2’NCİ ETABA SON İKİ!

Konum ve çevre avantajıyla yatırımcılarını ihya eden kentin en faal OSB’si Antakya OSB’de tamamlanan 1’inci etap parselasyon çalışmalarının ardından, vites daha da yükseldi. OSB, 2’nci etap çalışmalarına 2 yıla başlıyor.

2’NCİ ETABA SON İKİ!

Konum ve çevre avantajıyla yatırımcılarını ihya eden kentin en faal OSB’si Antakya OSB’de tamamlanan 1’inci etap parselasyon çalışmalarının ardından, vites daha da yükseldi. OSB, 2’nci etap çalışmalarına 2 yıla başlıyor.

19 Ekim 2021 Salı 15:04
2’NCİ ETABA SON İKİ!

Gıda, metal, makine, plastik ve tekstil gibi ana sanayi alanlarını besleyen firmaların çark döndürdüğü Antakya OSB, 203 hektarlık alanında 75 işletmesiyle kent ekonomisini omuzlayan bir yapı. 2 bin 500 istihdamlı sanayi bölgesi, hem sahip olduğu lokasyon avantajını sanayicisinin lehine değerlendirme, hem de yatırımları artırarak devam ettirme hedefinde. Sanayi gazetesine konuşan Antakya OSB Başkanı Tahsin Kabaali, OSB’nin konum avantajıyla ham maddeye ve mamule yakın temasta olduğunu ifade ederek, “Özellikle ihracata yönelik yatırımlar için mükemmel bir kavşak konumundayız” dedi. Kabaali, bir de müjde verdi: “870 dönüm büyüklüğündeki 2. Etapta çalışmaların 2023’te başlaması hedefimizdir.”

10 YIL ÖNCE DEVRALINDI

Antakya OSB’nin kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi verebilir misiniz?

Antakya OSB 1995 yılında yüzde 50 Hatay İl Özel İdaresi ile yüzde 50 Antakya TSO ortaklığıyla 203 hektar alanda kurulmuştur. 2001 yılında tüzel kişilik kazanan Antakya OSB’de tüm altyapı çalışmaları tamamlanarak 129 hektar alan sanayicinin hizmetine 101 adet sanayi parseli olarak sunulmuştur. 2001 yılında ilk tahsislerin yapıldığı bölgede 2009 yılında yatırımcılar 1/3 oranında üretime geçerek yönetimin yarısını ve Temmuz 2011’de 2/3 oranında üretime geçerek yönetim tamamını devralmışlardır.

HAM MADDE AKIŞINA YAKIN

OSB’nin tesisler ve istihdam gibi fiziksel özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Antakya OSB Hatay Havaalanına 12, Reyhanlı Cilvegözü sınır kapısına 48, İskenderun Limanına 35, İskenderun Demir Çelik Fabrikasına 54 ve Yumurtalık Serbest Bölgesine 70 kilometrelik mesafesi ile özellikle ihracata yönelik yatırımlar için hem ham madde hem mamul akışını sağlayacak mükemmel bir kavşak konumundadır. Antakya OSB’deki parsellerin tamamı tahsis edilmiştir. Bu parsellerin üzerinde Eylül 2021 tarihi itibariyle 75 tesis üretimde, 12 tesis inşaat aşamasında 6 tesis proje safhasında ve 8 tesis kapalı durumdadır. Bölgede faaliyet gösteren firmalarda fiili istihdam 2 bin 500 kişi civarındadır. Yatırımların başında tarımsal gıda, makine ve metal sektörleri bulunmaktadır. Bu sektörlerin yanı sıra; tohumculuk, iplik boyama, çelik boru imalatı, yağ işletmeleri, boya imalatı, tekstil, sabun imalatı, yem sanayi ve otomotiv sanayi olarak sıralanabilir.

ÇEVREYE TEMİZ ETKİ

OSB’nin genişlemesine yönelik plan veya projeler var mı; elektrik, su, atık sistemleri gibi altyapı hizmetleri ne durumda?

Antakya OSB genişleme alanı olarak 1.368 dönüm arazi Bakanlık tarafından onaylanmış olup parselasyon çalışmaları 498 dönüm büyüklüğündeki 1. Etapta tamamlanmıştır. Geri kalan 870 dönüm büyüklüğündeki 2. Etapta ise çalışmaların 2023 yılı içerisinde başlaması hedeflenmektedir. Ayrıca Antakya OSB Müdürlüğü yeni hizmet binası önümüzdeki ay içerisinde hizmete girecektir.

Aylık ortalama 4,5 milyon kilovat saat elektrik tüketimi olan Antakya OSB’de elektrik dağıtım hizmeti 1 elektrik mühendisi ve 2 elektrik teknisyeni ile sağlanmaktadır. 15 milyon TL’ye mal olan doğalgaz altyapı yatırımının finansmanı Antakya OSB bütçesinden karşılanmıştır. 15 firma tarafından kullanılan doğalgazın aylık tüketimi yaklaşık 300 bin sm3’tür. OSB’de 2023 yılı sonuna kadar doğal gaz abonesi olacak yatırımcı sayımızın toplam 20 olacağı öngörülmektedir. 2 milyon TL’ye mal olan Atık Su Arıtma Tesisi yatırımının finansmanı Antakya OSB bütçesinden karşılandı. Günlük 800 kapasite ile Haziran 2015’te hizmete giren tesis fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak Antakya OSB’nin tüm atık suyunu arıtarak çevreye temiz su bırakmaktadır. Tesis 24 saat vardiya usulü ile 5 personel tarafından işletilmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.