FAS GÜMRÜK VERGİLERİNİ YÜZDE 90 ARTIRDI

Türk firmalar Kuzey Afrika ülkelerine mal girişinde sorun yaşıyor. Özellikle Fas’ta son bir aydır gümrüklerde normalin beş katına varabilen bekleme süreleri söz konusu.

FAS GÜMRÜK VERGİLERİNİ YÜZDE 90 ARTIRDI

Türk firmalar Kuzey Afrika ülkelerine mal girişinde sorun yaşıyor. Özellikle Fas’ta son bir aydır gümrüklerde normalin beş katına varabilen bekleme süreleri söz konusu.

13 Ekim 2020 Salı 16:14
FAS GÜMRÜK VERGİLERİNİ YÜZDE 90 ARTIRDI

Türk ihracatçılar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin ardından Kuzey Afrika pazarında da sıkıntı yaşamaya başladı. Hazırgiyim ve konfeksiyon sektöründeki Türk firmalar son haftalarda başta Fas olmak üzere Kuzey Afrika ülkelerine mal girişinde sorun yaşıyor. İhracatçılar özellikle Fas’ta son bir aydır gümrüklerde normalin beş katına varabilen bekleme sürelerinden şikayet ediyor.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin bir yıldan uzun süredir Türk mallarına yönelik gayriresmi boykotunu aşmaya çalışan Türk ihracatçılar, şimdi de Kuzey Afrika ülkelerine ihracatta sıkıntı yaşamaya başladı. TİM verilerine göre Türkiye'nin Fas'a ihracatı 2019 yılında 2,24 milyar dolar, Cezayir'e 1,86 milyar dolar oldu.

Hazırgiyim ve konfeksiyon sektöründeki Türk firmalar son haftalarda başta Fas olmak üzere Kuzey Afrika ülkelerine mal girişinde sorun yaşarken; ihracatçılar özellikle Fas’ta son bir aydır gümrüklerde normalin beş katına varabilen bekleme sürelerinden şikayet ediyor. Fas'ın Türk mallarına uyguladığı gümrük vergilerini beş yıllık bir süre için yüzde 90'a varan oranda artırma kararı ise bu pazarı sadece hazırgiyim değil tüm sektörler açısından zora sokacak.

TİCARET BAKANLIĞI'NA BİLGİ VERECEK

TOBB Konfeksiyon ve Hazır Giyim Meclisi Başkanı Şeref Fayat, Kuzey Afrika'ya gönderilen hazırgiyim ve konfeksiyon ürünlerinin ülke girişlerinde son haftalarda sıkıntılar gözlendiğini belirterek "Kuzey Afrika ülkelerinde yeni başlayan bir tarife dışı işlem söz konusu” dedi. Ortada resmi bir evrak  olmamasına rağmen, Laleli'den, Osmanbey'den o bölgelere mal yollayan üyelerden bazı serzenişler duyduklarını ifade eden Fayat, "Malların bekletilmesi, 'onun gümrüğü vardı, bunun gümrüğü vardı' gibi tarife dışı işlemler yapma yoluna gitmek gibi. 'Bu mal gümrüklü' deyip tarife dışı birtakım işlemler yapmaya çalışmaları, bu tartışma sebebiyle malların içeri alınmadığı ile ilgili üyelerimizden gelen bilgiler var. Son dönemde böyle bir sorun oldu. Ticaret Bakanlığı'na bilgi sunma kararı verdik" dedi.

" 15 GÜNÜ BULAN BEKLEMELER VAR"

Laleli Sanayici ve İşinsanları Derneği (LASİAD) Başkanı Giyasettin Eyyüpkoca da bölge ülkelerine yapılan ihracatta sıkıntı yaşadıklarını ve malların gümrükte bekletilme sürelerinde ciddi yükselişler olduğunu kaydederek bölgedeki siyasi gelişmelerin ticareti de etkilediğine işaret etti. Eyyüpkoca, "Maalesef şu an Ortadoğu'da çok karışık bir durum söz konusu. Siyasi anlamda herkesin bir safı, duruşu var. Özellikle Suudi Arabistan, BAE bir taraf oldu, biz bir taraf olduk. Ortadoğu'daki ülkelerin bir kısmı onlardan yana tavır koydu, bir kısmı bizden yana tavır koydu" diye konuştu. DTÖ kuralları gereği resmi olarak, belgeli şekilde zaten ticaretin engellenemeyeceğine vurgu yapan Eyyüpkoca , “ Dolayısıyla ağırlaştırma, yavaşlatma, tam sayım uygulamasına geçme gibi bazı şeyler uygulanıyor. Özellikle Fas kısmında bu çok fazla. Cezayir'de de var, Tunus'ta bir miktar daha az" açıklamasında bulundu.  Kuzey Afrika'daki durumun özellikle son 1-1.5 aydır biraz daha tırmandığını ifade eden Eyyüpkoca, şunları söyledi:

 "Fas'ın zaten öteden beri katı bir durumu söz konusu. İçeride üretimi daha fazla destekleyebilmek için özellikle gümrük vergileri noktasında yüksek tarifeler uyguluyor. Ama Fas'ın Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır denkleminde yer alması bize karşı tavrını biraz daha zorlaştırdı, eskiye göre daha da sertleşti. Firmalarımızdan haftalık ya da 15 günlük bilgilendirme alıyoruz. Geldiğimiz noktada Afrika'nın o bölgesinde bir yavaşlatma, ağırlaştırma eylemi var... Mal girişi var ama zorlaştırarak. İki günde gidecek mal 12 günde gidiyor, beş günde gidecek mal 15 günde gidiyor."

"AVRUPALI MARKALARIN PAY KAPMA ÇABASI"

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Hadi Karasu, Kuzey Afrika ülkelerinin son dönemde Türk mallarına tarife dışı engeller çıkardıklarını söyledi. Pandemi ile beraber Avrupa’nın tedarik açısından ilgisinin Türkiye, Fas, Tunus, Cezayir gibi yakın ülkelere kaydığını  anlatan Karasu, “ Avrupalı markalar üretimlerini Çin’den Türkiye ve Kuzey Afrika ülkelerine kaydırmak istiyor. Bu ülkeler de bunu görüyor ve Türkiye'yi oyunun olabildiğince dışında tutabilmek adına tarife dışı engeller çıkarıyorlar” dedi. Özellikle son birkaç aydır Türk markalara ve üreticilere yönelik tarife dışı engeller çıkarıldığını kaydeden Karasu “ Türkiye'yi Akdeniz çanağından ürün tedarik etmek isteyen markaların radarına sokmak istemiyorlar. Fas’ın 1200 kalem ürüne ek vergi getirmesi de bu yaklaşımın sonucu" yorumunu yaptı. Karasu, Fas’ın gümrük vergilerine ilişkin düzenlemeyle birlikte Türk mallarının ülkeye girişini azaltarak, Türkiye lehine oluşan ticaret açığını da azaltmak istediğini söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.