YERLİ TESTTE ENVANTER ATAĞI

Oluşturduğu envanter ile 42 bini aşkın test kalemine pozitif katkıda bulunan TRTEST Test ve Değerlendirme A.Ş, savunma sanayi firmalarına “yerli ve milli” kimlikle hizmet veriyor. Şirket, oluşturduğu envanterle belli özellikteki ürünlerin ihtiyaç duyduğu testlerin yüzde 90’ının yurt içinden karşılanmasını imkânlı hale getirdi.

YERLİ TESTTE ENVANTER ATAĞI

Oluşturduğu envanter ile 42 bini aşkın test kalemine pozitif katkıda bulunan TRTEST Test ve Değerlendirme A.Ş, savunma sanayi firmalarına “yerli ve milli” kimlikle hizmet veriyor. Şirket, oluşturduğu envanterle belli özellikteki ürünlerin ihtiyaç duyduğu testlerin yüzde 90’ının yurt içinden karşılanmasını imkânlı hale getirdi.

05 Temmuz 2021 Pazartesi 12:07
YERLİ TESTTE ENVANTER ATAĞI

2018 yılından bugüne kadar geçen sürede Türkiye’de mevcut test altyapı envanterini çıkarmak konusunda hatırı sayılır bir yol kat eden TRTEST Test ve Değerlendirme A.Ş, oluşturduğu envanter ile halihazırda Türkiye genelinde yapılabilen 42 binden fazla test kalemine, test metotlarını ve test prosedürlerini içeren 16 binden fazla standarda, 1.900’den fazla test altyapısına ulaşabiliyor. Envanteri www.tr-test.com.tr adresinden ücretsiz olarak erişilebilen bir platforma aktaran ve bilgilerin güncel tutulduğu, konusu test olan tüm paydaşların buluşabildikleri bir ekosistem oluşturan TRTEST, en son Mart 2021’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile imzalanan protokol vesilesiyle Bakanlık bünyesinde bulunan LABs PORTAL’de yer alan üniversitelerin test altyapı envanterine de bu yapı üzerinden erişim sağlanmasına imkân tanıdı. Sanayi gazetesine değerlendirmede bulunan TRTEST Genel Müdürü Bilal Aktaş, “Oluşturulan bu envanterden elde edilen bilgiler ile 35 laboratuvar ile çözüm ortaklığı ve iş birliği sözleşmeleri imzalanarak, savunma sanayi firmalarının boyutları 1 metreküpün altında olan ürünleri için ihtiyaç duyduğu testlerin yaklaşık yüzde 90’ının yurtiçinden karşılanmasını sağlayabilen bir yapıya erişilmiştir” diye konuştu.

BELGELENDİRMEDE YOL KAT EDİLDİ

Savunma ve havacılık sektörünün test alanındaki ihtiyaçlarını karşılama misyonunun yanı sıra sektörün büyük aktörleri ile yapılan çalışmalar ve görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Bilal Aktaş, “Savunma sanayisinde ürün belgelendirme konusundaki eksik ve bu konuda oluşan talepten yola çıkılarak ürün belgelendirme konusunda da çalışmalara başlandı. Bugün gelinen noktada belgelendirme çalışmalarında süreçlerin nasıl ele alınacağı, kriterlerin nasıl belirleneceği, üreticilerin nasıl bir araya geleceği, mutabakat toplantılarının nasıl yapılacağı, test prosedürlerinin nasıl gözden geçirileceği gibi konularda bir kurum kültürü oluşturuldu. Bu yetkinlik Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi ile 2019’un başında başlatılan ve siber güvenlik ürünlerinin test ve belgelendirmesini konu alan projede uygulamaya koyuldu. Proje kapsamında, Firewall, SIEM, DLP, Uç Nokta Güvenliği, Siber Tehdit istihbarat, Güvenli Mesajlaşma, Zafiyet Yönetimi, Kimlik ve Erişim Yönetimi, Yönetişim Risk Uyumluluk, Video Konferans, IoT ürün gruplarında üreticilerin ürünleri, oluşturulan kriterler ve kriterler kapsamında oluşturulan test metodolojileri çerçevesinde TRTEST ve yetkilendirdiği alt yükleniciler ile değerlendirildi ve testlerden başarı ile geçenlere TRTEST tarafından TRTEST Ürün Uygunluk Sertifikası verildi. Bugüne kadar toplam 18 firmaya ürün uygunluk sertifikası verdik. Ayrıca WAF, NAC, SD-WAN, DATA-DIODE ve Adli Bilişim ürün gruplarında da kriter çalışmaları sürüyor” dedi.

UYGUNLUK SERTİFİKASI HAMLESİ

Ürün belgelendirme faaliyetleri kapsamında SSB ve ASELSAN ile yürütülen ortak projeler ve  iş birliği protokolleri çerçevesinde üreticilerin ürünlerinin beyan edilen şekilde olduğunun ve yerliliğinin kontrolünü kapsayan gözden geçirme ve belgelendirme faaliyetlerinde bulunarak “TRTEST Onaylı Ürün Belgesi” verilmesine yönelik çalışmaların da devam ettiği bilgisini paylaşan Bilal Aktaş, “ASELSAN ile bu konuda bir iş birliği protokolü imzalanarak, ASELSAN tarafından yürütülen millileştirme ve yerlileştirme faaliyetleri kapsamında geliştirilen ürünlerin test ve sertifikasyon faaliyetlerinin TRTEST tarafından yürütülmesi amaçlandı. Burada işleyiş ASELSAN tarafından belirlenen ürünlere ilişkin gerekliliklere uygun olarak TRTEST tarafından test prosedürleri oluşturulması, test faaliyetlerinin, TRTEST’in hazırladığı ve ASELSAN’ın onayladığı prosedürlere uygun olarak, TRTEST tarafından ifa edilmesi ve raporlanması şeklinde planlandı. İş birliği sayesinde ürünlerin ASELSAN veya üçüncü taraflarca önceden yapılmış testlerine ait raporların TRTEST tarafından incelemesi, değerlendirilmesi, kontrolü veya doğrulanması hizmeti ve testleri geçerli ürünlere ilişkin TRTEST tarafından ürün uygunluk sertifikası verilmesi sağlanacak” şeklinde konuştu.

52 FİRMA FAYDALANDI

“Gelişen büyüyen savunma sanayimizde yerli ürünlerin kullanımının artırılması amacıyla yerli olduğu beyan edilerek SSB YETEN Portal’e girişi yapılan savunma sanayi ürünlerinin test ve sertifikasyon sürecinden geçirilerek TRTEST tarafından belgelendirilmesi projesi de başlatılmıştır” diyen Aktaş, son olarak şu şekilde bilgi verdi: “Test faaliyetleri kapsamında değinilebilecek bir diğer konu da KOSGEB’in destekleri… AR-GE, ÜR-GE ve İnovasyon Destek Programı ve işletme geliştirme kapsamında KOBİ’lerin TRTEST’ten alacakları hizmetler 2021 yılından itibaren KOSGEB tarafından destekleniyor. Test ve belgelendirme faaliyetleri dışında  TRTEST Test ve Değerlendirme A.Ş  Kalecik İHA Test Sahası, Koyunbaba Su Üstü/Su Altı Test Sahası kurulumu ve işletimi, Aksaray Atış/Test Sahası işletilmesi, CIP Laboratuvarı Projesi konularında da faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Kalecik İHA Test Sahası Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından TRTEST’e tahsis edilen Kalecik bölgesinde 3 hava sahasında İHA uçuşları yapıyor. Kalecik İHA Test Merkezinde insansız uçak sistemlerinde AR-GE çalışmaları yapan firmalara yer destek hizmeti veriliyor. Bugüne kadar toplam 52 firmaya hizmet sağlandı. Ayrıca 2020 yılı Kasım ayından itibaren yine sektörün ihtiyaç duyduğu MIL STD 810, RTCA DO 160 ve 461 F EMI EMC konularında sektörün önde gelen firmalarından yaklaşık 100 mühendise de eğitim verildi.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.