SEKTÖRÜN KALBİ HAB OSB’DE ATACAK

Türkiye’de alanında ilk ve tek organize sanayi bölgesi olan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB, yatırımcı ilgisine yetişemiyor. 160 parselin birkaç sene içinde dolduğu OSB, yüzde 100 doluluğa ulaştı.

SEKTÖRÜN KALBİ HAB OSB’DE ATACAK

Türkiye’de alanında ilk ve tek organize sanayi bölgesi olan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB, yatırımcı ilgisine yetişemiyor. 160 parselin birkaç sene içinde dolduğu OSB, yüzde 100 doluluğa ulaştı.

03 Temmuz 2021 Cumartesi 09:34
SEKTÖRÜN KALBİ HAB OSB’DE ATACAK

Ankara Sincan’da, TUSAŞ/TAI yerleşkelerinin yanında 730 hektar büyüklüğünde bir arazi üzerine kurulan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas (HAB) OSB, bu alanda Türkiye’nin ve dünyanın en önemli merkezlerinden biri olmayı hedefliyor. Henüz kuruluş aşamasında olan ve arsalarının tamamı tahsis edilen OSB, havacılık ve uzay alanındaki dev kuruluşlara ev sahipliği yapacak. Ankara kent merkezinin kuzey batısında konumlandırılan ve şehir merkezine yaklaşık 35 kilometre mesafede bulunan HAB OSB’de firmalar şimdiden üretime geçmeye başladı. Uzay ve havacılık alanlarında yerli sanayinin destekleneceği, yerli ve yabancı firmaların bir araya getirilerek sinerji sağlanacağı ve yüksek katma değerli ürünlerin ihracatını arttıracağı OSB, Ankara’yı bu bir adım daha öne çıkaracak.

GÜÇLÜ TÜRKİYE, GÜÇLÜ SANAYİ

Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB (HAB OSB) Başkanı ve aynı zamanda Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, 2018 Şubat ayında arsa tahsislerine başlanan HAB OSB’de yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldığını söyledi. Bunun, havacılık ve uzay sanayi alanında böyle bir yapılaşmaya olan ihtiyacın ne kadar büyük olduğunu gösterdiğini dile getiren Tüfekçi, güçlü Türkiye için güçlü bir savunma sanayinin önemine dikkat çekti. Tüfekçi, “Bu alanda kendi ürünlerimize kadar ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde sektörün kalbi olarak nitelendirdiğimiz HAB OSB’nin sadece Ankara için değil Türkiye için ne kadar büyük bir öneme haiz olduğunu görüyoruz” dedi.

160 FİRMAYA YER TAHSİSİ

HAB OSB hakkında bilgi veren Başkanı Tüfekçi, bölgede 160 firmaya yer tahsisi yapıldığını, bu firmalar arasında yatırımlarını tamamlayanların, üretim ve ihracata başlayanların olduğunu kaydetti. 2015 yılında 723 hektar alan üzerine, uzay ve havacılık alanında “ihtisas OSB” statüsünde kurulan HAB OSB’nin, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nin bir projesi olarak kurulduğunu dile getiren Tüfekçi, “Bölge hayata geçirilirken havacılık, uzay ve uydu sistemleri konusunda Türkiye’nin uzman kuruluşu Türk Uzay ve Havacılık Sanayi A.Ş (TUSAŞ)’nin yanında, sektör firmalarının toplanarak aralarında fiziki bir etkileşimin olmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

DÜNYA LİDERLİĞİ AMACI

Sektör firmalarının bir arada olmasının, birbirlerini tanımasının, yetkinliklerini bilmesinin, aralarında etkileşim ve iletişimin bulunmasının çok önemli olduğuna dikkat çeken Tüfekçi, “Hem firmalarımızın AR-GE çalışmalarında hem geliştirdikleri kendi ürünlerinde hem de seri üretimlerinde çok büyük fayda sağlanıyor. Asıl büyük amacımız ise kendi ürünlerini üreten ve dünyaya pazarlayan ülkemizi, uluslararası platformlarda hatta dünya çapında sektörle ilgili tanınır hale getirmek. Dünyada uzay ve havacılığın kalbini HAB OSB yapabilmek” dedi.

EKOSİSTEM GENİŞLEYECEK

Celal Sami Tüfekçi, HAB OSB’nin Ankara’da kurulmuş olmasının sebebini, sektörünün ana yüklenicilerinin Ankara’da bulunması ve buna bağlı olarak savunma sanayi firmalarının, KOBİ’lerinin Ankara’da kurulmuş ve faaliyet gösteriyor olması olarak açıkladı. Mevcut ekosistemin korunması ve daha da büyümesi için Ankara’nın ilk etapta en doğru seçim olduğunu kaydeden Tüfekçi, “Amacımız sadece Ankara’da bu faaliyetlerin yürütülmesi değil elbette, devamında Türkiye’nin birçok bölgesinde böyle önemli faaliyetlerin yürütülmesini sağlamak olacaktır” bilgisini verdi.

ÖNCELİK MÜKEMMEL ALTYAPI

Hâlâ kurulma aşamasında olan HAB OSB’de önceliklerinin, bölgenin ve sanayicinin üretim altyapısının tamamlanması, sanayici için mükemmel üretim altyapısının tesis edilmesi olduğunu dile getiren Tüfekçi, bölgede ayrıca kapsamlı sosyal tesisler ve ticari bölgelerin de yer alacağını söyledi. Tüfekçi, bölgede cami, eğitim alanları, arıtma tesisleri ile ilgili yatırımlar yapılacağını ifade etti. HAB OSB’de elektrik, iletişim, ulaşım ve diğer altyapı çalışmalarının yüksek nitelikli ürünlerle, teknolojik gelişmelerle uygun olarak, kusursuz işçiliklerle sağlanmaya çalışıldığını vurgulayan Tüfekçi, “Yatırımlarımızda büyük ölçüde tamamlanma aşamasına geldi. Bunlarla elbette bitmiyor. Bu sadece üretimin başlaması ve sürdürülebilmesi için çok önemli. Bunun haricinde sanayicilerimize teknolojik gelişim anlamında katkı sağlayacak ufuklarını genişletecek bir teknokent projesi geliştirdik” açıklamasında bulundu.

TEKNOHAB KURULDU

Tüfekçi, teknokenti hali hazırda OSB sınırları içerisinde yer alan 203 bin metrekare arazi üzerine TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi adı altında kurduklarını söyledi. TeknoHAB gibi bir konsept çalışmanın, HAB OSB’ye, bölge firmalarına büyük değer katacağı gibi ülke için de çok değerli bir kazanç olacağını aktaran Tüfekçi, şunları kaydetti:

“TeknoHAB üretim destekli bir bölge olacak şekilde tasarlandı. Amacımız burayı, ‘Üretim Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’ne dönüştürmek. Sektörel dalların belirlenerek, bu dallarda uzman üniversite hocalarımızla, konusunda uzman firma ve kuruluşlarımızla üretim tekniklerinin geliştirilmesi ve bunun memleketimize kazandırılması amacımız. Bir ürünün veya kapsamlı yüksek değere sahip bir parçanın tasarlanması, geliştirilmesi, prototipinin üretilmesi ve üretime dair üretim parametrelerinin belirlenmesi, üretim maliyetlerinin hesaplanması, üretim yatırımının fizibilite edilmesi ve hatta üretimde görevli personellerinde yetiştirilmesi gibi kapsamlı bir plan dâhilindeyiz.”

Son Güncelleme: 03.07.2021 09:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.