Kökeni 1800’lü yıllardaki sanayileşme hareketlerine dayanan organize sanayi bölgelerinin ilk modern örneği Şikago’da “Central Industrial District”adıyla ancak 1908 yılında yüzyıllık bir çalışma sonucu hayata geçirilmesine rağmen, ülkemizde ilgili çalışmalara 1960’lı yıllarda başlanmış, 2000 yılında çıkan kanunun da desteğiyle kısa zamanda 332 adet modern organize sanayi bölgesi kurulmuştur. Bugün sanayide kurumsallaşmanın yeni rotası olarak gösterilen OSB’ler sahip oldukları güçlü iş birliği, teknoloji ve uzun vadeli vizyonlarıyla ülkemizin endüstri varlığının en önemli yapı taşlarıdır. Bizler İstanbul Anadolu Yakası OSB çatısı altında işte bu inançla katma değerli adımlar atıyor ve gelecek için yenilikçi stratejiler geliştiriyoruz.

Çünkü çok iyi biliyoruz ki her birimiz nitelikli yatırım bölgelerinin çok önemli paydaşlarıyız. Ülkemizin can damarı olan sanayinin rotasını birlikte çizerken, dümende olmanın derin sorumluluğu ile sanayiciler, tedarikçiler, yatırımcılar, AR-GE tutkunları ve üreten eller olarak geleceğimize umutla baktığımız yeni bir sayfada buluşuyoruz.

İnanç eyleme, üretim aşkı ise büyümeye dönüşürken; Endüstri 4.0 gibi geleceğin sanayini inşa edecek çok önemli alanda kendimizi geliştirmeyi temel bir anlayış olarak benimsiyoruz. Bu amaçla değer zinciri oluşturmayı, akıllı üretim kavramlarını benimsemeyi, yeni sistem entegrasyonlarını araştırmayı ve daha dijital tabanlı makineleri yapımıza kazandırmayı birinci öncelik olarak görüyoruz. 

İstanbul Anadolu Yakası OSB sanayicileri olarak geçmişin güçlü mirası üzerine, yeni nesil endüstri anlayışını inşa ediyoruz. Bugün gündemimiz nesnelerin interneti, büyük veri ve bulut bilişim. Bilgiyi üretme, üretilen değeri ihracat sahnesine çıkarma, ürünlerimize nitelik kazandırma ve endüstrideki katma değeri artırma yönünde titizlikle ilerliyoruz. 

Sektörlerinin en güçlü firmaları ve isimleriyle dünya endüstri liginde daha sağlam biçimde yer almamızı sağlayacak hamleleri hep birlikte atıyoruz ve atmaya devam edeceğiz. Bölgemize ve ülkemize katma değer kazandırma bilinci ile İSO, KOSGEB, noter, DEİK, Eximbank irtibat ofisi, 112 sağlık istasyonu, İŞKUR hizmet noktası gibi birçok kurumun temsilciliklerine Bölge Müdürlüğümüzde yer veriyoruz. Bilgi/Teknoloji Aktarım Ofisimizle, bir yandan  üniversite- sanayi iş birliği için köprü olma görevini üstlenirken öte yandan TÜBİTAK çağrıları ve fikri sınai mülkiyet hakları konularında danışmanlık veriyoruz.  

Küresel ticarette ayakta kalabilmenin yolunun üretimden geçtiğine inanan bir sanayici olarak,  girişimci dinamiğinin ve üretim kalite bilincinin artırılmasında AR-GE, inovasyon, tasarım, marka, nitelikli pazarlama ağı, işletme ve yönetim yapılarını geliştirmenin vazgeçilmez gereklilik olduğu düşüncesindeyim.

Küreselleşen dünyayla birlikte ticari entegrasyonlar önem kazanmaya başlamıştır. Genellikle bölgesel birlikteliklerden oluşan bu birleşmeler dikkate alındığında birbirine komşu olan ülkeler büyük önem taşımaktadır. Jeopolitik konumumuzun sağladığı avantajı ülke ekonomisine daha fazla katkıya dönüştürmek uzak bir ihtimal değil. Bu sebeple şu an üzerinde çok yoğun çalıştığımız Dış Ticaret İstihbarat Merkezimiz 2020 yılında gündemimizde önemli sıralarda yer almaya devam edecek. Sanayicimizin ihracatta dış dünyayla daha hızlı ve kolay erişebilir konuma gelmesi ve ihracat rakamlarımızın daha yukarılara çıkmasına katkı sağlamayı milli bir görev addediyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.