’lık bir kayıpla 730 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirdik.  Blok doğal taş ihracatımız ise bu dönemde Çin pazarındaki talep düşüklüğü nedeniyle yüzde 35 kayıpla 261 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2020 yılının başında Çin'in Wuhan kentinde başlayan ve tüm Dünya ülkelerine yayılan COVID-19 virüsü salgını nedeniyle dünya ekonomisi durma noktasına geldi” şeklinde konuştu.

   

KADEMELİ OLARAK ARTABİLİR

Yılbaşından itibaren diğer sektörler fuar, ticaret heyeti gibi etkinlikleri yaparken maden sektörünün önemli etkinliklerinin iptal edilip ertelendiğini söyleyen Kaya, 2020’ye etkinliksiz başladıklarını ifade etti. “Ocak ayında en büyük alıcımız olan Çin'e normal seyreden blok mermer ihracat rakamları Şubat ayında yüzde 43, Mart ayında yüzde 68 oranında düşmüş Nisan ve Mayıs aylarında ise normalleşmeye başlayarak Haziran 2020 dönemini  bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 13 kayıpla kapadı” diyen Kaya, “Mayıs ayından itibaren Çin’den gelecek doğal taş talebinin kademeli olarak artış göstermesini bekliyoruz” şeklinde konuştu. Firmaların bu dönemde doğal taş ürünlerinin resimlerinin gönderilmesi yoluyla satışlarına az da olsa devam ettiğini ifade eden Kaya, “Bu sürece katkı sağlaması amacıyla, Bizde Çin’den ciddi sayıda bir alıcıyı karantina süreçlerini de dikkate alarak Sağlık Bakanlığımızla ve Ticaret Bakanlığımızla koordineli olarak Türkiye’ye getirmeyi planlıyoruz. Şu an birçok Çinli alıcı firma Türkiye’ye geliyor. Bu firmalarımızı blok mermer üreticisi firmalarımızla buluşturmayı planlıyoruz. Şu an İtalya ve İran’dan Çin’e ihracat yapılamıyor. Ancak Türkiye’den ihracat şu an Çin’e gerçekleşiyor. Bu dönemde firmalarımızın Çinli firmalara sürekli kendini hatırlatarak bu durumu fırsata çevirme şansı var” açıklamalarında bulundu.

   

KOBİ’LERDE TAHSİLAT SIKINTISI

İhracatta yaşanan bu sıkıntıların yanında ülke içerisinde tüketilen hammaddeleri sağlayan madencilik sektörünün alt kollarında faaliyet gösteren özellikle KOBİ niteliğindeki şirketlerin üretim ve tahsilat süreçlerinde telafisi zor sıkıntılar yaşamaya başladığını ifade eden Başkan, sözlerini şöyle noktaladı: “24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ ve Malatya illerinde meydana gelen depremden dolayı bu illerde doğrudan etkilenen maden ruhsat sahipleri ve rödavansçıların da vermeleri gereken rapor, proje gibi beyanları 30 Eylül 2020 tarihine uzatılmış, yapmaları gereken devlet hakkı ve ruhsat bedeli ödemeleri de 28 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılmıştır. Türk madenciliği henüz değerini tam olarak bulabilmiş değil, değerini bulması için Birlik olarak, Ticaret Bakanlığımızın da destekleriyle, aktif 2 UR-GE projemiz faaliyetlerine bu dönemde elektronik ortamda yaptığı toplantılar ile devam ediyor ve ABD, Katar pazarlarına yönelik elektronik sektörel ticaret heyetleri organize etmeyi planlıyoruz. Bu heyetlere Ticaret Bakanlığımızca uygulanacak "Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi Hakkında Karar"ın çok büyük katkıları olacağını düşünüyorum. Ben ve yönetim kurulum bu sektörde taşın altına elimizi değil gövdemizi koymuş durumdayız; ancak sektör olarak yaşanan salgın süreci nedeniyle önümüzde gerçekten ciddi günler bizi bekliyor. Ama bizim mottomuz, inadına ihracat, inadına üretimdir. Çünkü başka kurtuluşumuz ve başka bir Türkiye yok. Türkiye'nin 2020 yılında pozitif büyüme rakamına ulaşabilmesi için tek çıkış yolu ihracatını arttırmaktır. Bunun için bugüne kadar verilmiş desteklerin yılın geri kalanında artarak devam etmesi gerekmektedir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.