SAVUNMANIN İLERİ “SAHA”SI

Savunma, havacılık ve uzay sanayinde firmaları yönlendiren, bilgilendiren ve onlara rehberlik eden SAHA İstanbul, Türkiye’nin milli üretim kapasitesini yukarılara taşıyor.

SAVUNMANIN İLERİ “SAHA”SI

Savunma, havacılık ve uzay sanayinde firmaları yönlendiren, bilgilendiren ve onlara rehberlik eden SAHA İstanbul, Türkiye’nin milli üretim kapasitesini yukarılara taşıyor.

05 Temmuz 2021 Pazartesi 11:31
SAVUNMANIN İLERİ “SAHA”SI

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise en büyük ikinci kümelenmesi olan SAHA İstanbul, Türk havacılık, uzay ve savunma sanayinin bel kemiğini oluşturan 620 üyesiyle küresel rekabete güç katıyor. Toplam 51 sektörde üretim gerçekleştiren üye firmalarla tersaneleri, askeri tesisleri ve fabrikaları ziyaret ederek ihtiyaçları yerinde tespit eden SAHA İstanbul, milli üretim yeteneklerini sağlamlaştırıyor. Sanayi gazetesine açıklamalarda bulunan SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, “SAHA İstanbul olarak, üyelerimizle tersaneleri, askeri tesisleri ve fabrikaları ziyaret ederek ihtiyaçları yerinde tespit ediyor ve bu kurumlarla yakın temas sağlıyoruz. Yine bu kurumların birbirlerini gerek teknoloji gerek eğitim ve üretim anlamında destekliyoruz” dedi.

3 İLDE MERKEZ

SAHA İstanbul’un kuruluş amacını anlatır mısınız?

SAHA İstanbul, savunma sanayi, sivil havacılık ve uzay sektörlerinde milli sistemler geliştirmek, dışa bağımlılığı azaltmak ve üretimi teşvik etmek amacıyla kuruldu. Sektörümüzü bir arada tutarak ortak bir amaç etrafında toplayan bir yapılanma eksikliği bulunuyordu. Ayrıca kamu, sanayi ve sektörü bir araya getiren yapılanma eksiği vardı. SAHA İstanbul olarak tüm bu eksikleri gidererek sektörümüzün gelişimine destek olduk. Avrupa’nın en büyük ikinci kümelenmesi olarak üyelerimizle savunma sanayimizde bu zamana kadar birçok ilke imza attık. SAHA İstanbul bünyesinde, Milli Havacılık Endüstrisi Komitesi’ni (MİHENK) kurarak, Avrupa Havacılık Kalite Grubu (EAQG) entegrasyonunu tamamlayan 13’üncü ülke olma gururunu ülkemize yaşattık. Sektörün istihdam ihtiyacını iyi belirleyip, nitelikli yöneticiler yetiştirmek için SAHA Akademi’yi kurarak, 2019’da ilk MBA programını başlattık ve İstanbul, Ankara ve Gaziantep olmak üzere toplam 3 ilde merkez açtık. Ayrıca MBA programımız ile 5 yılda, dünyada ilk 10 MBA’den biri olmayı hedefliyoruz.

KURUMLARLA YAKIN TEMAS

Bünyenizde kaç sektörden, kaç firma bulunuyor?

Türkiye sanayi üretiminin yüzde 54’ünü kapsayan Kuzey Marmara Bölgesi’nden yola çıkan kümelenmemizin, 620 üyesi bulunuyor. Üyelerimiz 51 sektörde üretim yapan firmalardan oluşuyor ayrıca kümelenmemizde 17 üniversite bulunuyor. SAHA İstanbul olarak, üyelerimizle tersaneleri, askeri tesisleri ve fabrikaları ziyaret ederek ihtiyaçları yerinde tespit ediyor ve bu kurumlarla yakın temas sağlıyoruz. Yine bu kurumların birbirlerini gerek teknoloji gerek eğitim ve üretim anlamında destekliyoruz. Üyelerimizi sadece taleple buluşturma değil aynı zamanda ülkede üretilemeyeni üretebilmek adına projelerde de buluşturarak, milli üretim yeteneklerini konsolide ediyoruz. Üyelerimiz arasındaki ticareti geliştirici platformlar oluşturuyor, yerli ve yabancı pek çok ana yüklenici firma ile firmaları buluşturan B2B görüşmeler yapıyoruz. Savunma ve havacılık sektörünün öncü firmalarını da bünyemizde barındıran yeni nesil kümelenmemizle sektör oyuncularının destek ve teşviklerden yararlanmasını sağlayarak, AR-GE, ÜR-GE ve yeni teknolojilerde küresel rekabetin önünü açıyoruz.  

ANKARA’DA İRTİBAT OFİSİ

SAHA İstanbul’un Anadolu’da kaç irtibat ofisi var?

SAHA İstanbul olarak; Anadolu’da sadece Ankara’da irtibat ofisimiz bulunuyor. Ankara’daki tüm süreçlerimizi Teknopark Ankara’daki iletişim ofisimizle yönetiyoruz. İstanbul’da ise;

Teknopark İstanbul’daki merkez ofisimiz, Yıldız Teknik Üniversitesi ofisimiz, Deliklikaya Sanayi Bölgesi irtibat ofisimiz olmak üzere 3 merkezimiz bulunuyor.  

CİRO 10 KAT ARTTI

Savunma sanayinin hem üretim hem de teknoloji geliştirme adına gösterdiği hızlı gelişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu gelişimde Milli Teknoloji Hamlesi’nin büyük etkisi olduğu su götürmek bir gerçek. 2002 ila 2019 arasında savunma ve havacılık cirosu 10 kat, ihracatı 12,4 kat artarak 2019 yılı itibarıyla Türkiye savunma harcamaları 20,4 milyar dolara ulaştı. Bu rakam, dünya toplamı olan 1,9 trilyon doların yüzde 1’ine denk geliyor. Sektördeki toplam istihdam ise 73 bin 771 kişiye ulaştı. Öte yandan dünyada en fazla ciro yapan ilk 100 savunma sanayii şirketi listesinde; ASELSAN 2,2 milyar, TUSAŞ 1,9 milyar, BMC 533 milyon, ROKETSAN 515 milyon, STM 485 milyon, FNSS 374 milyon, HAVELSAN 295 milyon dolar ile 7 Türk şirketi bulunuyor. Milli teknoloji hamlesinin bu gelişimi desteklediğini düşünüyorum. Yine aynı dönemde savunma, havacılık ve AR-GE harcamaları 34 kat artarak, yürütülen AR-GE projelerinin bütçesi 3,5 milyar TL’ye ulaştı. Bu çerçevede; 18 üniversitede 230 kişi, 13 araştırma kurumu ve enstitüde 438 kişi, 60 firmada 2 bin 371 kişi AR-GE proje paydaşları olarak çalıştı. Proje başlama kararı alınan 36 proje, AR-GE geniş alan çağrısına çıkılma kararı alınmış 17 AR-GE projesi bulunuyor. Hali hazırda yürüyen ve tamamlanmış proje sayısı ise 104, yapılan harcama miktarı ise 3,5 milyar lira oldu. Yaklaşık 20 yıldır sürdürülen çalışmalarda sonuçlar somut olarak görülmeye başlandı ve Türkiye’nin savunma sanayinde yerlilik oranı yüzde 20’lerden yüzde 70’lere ulaştı. Kümelenme olarak, 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı kapsamında; savunma ve havacılık yurt dışı satış gelirlerinin 6,2 milyar dolara, savunma ve havacılık sanayisi cirosunun 19,7 milyar dolara ve nitelikli istihdamının 81,5 bine ulaşması hedefine odaklanıyoruz. 

FİZİKİ FUAR DA YAPILACAK

Pandemi döneminde faaliyetleriniz ne yöne evirildi?

SAHA İstanbul olarak 2020 yılı içinde 700’e yakın etkinlik, faaliyet, toplantı, gerçekleştirdik, projelere hayat verdik, konsorsiyumlar kurduk. Pandemi yasaklarının uygulandığı dönemlerde firmalarımızın sosyal medya üzerinden canlı yayınlarda firmalarını ve yeteneklerini tanıttıkları webinar serileri düzenledik. 2020 yılında SAHA AKADEMİ’yi de kurduk. SAHA AKADEMİ bünyesinde TÜBİTAK TÜSSİDE ile birlikte 25’er kişilik sınıflar olmak üzere; İstanbul, Ankara ve Gaziantep’te 3 merkezde SAHA MBA programı açtık. Orta ve üst düzey savunma sanayi yöneticileri için açılan programımız çalışmalarına bugün de aralıksız bir şekilde devam ediyor. SAHA İstanbul olarak 2021 yılında yoğun bir çalışma takvimimiz oldu. En önemli gündem maddelerimizden biri 9 Kasım 2020’de açılışını gerçekleştirdiğimiz dünyanın ilk 3D sanal savunma sanayi fuarı SAHA EXPO oldu. SAHA EXPO SANAL FUARI 9 Mayıs 2021’e a kadar devam etti. 7 gün 24 saat tüm dünyanın ziyaretine açık olan sanal fuarın, küresel bir marka haline gelmesi için 2021 yılında da çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yine 2021 yılında; pandemi dolayısıyla ertelediğimiz SAHA EXPO Fuarı’nı 10-13 Kasım 2021 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde fiziki olarak gerçekleştireceğiz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.