“Yerli üretici teşvik edilmeli”

Asteknik vanaların üretici firması Elmak’ta ikinci kuşağı temsil eden Eyüp Akdemir babaları İbrahim Akdemir tarafından kurulan firmayı asırlık bir çınar haline getirmeyi hedeflediklerini belirtti. Akdemir vana denince aranan marka olan Asteknik’in bu sürekliliği, sürekli gelişim ile yakaladığını söyledi.

“Yerli üretici teşvik edilmeli”

Asteknik vanaların üretici firması Elmak’ta ikinci kuşağı temsil eden Eyüp Akdemir babaları İbrahim Akdemir tarafından kurulan firmayı asırlık bir çınar haline getirmeyi hedeflediklerini belirtti. Akdemir vana denince aranan marka olan Asteknik’in bu sürekliliği, sürekli gelişim ile yakaladığını söyledi.

27 Şubat 2013 Çarşamba 09:06
“Yerli üretici teşvik edilmeli”

 


Ülkemizde 1980’li yıllarda yoğunlaşmaya başlayan sanayileşmede, o yıllarda kurulup günümüze uzanan firmalarda ikinci ve hatta kimi firmalarda üçüncü kuşaklar işin içine girmeye başladı. 1976 yılında proje çizimi ve altyapıya yörelik hizmetlerle İbrahim Akdemir kuruculuğunda temeli atılan Elmak, 1985 yılında Bursa’da ilk kelebek vana üretimini Asteknik markasıyla gerçekleştirdi. Yaklaşık 40 yıllık bir deneyime sahip firmada, kurucu İbrahim Akdemir ilk günkü heyecan ve temposundan çalışmalarını sürdürüyor. Fabrikanın kurulu olduğu Mustafakemalpaşa OSB’nin başkanlığını da sürdüren İbrahim Akdemir, 1976’da temelini attığı vana üretimini şimdi oğlu Eyüp Akdemir ve kızı Elif Akdemir ile birlikte sürdürüyor. Firmada Eyüp Akdemir, Ar-Ge sorumlusu; Elif Akdemir, Dış Ticaret Müdürü olarak görev yapıyor. Elmak ve Asteknik’in bugünkü konumu ve yarınlarına dair sorularımızı, Eyüp Akdemir yanıtladı:

İkinci kuşak sanayiciler olarak Elmak ve Asteknik’in geleceğine dair hedefleriniz nedir? Farklı sektörler veya üretim konularında yer edinmek gibi düşünceleriniz var mı?
Firmamız babamız İbrahim Akdemir’in tesisat sektöründeki deneyimlerini vana üretimine aktarmak istemesiyle, 1985 yılında kuruldu. O tarihten beri de önce kendisi daha sonra bizler bu firmanın geleceği için katkı koymaya başladık.  Vana sektörü ülkemizde çok yeni ve gelişmekte olan bir sektör ve önümüzde çok uzun bir yol olduğunu düşünüyorum. O yüzden bu sektörde devam etmemiz daha uygun olacaktır. Yurtdışındaki diğer üretici firmalara baktığımız zaman 100 yıllık geçmişleri olduğunu görüyoruz. Bizlerin de amacı firmamızı bizden sonraki kuşakları da işin içine katarak asırlık, daha köklü bir çınar haline getirmek olacak.

 Elmak/Asteknik’in misyonları arasında, “Kaliteli üretimi, uygun fiyatla birleştiren” bir üretim de var. Günümüzdeki Çin faktörü göz önüne alındığında, bu misyonu sürdürmekte zorlanıyor musunuz?
Vanada ithalat ve ihracat oranlarına baktığımız zaman yerli sanayiciler olarak daha çok çalışmamız gerektiğini görüyoruz. Fakat Uzakdoğu’dan ithal edilen ürünler ile yerli üretici olarak rekabet etmekte çok zorlanıyoruz. Firma olarak dünyanın birçok ülkesine ihracat yapıyoruz, ürün kalitemiz müşterilerimiz tarafından kabul görmektedir. Buna karşın bazı projelerde müşterilerimiz hala Avrupa ürünlerini kullanmak istediklerini belirtiyorlar ve onları ikna edebilmek konusunda zorlanabiliyoruz. Türk ürününün kalite ve servis açısından tüm şartları sağlayabildiğini izah ediyoruz. Bu konuda özellikle iç pazardaki mücadelemiz sadece Uzakdoğu’dan ithal edilen ürünlerde değil, tüketim tercihlerindeki Avrupa algısını kırmak için de uğraşıyoruz.

OSB içinde üretmenin avantajları neler? Bu avantajlar Mustafakemalpaşa OSB için de geçerli mi?
Mustafakemalpaşa OSB’de tüm diğer OSB’ler gibi aynı yatırım avantajlarına sahiptir. Bütün altyapı yatırımları tamamlanmış olup, yatırımcılar için hazır durumdadır.

Nitelikli eleman sorunun giderilmesinde kalıcı çözüm ve çalışmalar neler olmalı?
Firma olarak bu konuda sorun yaşıyor musunuz?
Kalifiye eleman için öncelikle meslek liselerinin desteklenmesi gerekmektedir. Bu okulların farklı şekillerde geliştirilerek öğrencilerin ve velilerin tercih edeceği hale getirilmesi önemlidir. Vana sektörü yeni gelişmekte olan bir sektör olduğu için her firma kendi elemanını kendi yetiştirmektedir. O yüzden Bursa’ya uzak olmamız da bizim için çok büyük bir sıkıntı yaratmamaktadır. Kendi yetiştirdiğimiz elemanlarla yolumuza ve üretimimize devam etmekteyiz.

Laboratuarınız ve Ar-Ge çalışmalarına dair ayrıntılı bilgilendirir misiniz?
Her yıl yenilenen standartlar ve müşteri talepleri ile üreticinin de sürekli kendini geliştirmesi gerekmektedir. Bu sebepten Ar-Ge çalışmaları çok önem arz etmektedir. Bu konuda bizim de TÜBİTAK ve üniversite destekli projelerimiz olmaktadır.  Piyasada sürekli bir gelişme ve yenilenme olduğu için bu duruma ayak uydurmanız gereklidir. Biz bu uyumu laboratuarımız ve Ar-Ge çalışmalarımız ile sağlıyoruz.

Ülkemizde sanayinin üretiminde markalaşmanın da önemine vurgu yapılır. Elmak firması olarak Asteknik markasıyla vana üretmektesiniz. Bu konuya ve Asteknik markasına dair bir değerlendirme yapar mısınız?
Kurulduğumuz ilk günden itibaren marka değerine ve kalitesine çok önem verdik. Çok şükür ki Asteknik markası da bu sektörde talep edilen bir marka haline geldi. Fakat bu marka sürekliliğini devam ettirebilmek için sürekli kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Müşterinin istediği zaman, istediği yerde size ulaşabilmesi çok önemlidir. Ve bu hizmeti her yıl geliştirmeniz gerekmektedir. Firma olarak bu sürekliliği sağladık. Asteknik markası sektöründeki yerini her geçen gün daha da sağlamlaştırmakta, vana denilince akla gelen ilk markalar arasında daha da yaygınlaşarak yerini edinmektedir.

Başta yurtdışı olmak üzere fuarlarda da yer alıyorsunuz. Bu platformlarda yer almanın ne tür katkıları oluyor?
 Marka bilinirliği açısından müşteri ziyaretlerinin yanında fuarların gücüne inanıyoruz. Her yıl yurtiçinde ve yurtdışında katılım yaptığımız fuarlar var. İstikrarlı bir şekilde bu fuarlara katılım yapmanın gücüne inanıyoruz. Bu fuarlarda yeni müşterilerin yanında rakiplerin ve yeni ürünlerin bilgisini de almış oluyoruz.

 Sektörünüzde yaşadığınız en önemli problem ve çözüm öneriniz nedir?
Bizim sektörümüzde en çok Uzakdoğu’dan ithal kalitesiz ürünlerle ilgili sorunlar yaşanıyor. Ürünü alan kişi ile kullanan kişi aynı olmadığı için ileride ne tür problemlerle karşılaşılabileceğini bilemiyorlar.  O yüzden ürün alımı yaparken ucuz olanı tercih ediyorlar. Bu konuda tüm tüketiciler olarak kullandığımız ürünlerin kalitesine dikkat etmemiz gereklidir.

Son Güncelleme: 27.02.2013 09:17
Anahtar Kelimeler:
Asteknikİbrahim Akdemir
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.